نتایج یك مطالعه نشان می دهد

انسان ها قادر به درک حرکات شامپانزه ها هستند

انسان ها قادر به درک حرکات شامپانزه ها هستند

گردو دانلود: بر طبق مطالعه ای جدید انسان ها می توانند حرکات دست شامپانزه ها و بونوبوها را درک و تفسیر کنند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک آزمایش معکوس که توسط پژوهشگران دانشگاه «سنت اندروز» اسکاتلند انجام شده نشان میدهد که انسانها قادر به تشخیص و درک حرکات دست های شامپانزه ها و بونوبوها هستند.
آزمایش های پخش ویدیو بطور معمول توسط دانشمندان جهت بررسی درک زبان در پستانداران غیرانسانی استفاده می شود. در این آزمایش گروهی از پستانداران متشکل از میمون سانیان(simians) و میمون ها است و پیش میمونان مانند لمورها حضور داشتند. در وضعیت مناسب برای تحقیقات، دانشمندان از آنها برای تعیین این که آیا این حیوانات دستورالعمل های موجود در زبان انسان ها را می فهمند یا خیر، استفاده کردند.
کاترین هوبیتر(Catherine Hobaiter) و کریستی ای. گراهام(Kirsty E. Graham) در لابراتوار وایلد مایندز در دانشگاه سنت اندروز این پارادایم را معکوس کردند تا تعیین کنند آیا انسان ها می توانند حرکاتی را که این حیوانات استفاده می نمایند، درک کنند یا خیر. برای جالب تر شدن مطالعه و به دست آمدن مجموعه داده ای بزرگ برای پاسخ به این پرسش، پژوهشگران آنرا به یک بازی آنلاین تبدیل کردند و مطالعه را روی تعداد زیادی از افراد انجام دادند.
مطالعه چگونه انجام شد؟
محققان از ۱۰ مورد از رایج ترین حرکات مورد استفاده ی شامپانزه ها برای ساخت یک بازی آنلاین استفاده کردند. به بالای ۵۶۰۰ شرکت کننده، ۲۰ ویدیوی کوتاه از حرکات میمون نشان داده شد و از آنها خواسته شد که معنای حرکات را از میان چهار پاسخ ممکن انتخاب کنند.
اگر کاربران تنها پاسخ ها را با حدس زدن انتخاب می کردند، انتظار میرفت که یک چهارم یا ۲۵ درصد شانس انتخاب پاسخ درست را داشته باشند. با این وجود، پژوهشگران دریافتند که بیشتر شرکت کنندگان بیش از ۵۰ درصد مواقع قادر به تفسیر معنای حرکات بودند.
محققان حتی این آزمایش را یک گام جلوتر بردند و اطلاعات زمینه ای در مورد آنچه میمون ها در این ویدئو انجام می دادند به شرکت کنندگان ارائه کردند. با این وجود، بهبود در تفسیر درست حرکات تنها کمی بهبود یافت.
این به چه معناست؟
توانایی تفسیر حرکات مدلول دار می تواند برمبنای هوش عمومی، شباهت فیزیکی، و اهداف اجتماعی مشابه ما با این موجودات باشد.
یافته های این تحقیق در مجله PLOS Biology انتشار یافته است.
منبع:

1401/11/06
12:54:27
5.0 / 5
466
تگهای خبر: آنلاین , دانشگاه , شركت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲