كاهش وزن، ترك مواد مخدر و تنظیم قند خون همگی با یك تزریق؛

کاهش وزن با یک تزریق بجای عمل جراحی

کاهش وزن با یک تزریق بجای عمل جراحی

گردو دانلود: دانشمندان آمریکایی مدعی اند، آمینو اسیدهای جدیدی یافته اند که می توانند بدون جراحی سبب کاهش وزن شوند؛ ضمن این که برای شیمی درمانی بدون حالت تهوع نیز نویدبخش هستند.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، بر اساس پژوهش های جدیدی که در نشست بهارانه انجمن شیمی آمریکا (ACS) در ۲۹ مارس ارائه شد، دسته جدیدی از ترکیبات می توانند مزایای جراحی بای پس معده را بدون عمل جراحی یا حالت تهوع فراهم آورند.

اما کاهش وزن تنها مزیت این درمان بالقوه نیست. بگفته پژوهشگران، روش آنها (روی موش ها) ثابت کرده است که سطح قند خون و همین طور میل به مواد افیونی را کم می کند. همین طور می تواند پیامدهایی برای ایجاد داروهای شیمی درمانی بدون تهوع داشته باشد.

کاهش وزن طولانی مدت که نتیجه جراحی را دارد

جراحی برای درمان چاقی که شامل عمل بای پس معده و درمان های مرتبط می باشد، اغلب موجب کاهش وزن طولانی مدت و حتی بهبود دیابت می شود، اما خیلی از صدها میلیون نفر از افراد چاق یا دیابتی در سراسر جهان نمی توانند به این روش ها دسترسی داشته باشند، برای اینکه این روش ها دارای خطراتی هستند و برای همه مناسب نیستند.

اکنون دو پزشک به اسامی رابرت دویل (Robert Doyle) و هیث اشمیت (Heath Schmidt) پیشنهاد می کنند که بیماران به عنوان یک جایگزین می توانند مشکلات متابولیک خودرا با دارویی درمان کنند که مزایای طولانی مدت جراحی را تقلید می کند.

این مزایا به تغییر در ترشح هورمون های خاص از روده مانند GLP-۱ و PYY مرتبط می باشد. آنها نشان دهنده سیری، سرکوب گرسنگی و تثبیت سطح قند خون بعد از جراحی بای پس هستند.

این دو پزشک به همراه گروهشان، پپتیدی تولید کردند که دو گیرنده PYY و گیرنده GLP-۱ را تحریک می کند. این ماده که به نام GEP۴۴ شناخته می شود، موجب شد موش های چاق تا ۸۰ درصد کمتر از حد معمول غذا مصرف کنند.

این پستانداران طی یک مطالعه ۱۶ روزه بطور متوسط ۱۲ درصد از وزن بدن خودرا از دست دادند. این میزان، بیش از سه برابر مقداری است که توسط موش هایی که تزریق لیراگلوتاید داشتند - یک تزریق که تنها گیرنده GLP-۱ را فعال می کند و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان چاقی تاییده شده است - از دست می رود.

علاوه بر این، هیچ شواهدی از حالت تهوع یا استفراغ در این آزمایش ها مشاهده نشد.

طبق تازه ترین یافته های این گروه، کاهش وزن ناشی از تزریق GEP۴۴ می تواند با مصرف انرژی بیشتر ارتباط داشته باشد که بصورت افزایش فعالیت، ضربان قلب یا دمای بدن ظاهر می شود.

درمان تهوع حاصل از شیمی درمانی

رابرت دویل در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: ما برای مدتی طولانی فکر نمی کردیم که بتوانیم کاهش وزن را از حالت تهوع و استفراغ جدا نماییم، برای اینکه آنها دقیقاً با همان قسمت مغز مرتبط هستند؛ اما حالا این دو مسیر را از هم جدا کرده ایم و این پیامدهایی برای شیمی درمانی نیز دارد که عوارض جانبی مشابهی به وجود می آورد.

این پایان ماجرا نیست. پژوهشگران این مطالعه اضافه کردند که تزریق GEP۴۴ تمایل موش ها را به مواد افیونی مانند فنتانیل نیز کاهش داده است.

رابرت دویل ادعا می کند که اگر این دارو در انسان نیز به همین اندازه موثر باشد، ممکنست بتواند به معتادان مواد مخدر در ترک یا جلوگیری از بازگشت به مصرف مواد مخدر کمک نماید.

علاوه بر این، مشخص شد که درمان های پپتیدی، قند خون را کم می کنند و گلوکز را در بافت عضلانی جذب می کنند که می تواند به عنوان سوخت استفاده گردد.

آنها همین طور می توانند تعدادی از سلول های لوزالمعده (پانکراس) را به سلول های تولیدکننده انسولین تبدیل و به جایگزینیِ سلول های لطمه دیده توسط دیابت کمک کنند.منبع:

1402/01/11
14:59:58
5.0 / 5
554
تگهای خبر: تولید , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود