براساس اعلام ستاد گیاهان دارویی؛

۴۸ گام مشترک برای ارتقای طب و داروسازی سنتی برداشته شد

۴۸ گام مشترک برای ارتقای طب و داروسازی سنتی برداشته شد

گردو دانلود: به گزارش گردو دانلود، ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در تعامل با دیگر نهادهای موثر ۴۸ اقدام اجرایی را برای احیا و ارتقای طب و داروسازی سنتی تعریف کرده است.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ایران کشوری برخوردار از ظرفیت های بالای دانشی و تخصصی در حوزه طب سنتی و اسلامی است که روزگاری در این حوزه پیشتازی می کرد. وجود دانشمندانی همچون ابوعلی سینا هم بر سبقه روشن و افتخارآمیز کشورمان در حوزه طب سنتی تاکید دارد.
در واقع امروز ایرانی ها میراث دار چنین دانشمندانی هستند و همین مبحث مسئولیت متخصصان و مدیران این حوزه را برای احیای باردیگر طب سنتی سنگین تر می کند. همچون راهکارهای آن هم ترغیب دانشمندان، مسؤلان، اساتید و دانشگاهیان برای ورد هدفمند به صنعت گیاهان دارویی و اجرای پروژه های ملی است. اقداماتی که بتواند به احیای این صنعت کهن ایرانی در داخل و خارج کشور کمک نماید.
ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری هم بر همین مبنا و در تعامل با دیگر نهادهای موثر در این عرصه ۴۸ اقدام اجرایی را برای احیا و ارتقای طب و داروسازی سنتی تعریف کرده است.
اقداماتی چون «ارتباط با مراکز قانون گذاری»، «تعیین مقررات تاسیس مراکز آموزشی»، «ایجاد نهادهای خدمات رسانی»، « تدوین نظام نامه عرضه خدمات»، «به کارگیری خدمات طب سنتی»، «ارائه بسته خدمات طب سنتی»، «تدوین محتوی آموزشی»، « توانمندسازی گروههای اجتماعی»، « ترویج آموزه های اسلامی»، « ترویج سبک زندگی سالم»، « ترویج اصول ۶گانه»، «الگوی سلامت مادر و کودک»، «بانک اطلاعاتی داروهای سنتی»، «تدوین آئین نامه نظارت»، «استانداردسازی خدمات»، «تعیین ظرفیت نیروی موردنیاز» و «ایجاد گرایش و رشته تخصصی» همچون آنها است.
از دیگر اقدامات میتوان به «برقراری همکاریهای بین المللی»، «انجام مطالعات تطبیقی بین المللی»، «تاسیس شبکه تحقیقاتی»، «حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی»، «پوشش بیمه خدمات طب سنتی»، «تهیه منشور جهانی مبانی طب ایرانی»، «تاسیس موزه احیاء» و «حمایت زیرساخت های فناوری» اشاره نمود.
گام هایی که به شکل مشترک توسط ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برداشته شده است.

1401/12/12
10:18:52
5.0 / 5
393
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود