کمبود پرستار در کشور سه رقمی شد

کمبود پرستار در کشور سه رقمی شد

به گزارش گردو دانلود، ایسنا نوشت: معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: به حدود 100 هزار پرستار دیگر در کشور نیاز داریم.دکتر عباس عابدی در مسافرت به کرمانشاه ضمن اشاره به کمبود پرستار در کشور، اظهار داشت: هم اکنون کشور با کمبود جدی پرستار مواجه می باشد و خود وزارت بهداشت به دنبال اینست از هر طریقی جذب پرستار داشته باشد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار داشت: شاخص استاندارد پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی 1.8 پرستار است که میانگین کشوری در این حوزه کمتر از یک است و همین مساله نشان دهنده کمبود شدید پرستار در کشور است.

عابدی اظهار داشت: اگر تنها عرصه بیمارستانی و تعداد تخت را در نظر بگیریم هم اکنون حدود 70 تا 80 هزار پرستار کم داریم و اگر عرصه جامعه و بهداشت را هم لحاظ نماییم حدود 100 هزار پرستار نیاز داریم.
معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن اشاره به تلاش ها برای جذب بیشتر نیروهای پرستاری، اظهار داشت: به تازگی از راه قانون تبدیل وضعیت ایثارگران توانسته ایم 12 هزار پرستار را تبدیل وضعیت کرده و امنیت شغلی آنها را بیشتر نماییم.
عابدی خاطرنشان کرد: همینطور مجوز استخدامی که در سال 1399 صادر شده بود، جذب آن پارسال صورت گرفت و از 55 هزار نیرویی که در وزارت بهداشت جذب شدند حدود 19 هزار نفر آنها پرستار بودند، ازاین رو طی دو سال قبل استخدام و تبدیل وضعیت 31 هزار پرستار در کشور صورت گرفته است.
عابدی ضمن اشاره به قبولی سالانه 9 هزار نفر در رشته پرستاری اظهار داشت: اگر زمینه برای جذب این افراد فراهم گردد قادر خواهیم بود طی بازه 10 ساله کمبود پرستار در کشور را جبران نماییم.
وی تصریح کرد: البته این کمبود زمانی با این وضعیت جبران می شود که افزایش تخت های بیمارستانی و خروجی و بازنشستگی پرستاران و مشکلات دیگر را نداشته باشیم که اگر همه اینها را هم لحاظ نماییم سالانه به جذب حداقل 10 هزار پرستار نیاز داریم که طی 10 سال بتوانیم کمبود پرستاران کشور را جبران نماییم.
عابدی اظهار امیدواری کرد: امسال با رایزنی های صورت گرفته با امور استخدامی مجوزهای خوبی برای جذب نیرو در وزارت بهداشت صادر شود تا بتوان از این طریق پرستاران بیشتری را جذب کرد.
وی در ادامه در مورد برخی شایعات مطرح شده در خصوص اخراج برخی پرستاران بعد از فروکش کردن شیوع ویروس کرونا، با اشاره به اینکه برخی رشته های علوم پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری "تعهد خدمت" دارند، اظهار داشت: بر این اساس دانشجویان فارغ التحصیل رشته پرستاری به مدت 24 ماه تعهد دارند در جایی که وزارت بهداشت مشخص می کند به مردم ارائه ی خدمت دهند و این امر به منزله استخدام نیست.
وی اضافه کرد: در شرایط کرونا با عنایت به نیاز و لزوم، مدت "تعهد خدمت" تا 48 ماه قابل تمدید گردید و این تمدید طرح به معنای استخدام نیست.
عابدی اظهار داشت: هم اکنون هم مدت زمان اجرای طرح بعضی از پرستاران به پایان رسیده و این طور نیست که این افراد استخدام بوده باشند و بخواهیم بعد از پایان کرونا آنها را اخراج نماییم. معاون پرستاری وزارت بهداشت.

بیشتر بخوانید: ویزیت پزشک در منزل جلوه دیگری از خدمت رسانی پلیس با اهداء خون271 35


منبع:

1401/09/19
15:54:13
5.0 / 5
538
تگهای خبر: استاندارد , دانشجو , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴