بازسازی تولد یک سحابی ۲۵۰۰ ساله

بازسازی تولد یک سحابی ۲۵۰۰ ساله

گردو دانلود: ستاره شناسان تولد پر آشوب یک سحابی 2500 ساله را بازسازی کردند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سحابی خیره کننده NGC ۳۱۳۲ که با اسامی سحابی حلقه جنوبی و هشت انفجار نیز شناخته می شود، یک سحابی سیاره ای است و زمانی به وجود آمد که یک ستاره بخش زیادی از گاز خودرا در ۲۵۰۰ سال پیش دفع کرد. این سحابی به عنوان یکی از پنج بسته اولیه تصویری تلسکوپ فضایی جیمز وب(JWST) انتخاب شده است.
یک سحابی سیاره ای یا سیاره نما(planetary nebula) نوعی سحابی گسیلشی است که از گاز و پلاسما تشکیل شده است. این نوع سحابی ها بعد از مرگ ستارگان به وجود می آیند. این نام از قرن هجدهم به وجود آمده است و به سبب حلقه ای بودن این سحابی ها که خود به خاطر انفجار ستاره است، در تلسکوپ های ضعیف به شکل یک سیاره دیده و اشتباه گرفته می شد. مدت عمر این سحابی ها کوتاه و حدود ۱۰ هزار سال در مقابل با عمر چند میلیون ساله یک ستاره است.
سحابی یا میغ واره، به ابر عظیمی از غبار، گاز و پلاسما در فضاهای میان ستاره ای گفته می شود. سحابی ها محل پیدایش و زادگاه ستارگان هستند و به صورتی می توان گفت سحابی ها هم گورستان و هم زایشگاه ستارگان هستند.
حالا برمبنای پژوهش جدیدی که در مجله "نیچر"(Nature) انتشار یافته است، بیش از ۷۰ ستاره شناس از ۶۶ سازمان در اروپا، آمریکای شمالی، جنوبی و مرکزی و آسیا از تصاویر جیمز وب برای کنار هم قرار دادن مرگ پر هرج و مرج این ستاره بهره برده اند.
این پژوهش پنجره ای رو به پژوهش های آینده در مورد سحابی ها توسط جیمز وب باز می کند. این پدیده های بنیادی اخترفیزیکی همچون فعل و انفعالات ستاره های دوتایی و برخورد بادها را با پیامدهایی برای ابرنواخترها و سیستم های امواج گرانشی روشن می کند.
به کام مرگ کشاندن اطرافیان بی گناه
پروفسور اورسولا دی مارکو نویسنده اصلی این پژوهش در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: این سحابی حدودا سه برابر خورشید ما، اما بسیار جوان تر بوده و تنها حدود ۵۰۰ میلیون سال سن داشته است و پوشش هایی از گاز به وجود آورده که از محل پرتاب منبسط شده و یک ستاره کوتوله سفید متراکم باقیمانده با جرم حدود نیمی از خورشید اما حدودا با ابعاد زمین بر جای گذاشته است.
وی ادامه داد: ما از یافتن شواهدی در خصوص دو یا سه ستاره همراه که احیانا مرگ آنرا تسریع کرده اند و همین طور یک ستاره دیگر از میان «نظاره گران بی گناه» که در این تعامل گرفتار شده بود، شگفت زده شدیم.
این پژوهش همین طور از تصاویر تلسکوپ فضایی هابل، تلسکوپ فضایی گایا، تلسکوپ سن پدرو دی مارتیر در مکزیک و تلسکوپ بسیار بزرگ(VLT) در شیلی برای بازسازی این سحابی ۲۵۰۰ ساله بهره برد.
دی مارکو که رییس کمیسیون اتحادیه بین المللی نجوم در مورد سحابی های سیاره ای است، اظهار داشت: وقتی برای نخستین بار تصاویر را دیدیم، می دانستیم که باید کاری انجام دهیم. ما باید تحقیق کنیم! جامعه علمی گردهم آمدند و از این تصویر که بطور تصادفی انتخاب شده بود، قادر به تشخیص ساختارهای بسیار دقیق تر از همیشه شدیم، چونکه قابلیت های تلسکوپ فضایی جیمز وب باورنکردنی است.
یک مرگ آشفته
این گروه پژوهشی یک ستاره مرکزی سوزان - یک کوتوله سفید که هیدروژن خودرا سوزانده است - که در مرکز سحابی می درخشد را برجسته کردند.
جوئل کاستنر یکی دیگر از اعضای گروه پژوهش از موسسه فناوری روچستر ایالات متحده آمریکا می گوید: این ستاره حالا کوچک و داغ است، اما گرد و غبار خنک آنرا احاطه کرده است. ما فکر می نماییم تمام گاز و غباری که می بینیم در سرتاسر این مکان پرتاب شده، باید از آن تک ستاره آمده باشد، اما توسط ستاره های همراه به جهات مشخصی پرتاب شده است.
بعلاوه، پژوهشگران چندین سازه مارپیچی را که از مرکز سحابی امتداد یافته بودند، مشخص کردند. آنها استدلال می کنند که این قوس های متحدالمرکز مربوط به حضور یک ستاره هم راه است و در صورتیکه درحال کاهش جرم است، به دور ستاره اولیه می چرخد و شاید حتی بیش از یکی از این ستاره های همراه وجود دارد.
دانشمندان همین طور متوجه یک جفت برآمدگی در بازسازی داده ها بصورت سه بعدی شدند که ممکنست زمانی اتفاق بیفتد که اجرام نجومی ماده را بصورت فواره ای آزاد می کنند. این ساختارها شکل نامنظمی دارند و در جهات مختلف ساطع می شوند که بگفته پژوهشگران می تواند نشان دهنده تعامل سه ستاره در هسته باشد.
دی مارکو می گوید: ما ابتدا حضور یک همراه نزدیک را به سبب وجود دیسک گرد و غباری در اطراف ستاره مرکزی، یک شریک دیگر که قوس ها را به وجود آورده و یک همراه فوق العاده دور که می توان در تصویر دید، استنباط کردیم.
وی ادامه داد: وقتی فواره ها را دیدیم، می دانستیم که باید یک ستاره دیگر یا حتی دو ستاره دیگر در مرکز این سحابی حضور داشته باشند. ما معتقد بودیم که یک یا دو همراه بسیار نزدیک وجود دارد که یکی در فاصله میانی و دیگری بسیار دور است. اگر اینطور باشد، چهار یا حتی پنج شیء در این مرگ آشفته دخیل هستند.
منبع:

1401/09/20
14:37:03
5.0 / 5
521
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود