ارتباط ناسا با ماهواره مطالعه جو زمین قطع شد

ارتباط ناسا با ماهواره مطالعه جو زمین قطع شد

به گزارش گردو دانلود، به نظر می آید ارتباط ناسا با ماهواره مطالعه جو ICON در مدار زمین از دو هفت قبل قطع شده و این ماهواره از آن زمان تابحال به دستورها پاسخ نداده است.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا اخیرا ارتباط خویش را با یک ماهواره مطالعه جو زمین که بیشتر از طول عمر در نظر گرفته شده برای خود کار کرده، از دست داده است.

مقامات ناسا در اطلاعیه ای کوتاه نوشته اند که ارتباطشان با کاوشگر اتصال یونوسفری (ICON) در تاریخ ۲۵ نوامبر (۴ آذر) قطع شده و تیم مأموریت در ایام بعد از آن نتوانسته است با این فضاپیما ارتباط بگیرد.

براساس اعلام ناسا، تیم عملیات هم اکنون همچنان درحال کار برای ایجاد و برقراری ارتباط است. این تیم با همکاری شبکه نظارت فضایی وزارت دفاع آمریکا تأیید کرده است که ICON سالم بوده و آسیب ندیده است.

سخت افزار ICON شامل یک "زمان سنج از دست دادن فرمان" است که برای بازنشانی فضاپیما در صورتیکه به مدت ۸ روز با کنترل کننده های زمینی ارتباط برقرار نکند، طراحی شده است. اما ناسا تاکید می کند، این فضاپیما بعد از تکمیل تنظیم مجدد خود در روز دوشنبه (۵ دسامبر) ساکت باقی می ماند.

ماهواره ICON که در اکتبر سال ۲۰۱۹ به فضا پرتاب شده، درحال بررسی جنبه هایی از یونوسفر زمین است که فضاپیماهای دیگر قبلاً به دنبال آن نبوده اند. یونوسفر لایه ای از جو زمین است که از حدود ۸۰ تا ۶۴۰ کیلومتر بالای سیاره ما امتداد دارد و به صورت مداوم با تشعشع خورشیدی تغییر می کند و تغییرات آن می تواند بر فناوری های ارتباطی تاثیر بگذارد.

این مأموریت از ابتدا برای یک دوره دو ساله طراحی شده بود و قرار بود در دسامبر ۲۰۲۱ به پایان برسد، اما همچنان به کار خود خود ادامه داده و در یک مأموریت طولانی کار می کند.

روند عیب یابی همچنان ادامه دارد و تیم مأموریت، منبع احتمالی این مشکل را برای در زیرسیستم های ارتباطات الکترونیک یا فرکانس رادیویی بررسی می کند. در بیانیه ناسا اشاره شده است که هم اکنون معلوم نیست که آیا فضاپیما باردیگر با زمین ارتباط برقرار خواهد نمود یا خیر.

تیم عملیات هم اکنون قادر به تعیین زمان برقراری ارتباط مجدد با فضاپیما نیست و فقدان سیگنال ارتباطی می تواند نشان دهنده خرابی سیستم باشد.

منبع:

1401/09/17
21:14:03
5.0 / 5
527
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود