رییس صندوق نوآوری مطرح كرد؛

نقش صندوق نوآوری در رشد شرکت های دانش بنیان در سال مهار تورم

نقش صندوق نوآوری در رشد شرکت های دانش بنیان در سال مهار تورم

به گزارش گردو دانلود، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: تقویت صندوق نوآوری می تواند تسهیلگر رشد پرشتاب شرکتهای دانش بنیان در سال مهار تورم، رشد تولید باشد.به گزارش گردو دانلود به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت ضمن اشاره به نام گذاری سال ۱۴۰۲ ابراز امیدواری کرد که این صندوق امسال که از جانب مقام معظم رهبری به نام «مهار تورم، رشد تولید» مزین شده است، بتواند گامهای موثرتری را در راه توسعه اقتصاد دانش بنیان بردارد و خدمات بیشتری را به زیست بوم نوآوری کشور ارائه نماید.
به گفته وی در طول سالهای گذشته روزانه بر تعداد شرکتهای دانش بنیان افزوده شده است و سهم این شرکت ها از اقتصاد کشور هم رو به افزایش است.
وحدت در ادامه در رابطه با نقش شرکتهای دانش بنیان در سال «مهار تورم، رشد تولید» هم اظهار داشت: محصولات دانش بنیان به علت برخورداری از فناوری های پیشرفته از ارزش افزوده بالاتری نسبت به محصولات سایر کسب وکارهای سنتی و متعارف بهره مند هستند، ازاین رو اگر بگوییم شرکتهای دانش بنیان یکی از موتورهای رشد پایدار اقتصادی کشور هستند، پربیراه نگفته ایم.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به رشد تعداد شرکتهای دانش بنیان در سال ۱۴۰۱ که به نام «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری شده بود، این رشد را خوب اما ناکافی دانست و اظهار داشت: افزایش معنادار شرکتهای دانش بنیان و نقش آفرینی بیشتر آنها در اقتصاد کشور هدف راهبردی ما است که امیدواریم در افق نزدیک به آن دست یابیم. اگر به سیاست‎ های کشورهای منطقه و فراتر از آن یک نگاهی اجمالی بیندازیم می بینیم که راه را در توسعه اقتصاد دانش بنیان به درستی شناخته ایم، ازاین رو غفلت از این هدف بزرگ، اقتصاد کشور را با خسارت های جبران ناپذیری مواجه خواهد نمود.
وی سال ۱۴۰۱ را از دو جهت برای صندوق نوآوری و شکوفایی حائز اهمیت خواند و اظهار داشت: پارسال صندوق نوآوری توانست با وجود محدودیت منابع و با این که ریالی به سرمایه این صندوق افزوده نشد، همه رکوردهای قبلی خود در خدمت رسانی به شرکتهای دانش بنیان را بشکند. همینطور با تصویب هیات امنای صندوق نوآوری و تایید رئیس جمهور مقرر است سرمایه صندوق طی پنج به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد که می تواند منشأ تحولی بزرگ در تأمین مالی حوزه نوآوری در کشور باشد.
وحدت ضمن اشاره به این که امروز پیشرفت های چشم گیر در حوزه علم و فناوری سبب تقویت اقتدار ملی و قدرت نرم کشور شده است، تصریح کرد: امروز صندوق نوآوری و شکوفایی بعنوان یک نهاد تخصصی در زمینه تأمین مالی حوزه نوآوری در کشور مشغول به فعالیت است، بنابراین تقویت این صندوق می تواند تسهیلگر رشد پرشتاب شرکتهای دانش بنیان باشد.
وی تصریح کرد: شرکتهای دانش بنیان با بهره مندی از تخصص خود می توانند به مهار تورم و رفع معضل بیکاری در بین دانش آموختگان دانشگاه ها کمک کنند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در قسمت دیگری از این گفتگو از «تقویت سرمایه گذاری» بعنوان یکی از اولویت های سال جاری یاد کرد که مقام معظم رهبری هم در کنار تولید بر آن تاکید نمودند و اظهار داشت: خوشبختانه مساله سرمایه گذاری در محصولات دانش بنیان، در قانون «جهش تولید دانش بنیان» که در سال ۱۴۰۱ به تصویب رسید، مورد تاکید قرار گرفته است. امیدواریم این مساله که طلیعه های آن از نیمه دوم سال قبل پدیدار شد، بتواند آینده ای متفاوت را از منظر سرمایه گذاری در فعالیتهای دانش بنیان با سرازیرکردن منابع غیردولتی به حوزه فناوری و نوآوری رقم بزند.


منبع:

1402/01/10
14:03:33
5.0 / 5
421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳