بررسی پژوهشگران انگلیسی نشان می دهد

سلول های سرطانی چطور از خود در مقابل درمان محافظت می كنند؟

سلول های سرطانی چطور از خود در مقابل درمان محافظت می كنند؟

به گزارش گردو دانلود پژوهشگران انگلیسی در پروژه جدیدی، به بررسی این مورد پرداختند كه چگونه سلول های تومور سرطانی، از التهاب برای محافظت از خود در مقابل درمان استفاده می نمایند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، یکی از طریق های امیدوارکننده برای بهبود سرطان، استفاده از ویروس هایی است که سلول های تومور را عفونی می کنند و از بین می برند. این روش معروف به "درمان با ویروس آنکولیتیک"(oncolytic virus therapy)، هم امیدوارکننده است و هم محدودیت هایی را به همراه دارد. درک این مورد که سلول های تومور چگونه از خود در مقابل این مهاجمان محافظت می کنند، می تواند پیشرفت بزرگی برای این روش درمانی باشد.
ایده استفاده از ویروس ها برای درمان سرطان، مدت هاست که مورد استفاده قرار می گیرد اما پژوهش های اخیر، پیشرفت های جالبی را در این حوزه عرضه کرده اند. پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، تأثیر یک فناوری تصویربرداری برنده جایزه نوبل را در بررسی و بهبود ویروس هایی نشان داد که سرطان را از بین می برند. پژوهش دیگری هم به توصیف ویروسی پرداخت که نه تنها به تومورهای مغز حمله می کند، بلکه سیستم ایمنی بدن را هم برای ملحق شدن به این حمله به کار می گیرد.
باآنکه چنین پژوهش هایی ادامه یافته اند تا نحوه کارکرد و تأثیر این ویروس های آزمایشی را نشان دهند اما این درمان تنها برای شمار محدودی از بیماران پاسخ گو است. هم اکنون تنها یک نوع از ویروس آنکولیتیک، برای آزمایش های بالینی به تایید "سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) رسیده است.
شاید یافته های بررسی جدید پژوهشگران "موسسه فرانسیس کریک"(Francis Crick Institute) لندن بتوانند به بهبود این روش کمک کنند. هدف پژوهشگران این است تا بفهمند که چرا درمان با ویروس آنکولیتیک فقط در شمار کمی از بیماران موثر است. آنها در این پژوهش، به بررسی محیط اطراف تومور و نحوه کارکرد آن برای دفع پیشرفت ویروس پرداختند.
نکته مهم در دفاع سرطان، سلول هایی هستند که با نام "فیبروبلاست در رابطه با سرطان"(CAF) شناخته می شوند. پژوهش های پیشین نشان داده اند که این سلول ها با محافظت از سلول های تومور در مقابل سیستم دفاعی بدن، نقش فعالی در گسترش سرطان دارند.
پژوهشگران در این پروژه با استفاده از بررسی های آزمایشگاهی، این مکانیسم ها را به صورت عمیق تری مورد ارزیابی قرار دادند تا نحوه تعامل میان سلول های سرطانی و فیبروبلاست های محافظ را بررسی نمایند. آنها در بررسی های خود دریافتند هنگامی که سلول های سرطانی مستقیما در تماس با فیبروبلاست های در رابطه با سرطان قرار می گیرند، از مایعی معروف به "سیتوپلاسم"(cytoplasm) عبور می کنند که یک واکنش زنجیره ای را تنظیم می کند. این واکنش زنجیره ای، به التهاب در بافت اطراف منجر می شود. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که این التهاب باعث می شود تا نگه داشتن و تکثیر ویروس ها در سلول های سرطانی دشوار باشد و تأثیر آنها به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند.
"اریک ساهای"(Erik Sahai)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این روند تنها هنگامی رخ می دهد که سلول های سرطانی و فیبروبلاست ها در تماس مستقیم با یکدیگر قرار بگیرند. این نوع از واکنش التهابی در بافت سالم، تنها هنگام صدمه دیدن رخ می دهد و معمولا یک غشا برای جدا کردن آنها وجود دارد. این نمونه خوبی از روش های مورد استفاده سرطان برای دزدیدن مکانیسم های محافظ بدن ما برای هدف خود است.
پژوهشگران در بخشی از آزمایش های خود روی سلول های کشت شده و تومورهای آزمایشگاهی، مسیر سیگنال دهی دخیل در این روند را مسدود کردند و دریافتند که این کار، سلول های سرطانی را نسبت به ویروس های آنکولیتیک، حساس تر می کند. آنها امیدوارند که یافته های این پژوهش بتوانند راه را برای درمان های جدیدی هموار کنند که این شکل از التهاب را هدف قرار می دهند و تأثیر درمان با ویروس آنکولیتیک را تقویت می کنند. هدف پژوهشگران این است تا نحوه حرکت سیتوپلاسم را از یک سلول به سلول دیگر مورد بررسی قرار دهند.
"اما میلفورد"(Emma Milford)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: اگر ما بتوانیم نحوه محافظت سلول های سرطانی از خودشان را در مقابل ویروس های آنکولیتیک بیشتر درک نماییم و راه هایی برای متوقف کردن این مکانیسم های محافظ بیابیم، شاید این ویروس ها به ابزار قدرتمندتری برای درمان سرطان تبدیل شوند و در اختیار پزشکان قرار بگیرند. این پژوهش، گامی مهم به سمت این هدف به حساب می آید.
این پژوهش، در مجله "Nature Cell Biology" به چاپ رسید.1399/03/14
22:50:55
5.0 / 5
1984
تگهای خبر: پروژه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود