کاهش اشتها بدون احتیاج به جراحی ممکن می شود

کاهش اشتها بدون احتیاج به جراحی ممکن می شود

به گزارش گردو دانلود، یافته ای جدید نشان داده است که امکان کاهش اشتها بدون احتیاج به جراحی برای رسیدن به وزن ایده آل وجود دارد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، در حالی که ثابت شده است که جراحی برای کاهش وزن یک درمان دراز مدت موثر است، اما می تواند هزینه بر هم باشد و عوارض جانبی ناخوشایندی به همراه داشته باشد.
این یک روش تهاجمی است که حدود یک سوم از کسانی که آنرا انجام می دهند طی پنج سال بعدی به جراحی مجدد یا بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا می کنند. بنابراین، جای تعجب نیست که تنها حدود یک درصد از کسانی که نگرانی های در ارتباط با اضافه وزن دارند جراحی را انجام می دهند.
حالا یک مطالعه جدید بر مزایای متابولیسمی جراحی کاهش وزن، بخصوص تأثیر آن بر سطح اسید صفراوی و نقشی که این عمل در تنظیم اشتها دارد پرداخته است. محققان دریافتند افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته اند، سطوح بسیار پایین تری از اسید صفراوی داشتند. این اسید با اشتهای بالاتر و متابولیسم ضعیف تر مرتبط می باشد.
محققان با مطالعه ی سطوح اسید صفراوی در گروهی از بیماران بعد از عمل جراحی در آمستردام و همینطور دو گروه از افرادی که تحت جراحی قرار نگرفته بودند، دریافتند که یک مکمل فیبر به صورت طبیعی سطح این اسید را می کاهد. این نتایج راه را برای توسعه درمانی می گشاید که می تواند کاهش اشتها و بهبود عملکرد متابولیسمی را به همراه داشته باشد تا به افراد کمک نماید وزن خویش را بدون استفاده از هیچ گونه روش تهاجمی کاهش دهند.
کریستینا منی (Cristina Menni) از کینگز کالج لندن و نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: با درک بهتر تعامل پیچیده ی میان ژنتیک، میکروبیوم روده و رژیم غذایی در تنظیم سطح اسید صفراوی و تأثیر آنها بر اشتها و سلامت متابولیک، امکان دارد بتوانیم روش های جدیدی برای پیشگیری و درمان چاقی و سندرم متابولیک ایجاد نماییم.
این اولین باری نیست که دانشمندان برای کاهش وزن به میکروبیوم روده روی می آورند، اما محققان دانشگاه ناتینگهام، کینگز کالج لندن و مرکز پزشکی دانشگاه آمستردام مورد جدیدی را در مورد مزایای ناشناخته ی جراحی کاهش وزن نشان داده اند و آن کاهش اشتهاست.
درک مکانیسم های متابولیک که منجر به کاهش اشتها می شود می تواند منجر به ایجاد درمانی ایمن و موثر برای کاهش وزن شود. چاقی با عارضه های جدی همچون دیابت و بیماری های قلبی همراه می باشد که خیلی از آنها را با کاهش وزن میتوان کم کرد یا حتی معکوس کرد.
آنا والدز (Ana Valdes)، سرپرست تیم تحقیقات از دانشکده دانشگاه ناتینگهام، می گوید: آنچه که مطالعه ما نشان داده است اینست که سوخت و ساز میکروبی خاص در ایجاد بعضی از این مزایا دخیل است و با اینکه به میزان متوسط، فیبر امکان دارد بتواند بعضی از این اثرات را شبیه سازی کند. این یافته ها می تواند به طراحی مکمل های غذایی با هدف افزایش سیری و بهبود پارامترهای کبدی کمک نماید.
این تحقیق تاکید می کند که میکروب های روده ما چقدر در متابولیسم و تنظیم سطوح اسید صفراوی نقش دارند.
تیم اسپکتور (Tim Spector)، استاد اپیدمیولوژی ژنتیک در کینگز کالج لندن، می گوید: این مطالعه، نقش کلیدی فیبر در تنظیم اشتها و متابولیسم را که توسط میکروب های خاص روده کنترل می شوند، نشان داده است. میکروبیوم روده و فرآورده های شیمیایی آنها مانند اسیدهای صفراوی نویدبخش کاهش وزن بدون احتیاج به جراحی های تهاجمی هستند.
این مطالعه در مجله Cell Reports Medicine انتشار یافته است.
منبع:

1402/01/17
17:01:31
5.0 / 5
462
تگهای خبر: دانشگاه , طراحی , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود