صبح فردا یک سیارک بزرگ از کنارمان می گذرد

صبح فردا یک سیارک بزرگ از کنارمان می گذرد

به گزارش گردو دانلود، بنا بر اعلام ستاره شناسان، یک سیارک بزرگ صبح فردا(پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱) از فاصله ۴.۵ میلیون کیلومتری زمین عبور می کند تا یادآوری کند که ما فضا را با سنگ های زیادی که به سرعت حرکت می کنند، شریک هستیم.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یک صخره فضایی قابل توجه در عصر چهارشنبه ۱۵ فوریه به وقت منطقه زمانی شرقی(بامداد پنجشنبه به وقت ایران) نزدیکترین فاصله خویش را با زمین در چهار قرن اخیر خواهد داشت، اما جای نگرانی وجود ندارد.
این سیارک معروف به YY۱۲۸ ۲۰۰۵ در ساعت ۱۹: ۴۶ چهارشنبه ۱۵ فوریه(۰۴: ۱۶ پنجشنبه به وقت ایران) از فاصله ۴.۵ میلیون کیلومتری(۲.۸ میلیون مایلی) زمین عبور خواهد نمود.
به قول پایگاه EarthSky این سیارک در این گذر جدید خود از کنار زمین، بیشتر از هر زمان دیگری در بیشتر از ۴۰۰ سال قبل به زمین نزدیک تر می شود.
با این وجود، این فاصله حدود ۱۲ برابر فاصله زمین تا ماه است، ازاین رو هیچ احتمالی وجود ندارد که این سیارک در این گذر به ما برخورد کند.
همان گونه که از نام این سیارک پیداست، سیارک YY۱۲۸ ۲۰۰۵ در سال ۲۰۰۵ توسط ستاره شناسان در رصدخانه کیت پیک(Kitt Peak) در جنوب آریزونا کشف شد و در طول ۱۷ سال گذشته، محققان مدار آنرا با درجه بالایی از دقت نقشه برداری و ترسیم کرده اند.
با این وجود، مشاهدات و محاسبات آنها هنوز اندازه YY۱۲۸ ۲۰۰۵ را مشخص نکرده است و بهترین اندازه ای که اخترشناسان می توانند به ما بدهند، قطر ۵۸۰ متری تا ۱.۳ کیلومتری آن است.
ازاین رو YY۱۲۸ ۲۰۰۵ بعنوان یک سیارک بالقوه خطرناک(PHA) حائز شرایط است، نامی که به صخره های فضایی با عرض حداقل ۱۴۰ متر که مدار آنها را در فاصله ۰.۰۵ واحد نجومی(AU) از سیاره ما قرار می دهد، داده می شود. یک AU میانگین فاصله زمین و خورشید و برابر با حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر است. ازاین رو ۰.۰۵ AU تقریبا معادل ۷.۴ میلیون کیلومتر است.
اگر YY۱۲۸ ۲۰۰۵ به زمین برخورد کند، بدون توجه به این که با کدام قسمت برخورد می کند، صدمه های جدی وارد می آورد.
بنیاد غیرانتفاعی چالش های جهانی مستقر در سوئد می گوید: بزرگ ترین سیارک های نزدیک به زمین(با قطر بیشتر از یک کیلومتر) پتانسیل ایجاد اثرات زمین شناسی و آب وهوایی در مقیاس جهانی، مختل کردن تمدن بشری و شاید حتی انقراض گونه ها را دارند. تهدید برخورد سیارک های نزدیک به زمین ۱۴۰ متری تا یک کیلومتری می تواند باعث ویرانی منطقه ای تا قاره ای شود و به صورت بالقوه صدها میلیون نفر را قربانی کند.
با این وجود نباید نگران بود چون همانطور که گفته شد، سیارک YY۱۲۸ ۲۰۰۵ هیچ خطری در این گذر برای ما ندارد.
قابل ذکر است که گذر سال جاری YY۱۲۸ ۲۰۰۵ در یک روز تاریخی مصادف با دهمین سالگرد انفجار سیارکی چلیابینسک(Chelyabinsk) صورت می گیرد.
در ۱۵ فوریه ۲۰۱۳، یک صخره فضایی تقریبا ۲۰ متری بدون هیچ هشداری بر فراز شهر چلیابینسک روسیه منفجر شد و هزاران پنجره را شکست و صدمه ها و جراحات جزئی به طور عمده در اثر پریدن خرده های شیشه شکسته برجا گذاشت.
اخترشناسان گفتند که این حادثه اهمیت درک بهتر جمعیت سیارک های نزدیک به زمین(NEO) را برجسته کرد.
ناسا دفتر هماهنگی دفاع سیاره ای خویش را چند سال بعد از رویداد چلیابینسک افتتاح نمود و ستاره شناسان و محققان در سرتاسر جهان به این کوشش برای حفاظت از زمین پیوستند.
در نتیجه، دانشمندان درحال بررسی بیشتر و بهتر جمعیت NEOها هستند. برای مثال، ناسا و شرکای آن بیشتر از ۹۵ درصد از سیارک های دارای حداقل یک کیلومتر عرض را تا ۵۰ میلیون کیلومتری زمین پیدا کرده اند و هنوز هیچ یک از آنها برای آینده نزدیک، خطرناک پیشبینی نشده اند.1401/11/27
12:42:41
5.0 / 5
383
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴