انتقال انرژی خورشیدی از فضا به زمین با روشی نوین

انتقال انرژی خورشیدی از فضا به زمین با روشی نوین

به گزارش گردو دانلود، دانشمندان به تازگی اطلاعاتی در خصوص استفاده از ماهواره ها برای ارسال پرتو انرژی خورشیدی جمع آوری شده در فضا به زمین عرضه کردند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسکای، یک پروژه بلندپروازانه برای مهار نیروی خورشید از فضا برای تأمین انرژی روی زمین توسط دانشمندان درحال عرضه است. آژانس فضایی اروپا(ESA) در یک کنفرانس دو روزه در پاریس درحال بررسی طرح هایی برای ایجاد یک مزرعه خورشیدی در مدار است.
پروژه SOLARIS با هدف جمع آوری نور خورشید در یک منطقه وسیع در فضا و تبدیل آن به انرژی مایکروویو(مشابه امواج رادیویی با فرکانس بالا در اجاق مایکروویو) و سپس انتقال آن به زمین است.
تعداد زیادی آنتن روی زمین پرتوها را جمع آوری می کنند و آن انرژی به الکتریسیته تبدیل می شود. مزایای استفاده از انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا(SBSP) بسیار زیاد است، چونکه امواج مایکروویو می توانند به ابر در جو زمین نفوذ کنند و نور خورشید در فضا هم به صورت مداوم در دسترس می باشد و نور شدیدتر است.
اما بریتانیا هم پیشنهادهای جداگانه خویش را دارد. این کشور بودجه ای به ارزش شش میلیون پوند برای توسعه فناوری های انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا را برای این امر در نظر گرفته است.
بر اساس تحقیقاتی که توسط مشاوران دولت بریتانیا انجام شده است، یک سیستم عملیاتی می تواند تا سال ۲۰۴۰ توسعه یابد و می تواند درصد قابل توجهی از نیاز انرژی بریتانیا را تا اوایل دهه ۲۰۴۰ تأمین کند. اما هزینه هنگفتی هم به همراه خواهد داشت که هزینه آن حدود ۱۷.۳ میلیارد پوند خواهد بود.
دکتر "ماماتا ماهشوارپا"(Mamatha Maheshwarappa) سرپرست سیستم های ناوبری آژانس فضایی بریتانیا در گفتگو با اسکای نیوز اظهار داشت: این باید یک سرمایه گذاری مشترک (عمومی و خصوصی) باشد. دولت می تواند بودجه بعضی از فعالیتهای اولیه کاهش ریسک را تأمین کند، اما بعدا این پروژه ها باید توسط سرمایه گذاری های خصوصی حمایت شود.


اصل استفاده از انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا قبلا در مقیاس کوچک نشان داده شده است. در ماه سپتامبر، ایرباس امواج مایکروویو را بین دو نقطه در فاصله ۳۶ متری پرتاب کرد و هیدروژن سبز تولید کرد اما چالش هایی هم وجود دارد.
"ژان دومینیک کاست"(Jean-Dominique Coste) از تیم ایرباس اظهار داشت: اگر ماهواره ها نور خورشید را جمع آوری می کنند، باید حدود دو کیلومتر وسعت اندازه گیری کنند تا به سطح قدرت یک نیروگاه هسته ای دست یابند.
آژانس فضایی اروپا اذعان کرد که مقادیر زیادی از انرژی امکان دارد در طول فرایند تبدیل و تابش از بین برود، باآنکه دانشمندان هنوز فکر می کنند که حتی اگر تنها ۱۰ درصد آن انرژی به زمین برسد، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.
در همین حال، کارشناسان باید نگرانی های در ارتباط با سلامتی ناشی از تابش امواج مایکروویو به اتمسفر را کاهش دهند چون که این اثری است که به صورت کامل کشف نشده است و باید آزمایشاتی در خصوص این که آنها خطری برای گیاهان و حیوانات ندارند، صورت گیرد.

1401/09/03
17:00:18
5.0 / 5
660
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲