تغییر در نحوه گفتار زنگ خطر بروز پارکینسون

تغییر در نحوه گفتار زنگ خطر بروز پارکینسون

به گزارش گردو دانلود، محققان دانشگاه صنعتی «کاوناس» لیتوانی اعلام کردند، نخستین نشانه بیماری پارکینسون امکان دارد تغییر در نحوه گفتار فرد باشد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، پارکینسون یک اختلال عصبی است که با از دست دادن نورون ها در یک الگوی خاص مشخص می شود که در سرتاسر مغز گسترش می یابند و معمولاً طی دهه ها بعد از این فرآیند علایم آشکار می شود. این بیماری بیشتر به علت ایجاد لرزش دست، سفتی عضلانی، راه رفتن آهسته تر و سایر اختلالات حرکتی شناخته شده است. این بیماری طیف وسیعی از نواحی مغز را تحت تأثیر قرار می دهد و در نتیجه علایم مختلفی همچون زوال عقل در مراحل پایانی ایجاد می شود.
بیماری پارکینسون(PD) دومین بیماری شایع تخریب کننده عصبی است. مکانیسم های بیماری زایی این بیماری متغیر است و هنوز به صورت کامل شناخته نشده است. این بیماری خویش را با طیف گسترده ای از علایم حرکتی و غیرحرکتی همچون علائمی که مستقیماً بر توانایی و عملکرد فرد تاثیر می گذارد، نشان داده است.
در این مطالعه «رایتیس ماسکلیناس» محقق لیتوانیایی از دانشگاه صنعتی کاوناس(KTU) و همکارانش از دانشگاه علوم بهداشت لیتوانی(LSMU) تلاش کردند تا با استفاده از داده های صوتی علایم اولیه بیماری پارکینسون را تشخیص دهد.
ماسکلیناس اظهار نمود که وقتی فعالیت حرکتی فرد کاسته می شود، توانایی تارهای صوتی، دیافراگم و ریه ها هم کاسته می شود. تغییرات در گفتار اغلب حتی زودتر از اختلالات عملکرد حرکتی رخ می دهد، بنابراین است که تغییر در گفتار امکان دارد نخستین علامت این بیماری باشد.
افراد مبتلا به بیماری پارکینسون در مراحل اولیه امکان دارد آرام تر، یکنواخت تر، کمتر رساتر، آهسته و تکه تکه صحبت کنند. تشخیص این امر از راه گوش می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. گرفتگی صدا، لکنت زبان، تلفظ ناصحیح کلمات و فقدان مکث بین کلمات امکان دارد با پیشرفت بیماری بیشتر محسوس شود.
دانشمندان تمام این علایم را برای ایجاد سیستمی برای تشخیص زودتر بیماری در نظر گرفتند. آنها از هوش مصنوعی برای تحلیل و بررسی و ارزیابی سیگنال های گفتاری استفاده کردند، جایی که محاسبات صورت می گیرد و تشخیص ها در چند ثانیه(به جای چند ساعت) صورت می گیرد.
نتایج این مطالعه به صورت خاص برای خصوصیت های زبان لیتوانیایی مناسب می باشد. «کیپراس پیریبوسیس» از دیگر محققان مطالعه اظهار داشت: این مطالعه فقط بر روی بیمارانی انجام شد که قبلاً مبتلا به پارکینسون تشخیص داده شده بودند: رویکرد ما می تواند افراد مبتلا به پارکینسون را از افراد سالم تشخیص دهد. نمونه گفتار این الگوریتم همینطور دقیق تر از آنچه قبلاً پیشنهاد شده بود، است.
در این مطالعه ابتدا نحوه گفتار بیماران مبتلا به پارکینسون و افراد سالم با استفاده از یک میکروفن در یک اتاق عایق صدا ضبط شد و یک الگوریتم هوش مصنوعی با ارزیابی این صداهای ضبط شده، به انجام فرآیند پردازش سیگنال پرداخت.
این الگوریتم در نهایت می تواند به یک برنامه تلفن همراه تبدیل گردد چونکه به سخت افزار پیچیده نیاز ندارد. ماسکلیوناس اظهار داشت: نتایج ما که انتشار یافته است، پتانسیل علمی بسیار بالایی دارد. مطمئناً، هنوز یک راه طولانی و چالش برانگیز وجود دارد تا بتوان آنرا به ابزاری جهت استفاده بالینی روزانه به کار برد.1401/11/08
11:30:58
5.0 / 5
477
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود