کشف نخستین موجود ویروس خوار جهان

کشف نخستین موجود ویروس خوار جهان

به گزارش گردو دانلود، هر نوع ماده آلی را که نام ببرید به احتمال زیاد دسته ای از موجودات زنده برای خوردن آن تکامل یافته اند. گیاهان، گوشت، جلبک ها، حشرات و باکتری ها همگی توسط موجودات مختلف خورده می شوند، اما حالا دانشمندان گزینه ی جدیدی را در این لیست غذایی کشف کرده اند و آن ویروس ها هستند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، از آنجاییکه ویروس ها در همه جا یافت می شوند، مصرف اتفاقی آنها توسط ارگانیسم ها اجتناب ناپذیر است اما جان دلانگ(John DeLong) در دانشگاه نبراسکا-لینکلن(Nebraska-Lincoln) می خواست بفهمد که آیا میکروب ها به صورت فعال ویروس ها را می خورند یا خیر و آیا چنین رژیم غذایی می تواند از رشد فیزیولوژیکی و رشد جوامع میکروبی حمایت کند یا خیر.
دلانگ می گوید: ویروس ها از مواد بسیار خوبی تشکیل شده اند: اسیدهای نوکلئیک، مقدار زیادی نیتروژن و فسفر در ویروس ها وجود دارد. همه موجودات دلشان می خواهد این ترکیبات را مصرف کنند. خیلی از ارگانیسم ها هر چیزی را که به دست بیاورند می خورند. مطمئناً موجوداتی وجود دارند که آموخته اند چگونه این مواد خام واقعا خوب را بخورد.
برای آزمایش این فرضیه، دلانگ و تیمش نمونه هایی از آب حوضچه جمع آوری کردند، میکروب های مختلف را جدا کردند و سپس مقادیر زیادی کلروویروس، ساکن آب شیرین که جلبک های سبز را آلوده می کنند، به آن اضافه کردند. در چند روز بعدی، آنها اندازه ی جوامع ویروس ها و سایر میکروب ها را ردیابی کردند تا ببینند آیا میکروب ها ویروس را می خورند یا خیر.
به نظر می رسید یک میکروب خاص ویروس ها را می خورد. این میکروب مژک دار، هالتریا(Halteria) نام دارد. در نمونه های آبی که هیچ منبع غذایی دیگری برای مژک داران وجود نداشت، جمعیت هالتریا در عرض دو روز حدود ۱۵ برابر افزایش پیدا کرد، در حالیکه سطح کلروویروس ۱۰۰ برابر کاهش پیدا کرد. در نمونه های کنترل بدون حضور ویروس، هالتریا اصلا رشد نکرد.
در آزمایش های بعدی، محققان دی ان ای کلروویروس را با رنگ فلورسنت برچسب گذاری کردند و دریافتند که سلول های هالتریا به سرعت آغاز به درخشیدن می کنند. این به تایید این فرضیه که هالتریا واقعا ویروس را می خورد، کمک کرد.
این آزمایش ها نشان داده است که اصطلاح تازه ابداع شده «virovory» حالا می تواند جای خویش را در بین لغاتی همچون گیاهخواران، گوشتخواران و همه چیزخواران باز کند و هالتریا تبدیل به نخستین موجود ویروس خوار شناخته شده می شود. باآنکه بعید به نظر می آید که این تنها مورد از موجودات ویروس خوار در جهان باشد و محققان قصد دارند به بررسی این پدیده، همچون اثرات آن بر شبکه های غذایی و سیستم های بزرگ تر مانند چرخه کربن ادامه دهند.
منبع:

1401/10/10
10:29:33
5.0 / 5
478
تگهای خبر: دانشگاه , لینك , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود