تحولی در صنعت ذخیره سازی انرژی با باتری زنگ زده

تحولی در صنعت ذخیره سازی انرژی با باتری زنگ زده

گردو دانلود: باتری های زنگ زده جدید می توانند تا 100 ساعت فضای ذخیره سازی انرژی فراهم آورند. این تکنولوژی جدید می تواند صنعت را متحول کند.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینتیفیک امریکن، بر اساس مقاله ای که توسط «Scientific American» انتشار یافته است، اختراع شرکت آمریکایی «Form Energy» می تواند یک پیشرفت مهم برای ذخیره سازی طولانی مدت انرژی خورشیدی و بادی باشد.

این شرکت ادعا می کند که این نوآوری که با نام «باتری آهن-هوا» شناخته می شود، می تواند به کربن زدایی از بخش انرژی کشور با روشی ارزان تر از سیستم های ذخیره سازی لیتیوم یونی کمک نماید، در صورتیکه تنها از مواد داخلی در دسترس برای ایجاد آن استفاده می شود.

باتری های لیتیوم یون؛ گران و غیرکاربردی

باتری های لیتیوم یون امروزی به مواد گرانقیمتی مانند لیتیوم، کبالت، نیکل و گرافیت نیاز دارند که عمدتا از کشورهای دیگر وارد می شوند. در صورتیکه این باتری جدید، برق را با بهره گیری از فلز آهن ساده بوسیله اصل «زنگ زدگی برگشت پذیر» ذخیره می کند.

این بدان معنا است که باتری هنگام تخلیه انرژی، فلز آهن را به زنگ زدگی تبدیل و هنگام شارژ شدن زنگ فلز را باردیگر به آهن تبدیل می کند.

باتری های آهن-هوا برای نخستین بار در اوایل دهه ۱۹۷۰ جهت استفاده در وسایل نقلیه الکتریکی مورد ارزیابی قرار گرفتند. جورج کربتری(George Crabtree)، مدیر مرکز مشترک تحقیقات ذخیره انرژی در لابراتوار ملی آرگون می گوید که امروزه، داده های جدیدتر نشان میدهد که آنها می توانند به ترویج و تنوع بخشیدن به منابع انرژی سبز در آینده برای خدمات شهری کمک کنند.

باتری های آهن-هوا بسیار بزرگ تر از باتری های لیتیوم یونی هستند و می توانند انرژی را تا ۱۰۰ ساعت ذخیره و تخلیه کنند. این مقدار بطور قابل توجهی بیش از چهار ساعت ارائه شده توسط باتری های لیتیوم یونی است.

مکانی برای ساخت نخستین کارخانه انتخاب شده است

مجله پاور(Power) همین طور گزارش داده است که شرکت «Form Energy» هم اکنون مکانی را برای ساخت نخستین کارخانه خود انتخاب نموده است. کارخانه در ویرجینیای غربی واقع خواهد شد و ساخت آن در سال ۲۰۲۳ شروع می شود.

ماتئو جارامیلو(Mateo Jaramillo)، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران شرکت «Form Energy» گفته است: برای رسیدن به استقلال در تولید انرژی های تجدیدپذیر، مقابله با چالش های زنجیره تامین انرژی و توسعه شبکه قابل اعتماد و مقرون به صرفه نیاز به تکنولوژیهای جدید ذخیره سازی انرژی داریم که قادر به ذخیره سازی مقرون به صرفه برق برای چندین روز باشند.

باتری اولیه هم اکنون جهت استفاده در وسایل نقلیه بسیار بزرگ و سنگین به کار می آید. با این وجود، ممکنست این مساله تغییر کند، برای اینکه پژوهشگران در تلاشند تا اندازه آنرا کاهش دهند و کاربردهای آنرا بالا برند.

منبع:

1401/10/06
13:46:41
5.0 / 5
529
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵