عکس جدید جیمز وب از یک ساعت شنی در آسمان

عکس جدید جیمز وب از یک ساعت شنی در آسمان

گردو دانلود: گردو دانلود عکس جدید جیمز وب از یک ساعت شنی در آسمان


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا وب، "تلسکوپ فضایی جیمز وب" (JWST) ناسا، خاصیت های پنهان یک پیش ستاره را در ابر تاریک موسوم به "L1527" آشکار کرده است و بینشی را در مورد شروع یک ستاره جدید ارائه می کند. این ابرهای فروزان فقط در نور فروسرخ قابل مشاهده هستند و همین موضوع، آنها را به یک هدف ایده آل برای "دوربین مادون قرمز نزدیک" (NIRCam) جیمز وب تبدیل می کند.
در گردن این ساعت شنی، شروع یک ستاره جدید پنهان است. ابرهای غبار و گاز در این منطقه فقط در نور فروسرخ قابل مشاهده هستند. طول موج های فروسرخ، همان طول موج هایی هستند که تلسکوپ فضایی جیمز وب در آنها تخصص دارد.
این پیش ستاره، یک توده گاز داغ و پف کرده است که تنها کسری از جرم خورشید ما محسوب می شود. همانطور که پیش ستاره، مواد را به داخل می کشد، هسته آن فشرده و داغ تر می شود. در نهایت، همجوشی هسته ای شروع می گردد و یک ستاره به وجود می آید.
خط تاریکی که در مرکز ساعت شنی دیده می شود، نمای لبه ای از یک قرص پیش سیاره ای است که هنگام شکل گیری ستاره به درون آن کشیده می شود. اندازه آن تقریباً به اندازه منظومه شمسی ما است و احتمال دارد که نهایتاً در سیارات جمع شود و روزنه ای را به سمت تاریخ منظومه شمسی باز کند.
نور پیش ستاره، حفره هایی را در غبار و گاز بالا و زیر قرص آنرا مشخص می کند. برای درک این موضوع، چراغ قوه هایی را تصور کنید که در راستای مخالف هستند و هر کدام یک مخروط از نور را می تابانند. نواحی آبی رنگ، نشان دهنده نازک ترین غبار هستند. این در حالیست که رنگ نارنجی، لایه های ضخیم تری از غبار را نشان میدهد.


در این تصویر، ابری چندرنگ به شکل ساعت شنی دیده می شود که در پس زمینه سیاه و پرستاره فضا قرار گرفته است. این ابر غبار و گاز با نور یک پیش ستاره روشن می شود که ستاره ای در مراحل اولیه شکل گیری است. حباب بالایی ساعت شنی، نارنجی است و حباب پایینی، از رنگ سفید تا آبی تیره دیده می شود.
این دو حباب با هم مانند بال های پروانه ای هستند که ۹۰ درجه به طرفین چرخیده اند. از حباب های بالایی و پایینی رشته های رنگی بلند و موزونی امتداد یافته اند که تقریباً شبیه به آتش سوزان هستند. در مرکز ساعت شنی، یک خط مرزی کوچک و تیره وجود دارد. این خط، نمای لبه ای از یک قرص پیش سیاره ای است. قرص پیش سیاره ای، قرصی از مواد است که هنگام شکل گیری ستاره به درون آن کشیده می شود.
منبع:

1401/08/27
13:29:18
5.0 / 5
641
تگهای خبر: عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود