پژوهشگران دانشگاه وین بررسی كردند

آیا افسانه موتسارت حقیقت دارد؟

آیا افسانه موتسارت حقیقت دارد؟

به گزارش گردو دانلود، در حالیکه طی سالهای گذشته ادعاهایی در خصوص تأثیر موسیقی و بخصوص موسیقی موتسارت بر کنترل تشنج های بیماری صرع مطرح شده بود، نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که موسیقی هیچ تاثیری بر علایم صرع ندارد.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ادعا می شود که «سونات برای دو پیانو»(Sonata for Two Pianos) موتسارت، دارای اثرات مثبت خیلی از جمله کاهش علایم صرع است، اما یک فراتحلیل جدید نشان داده است که هیچ مدرک علمی در خصوص این که موسیقی موتسارت با فواید سلامتی برای بیماران مبتلا به صرع همراه باشد، وجود ندارد. فراتحلیل(meta-analysis)، دستیابی به حقیقتِ مشترک در پشتِ همه مطالعات علمی مفهومی و فردی برای بهبود زندگی است.

ولفگانگ آمادئوس موتسارت، سونات خویش را در سال ۱۷۸۱ زمانی که ۲۵ ساله بود نوشت. این قطعه دارای سه بخش است و پژوهشگران روی نخستین بخش از این سونات تمرکز کرده اند و ادعا می شود که خواص شگفت انگیزی دارد.

این اثر از موتسارت از سال ۱۹۹۳ مبحث بحث های علمی فراوانی بوده است، زمانی که نخستین بار یک مقاله پژوهشی ادعا کرد که گوش دادن به بخش اول سونات موتسارت معروف به con spirito عملکرد را در ارتباط با کارهای ذهنی مانند تا کردن کاغذ و حل معماها بهبود می بخشد؛ اما پژوهش های بعدی نشان داد که هرگونه بهبود در عملکرد مغز، اگر اصلا وجود داشته باشد، اندک است.

اما این سبب نشد که رسانه ها از نتایج آن مطالعه در سال ۱۹۹۳ استفاده نکرده و به اشتباه ادعا نکنند که گوش دادن به موسیقی موتسارت، ضریب هوشی را زیاد می کند.

تاثیر این قطعه موتسارت بر ذهن از آن زمان تابحال بعنوان یک اطلاعات عمومی باقی مانده است؛ با این ادعا که این قطعه موسیقی توانایی های جهت یابی موش ها در پیچ و خم ها و تولید شیر در گاوها را بهبود می بخشد و حتی سبب می شود که باکتری ها در کارخانه های فاضلاب، به صورت موثرتری فاضلاب را تجزیه کنند.

به تازگی هم ادعای دیگری مطرح شده در خصوص این که گوش دادن به سونات موتسارت، علایم بیماری صرع را می کاهد.

اکنون پژوهشگران دانشگاه وین(Vienna) در یک فراتحلیل جدید، تاثیر این بخش از سونات موتسارت را بر بیماری صرع و شرایط پزشکی در رابطه با آن بررسی کردند. علاوه بر این، آنها اثرات سوگیری، کفایت ارزش شواهدی که در پژوهش های قبلی بر آن تکیه شده بود و همینطور روش های مختلف تحلیل و بررسی و عرضه کرده ها را زیر ذره بین بردند.

پژوهشگران به شکل جامع، هشت پژوهش قبلی را مورد بررسی قرار دادند که ۲۰۷ شرکت کننده را پوشش می داد و بعد از تحلیل و بررسی داده ها دریافتند که شواهد کمی در خصوص فواید مفهوم دار گوش دادن به سونات موتسارت(یا هر موسیقی دیگری) در مورد صرع به صورت خاص یا سایر بیماری های در رابطه با پزشکی به صورت کلی وجود دارد.

برخی از پژوهش هایی که بخشی از این فراتحلیل را تشکیل می دادند، یک اثر درمانی قابل مشاهده را نشان دادند، اما بی اهمیت بود و ارزش اثباتی یافته ها ناکافی در نظر گرفته شد. بعضی از پژوهشها ضعیف بودند؛ یعنی از حجم نمونه به اندازه کافی بزرگ برای پاسخ به سوال پژوهش مورد بررسی استفاده نکرده بودند. پژوهش های دیگر هم به صورت انتخابی داده های خویش را گزارش کرده بودند.

ساندرا اوبرلایتر و جاکوب پیشنیگ، پژوهشگران این فراتحلیل می گویند: به نظر می آید که ادعای بی اساس، پژوهش های ضعیف و گزارش های غیرشفاف، محرک های اصلی افسانه اثر سونات موتسارت هستند.

اکنون به نظر می آید که این فراتحلیل بالاخره پاسخی متقن به این افسانه داده است که در آن ادعا می شود، گوش دادن به موسیقی موتسارت برای بیماران صرع مفید می باشد.

پژوهشگران می گویند: فراتحلیل ما در مجموع نشان داده است که هیچ پشتیبانی علمی مفهوم داری برای تاثیر مفیدِ گوش دادن به سونات موتسارت در هر شرایط پزشکی مرتبط وجود ندارد، چه رسد به تاثیر موتسارت به صورت خاص برای بیماری صرع. موسیقی موتسارت زیباست، اما متأسفانه ما نمی توانیم از آن انتظار تسکین علایم صرع را داشته باشیم.

نتایج این فراتحلیل در مجله Nature Scientific Reports انتشار یافته است.
منبع:

1401/12/20
11:59:31
5.0 / 5
362
تگهای خبر: پیانو , تولید , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳