توسط پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی؛

ساخت دستگاه تصفیه پساب نیروگاه های تولید برق

ساخت دستگاه تصفیه پساب نیروگاه های تولید برق

به گزارش گردو دانلود، پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی در جدید ترین دستاورد خود، موفق به ساخت دستگاه تصفیه پساب نیروگاه های تولید برق شدند.به گزارش گردو دانلود به نقل از مهر، دکتر اسماعیل صلاحی عضو هیئت علمی و استاد تمام پژوهشگاه بعنوان مجری این طرح، عنوان کرد: این دستگاه برپایه طرح مشترک بین پژوهشگاه مواد و انرژی، پژوهشگاه نیرو و شرکت مادر تخصصی برق حرارتی وزارت نیرو، با عنایت به تجربیات دو دهه گذشته و همینطور بنا به سفارش نیروگاه شهید مفتح همدان، برای حذف فلزات سنگین از پساب نیروگاهی ساخته شده است.
وی با اشاره به اینکه قابلیت این دستگاه با شکل فعلی، جذب فلز سنگین وانادیم از پساب نیروگاهی است، اضافه کرد: این امکان برای دستگاه وجود دارد که با انجام تغییراتی در حجم مخازن، قدرت میکسرها، دبی پایپینگ و همینطور سیستم برق، برای تصفیه هرگونه پساب دارای فلزات سنگین هم به کار رود.
صلاحی با بیان اینکه این دستگاه نسبت به نمونه های مشابه مورد استفاده در کشور قیمت مناسب تری دارد، تصریح کرد: دستگاه مذکور برای اولین بار با این شکل، نحوه کارکرد و کیفیت، با استفاده از تجهیزات کاملا ایرانی و قابلیت بومی سازی صد در صدی، در ایران و پژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شده است.
این پژوهشگر اظهار داشت: قابلیت فعلی این دستگاه تصفیه ۶۰ لیتر پساب در دقیقه است به صورتی که میتوان در بازه زمانی کارکرد ۱۰ ساعت، ۶۰۰-۵۰۰ لیتر پساب را تصفیه کرد.
وی اضافه کرد: درصورتیکه حجم مخازن فعلی از ۱۰۰ لیتر و قدرت پمپ ها از یک لیتر بر دقیقه افزایش پیدا کند و مثلاً از مخازن ۰۰۰/۱۰ لیتری و یا حتی بزرگتر استفاده گردد و یا پمپ ها و میکسرهای قدرتمندتری به کار رود، امکان تصفیه ۱۰۰ لیتر پساب بر دقیقه هم فراهم خواهد شد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه مواد و انرژی، بازگرداندن آب استفاده شده در پایان سیکل تصفیه به ابتدای چرخه تصفیه پساب را یکی از مزایای بزرگ این دستگاه دانست.


منبع:

1401/08/13
15:01:15
5.0 / 5
491
تگهای خبر: تولید , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱