پرواز هواگردهای الکتریکی در آسمان عربستان

پرواز هواگردهای الکتریکی در آسمان عربستان

گردو دانلود: شرکت آلمانی ˮلیلیومˮ(Lilium) بتازگی اظهار کرده است شرکت هواپیمایی ملی عربستان سعودی به نام ˮSAUDIAˮ برنامه ای برای آوردن جت های الکتریکی به آسمان عربستان سعودی را دارد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، شرکت هواپیمایی ملی عربستان سعودی موسوم به "SAUDIA" می خواهد صدها جت تمام الکتریکی شرکت لیلیوم را خریداری کند و از گواهینامه (certification) آن در سراسر منطقه پشتیبانی کند. لیلیوم در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت که این دو شرکت تفاهم نامه ای را منعقد کرده اند.
"SAUDIA" به عنوان یک شرکت هواپیمایی حامل پرچم عربستان سعودی هم اکنون به شبکه ای از بیش از ۱۰۰ مقصد داخلی و بین المللی با خدمات و میهمان نوازی مشهور جهانی خود خدمات رسانی می کند. لیلیوم و عربستان قصد دارند دانش بی رقیب بازار SAUDIA و هواگردهای منحصربه فرد لیلیوم را با یکدیگر ترکیب کنند تا بخش حمل و نقل هوایی داخلی این کشور را متحول کنند.
"الکساندر آسیلی"(Alexander Asseily) نایب رییس شرکت لیلیوم اظهار داشت: ما از همکاری با این شریک مبتکر که پایداری برای آنها یک اولویت است، هیجان زده هستیم. این همکاری با SAUDIA، نخستین همکاری ما در خاورمیانه و یک پیشرفت هیجان انگیز برای ما است. ما مشتاقانه منتظر همکاری با عربستان سعودی برای استقرار یک شبکه برخاستن و فرود عمودی الکتریکی(eVTOL ) در سراسر عربستان هستیم. این استارت آپ می خواهد تولید هواگردهای عمودپرواز خودرا از سال آینده شروع کند.
هواگرد برخاست و فرود عمود(VTOL) که بصورت غیررسمی به آن هواگرد عمودپرواز می گویند، هواگردی است که می تواند بدون اتکا به باند فرودگاه بصورت عمودی از زمین بلند شده، در یک نقطه از هوا شناور گردد و بصورت عمودی فرود بیاید.
SAUDIA تنها شرکت هواپیمایی نیست که هواگردهای لیلیوم را قبل از تولید سفارش داده است چونکه شرکت ASL نیز می خواهد یک شبکه ترانزیت هوایی در کشورهای "بنلوکس"(بلژیک، هلند و لوکزامبورگ) با شش جت لیلیوم بوجود آورد و شرکت هواپیمایی هلیتی کوپتر(Helity Copter Airlines) نیز می خواهد پنج فروند از این هواپیماها را در اندلس(بخش خودمختار کشور اسپانیا) مستقر کند.
لیلیوم پنج سال است که تاکسی پرنده خودرا که برای برخاستن و فرود عمودی طراحی شده است، توسعه داده است. این ماشین پرنده دارای فضایی برای یک خلبان و چهار مسافر است. لیلیوم فکر می کند که می توان از زیرساخت های موجود مانند بالگـَردگاه ها و سقف ساختمان ها برای برخاستن و فرود جت بهره برد.
بالگـَردگاه یا فرودگاه بالگرد(heliports) به فرودگاه کوچکی گفته می شود که تنها برای نشست و برخاست بالگردها به کار می آید. بالگردگاه ها بطور معمول از یک یا چند بالگردنشین تشکیل شده اند و ممکنست دارای تسهیلات مختصری همچون منبع سوخت، نورافکن، بادنمای کیسه ای یا حتی آشیانه نیز باشد.منبع:

1401/08/16
09:56:00
5.0 / 5
375
تگهای خبر: استارت آپ , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲