آزمایش موفق واکسن سرطان پوست شرکت مدرنا

آزمایش موفق واکسن سرطان پوست شرکت مدرنا

گردو دانلود: شرکت ˮمدرناˮ در اولین بیانیه خود در مورد واکسن سرطان پوست، از نتایج موفقیت آمیز فاز دوم آزمایش آن آگاهی داد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، نخستین نتایج حاصل از آزمایش پیشرفته فناوری مبتنی بر «آران ای پیام رسان»(mRNA) مقابل سرطان نشان میدهد که ۴۴ درصد از بیماران حاضر در این آزمایش، بهتر از بیمارانی عمل کرده اند که فقط از درمان های معمولی استفاده می نمایند. اولین بیانیه شرکت «مدرنا»(Moderna) نشان میدهد که آزمایش های فاز سه برای واکسن شخصی سازی شده سرطان پوست که مبتنی بر آران ای پیامرسان است، سال آینده شروع خواهند شد.
بدنبال موفقیت باورنکردنی واکسن های کووید-۱۹ مبتنی بر آران ای پیامرسان در سال ۲۰۲۰، پژوهش روی این فناوری به سرعت تغییر نمود تا پتانسیل آن برای درمان سرطان کشف شود. مشخص شد که «ملانوما»(Melanoma)، اولین هدف اصلی حوزه سرطان برای این فناوری است و هر دو شرکت بزرگ «بایواِن تِک»(BioNTech) و مدرنا که از این فنآوری استفاده می نمایند، در مرحله آزمایش های انسانی فاز دو هستند.
بیانیه جدید مدرنا حالا اولین داده های مربوط به آزمایش های انسانی فاز دوم فناوری آران ای پیامرسان را در مورد سرطان ارائه می دهد. واکسن سرطان پوست مدرنا، «mRNA-4157/V940» نام دارد و برای هر بیمار شخصی سازی شده است. این واکسن شخصی سازی شده مبتنی بر آران ای پیامرسان، از نمونه ملانومای بیمار ایجاد می شود که حداکثر ۳۴ نشانگر آنتی ژنی منحصربه فرد را هدف قرار می دهد. ایده این است که واکسن می تواند به آموزش سیستم ایمنی بدن برای هدف قرار دادن سلول های تومور کمک نماید.
۱۵۷ بیمار مبتلا به ملانوما، در مراحل آخر کارآزمایی درحال انجام شدن «فاز ۲ب»(Phase 2b) ثبت نام شده اند. بعد از جراحی برای برداشتن هرچه بیشتر سرطان پوست، بیماران بطور تصادفی برای دریافت ایمنی درمانی استاندارد سرطان یا واکسن شخصی سازی شده مبتنی بر آران ای پیامرسان به همراه ایمنی درمانی استاندارد تقسیم شدند. نقطه پایانی اولیه کارآزمایی، زمان بین شروع درمان تا عود کردن بیماری یا مرگ، با یک دوره پیگیری سه ساله است.
آزمایش درحال انجام شدن است و هیچ داده ای بطور رسمی در یک مجله معتبر منتشر نشده است. با این وجود، مدرنا در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام نمود نتایج اولیه نشان می دهند که درمان با واکسن مبتنی بر آران ای پیامرسان، خطر عود کردن بیماری یا مرگ بیمار را تا ۴۴ درصد در مقایسه با افرادی که فقط ایمنی درمانی استاندارد را دریافت می کنند، می کاهد.
«استفان بانسل»(Stéphane Bancel)، مدیرعامل مدرنا اظهار داشت: نتایج امروز برای درمان سرطان بسیار دلگرم کننده هستند. آران ای پیامرسان برای درمان کووید-۱۹ دگرگون کننده بوده است و الان ما برای اولین بار در یک آزمایش بالینی تصادفی روی ملانوما، پتانسیل تأثیر آران ای پیامرسان را بر نتایج درمان نشان داده ایم. ما مطالعات بیشتری را در مورد ملانوما و سایر انواع سرطان، با هدف ارائه درمان های شخصی سازی شده سرطان برای بیماران شروع خواهیم کرد.
«اندرو بگز»(Andrew Beggs)، دانشمندی که با سازمان «پژوهش سرطان بریتانیا»(Cancer Research UK) کار می کند، اظهار داشت: واکسن های مبتنی بر آران ای پیامرسان، نتایج مهمی برای درمان سرطان متاستاتیک در آینده دارند. اگر نتایج در آزمایش های بیشتری پایدار بمانند، این نوع درمان های شخصی سازی شده سرطان می توانند بازی را تغییر دهند.
وی ادامه داد: استفاده از فناوری آران ای پیامرسان در واکسن می تواند در افزایش واکنش نسبت به داروهای ایمنی درمانی، بسیار هیجان انگیز باشد. داده های اولیه بسیار دلگرم کننده هستند و نشان می دهند که این روش در آینده یک گزینه درمانی موثر خواهد بود.
بااینکه این نتایج، اولین نتایجی هستند که از نظر بالینی اثربخشی یک درمان مبتنی بر آران ای پیامرسان را برای سرطان نشان می دهند اما احتمالاً به زودی نتایج بیشتری ارائه خواهد شد. بایواِن تِک، شرکت رقیب مدرنا نیز وارد فاز دوم آزمایش واکسن مبتنی بر آران ای پیامرسان خود برای سرطان پوست شده است و به احتمال زیاد در آینده ای نه چندان دور، داده های اولیه آن آزمایش را خواهیم دید.
مدرنا هم اکنون نقشه فاز سوم آزمایش واکسن سرطان پوست خودرا برای شروع در سال ۲۰۲۳ ترسیم می کند و درحال بررسی سایر اهداف برای این فناوری در زمینه سرطان است. غول داروسازی «مرک»(Merck) نیز به نیروهای مدرنا پیوسته است تا در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایش های نهایی، به تولید و توزیع واکسن کمک نماید.
منبع:

1401/09/25
11:47:09
5.0 / 5
557
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳