توسط محققان مؤسسه فناوری فدرال زوریخ انجام شد؛

هدایت دارو به سمت تومورها با روشی نوین

هدایت دارو به سمت تومورها با روشی نوین

گردو دانلود: پژوهشگران مؤسسه فناوری فدرال زوریخ در مطالعه اخیرشان از طراحی باکتری های مغناطیسی آگاهی داده اند که می توانند برای کاشت داروهای ضد سرطان به داخل تومورها هدایت بشوند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندانی که به دنبال تحت کنترل درآوردن قابلیت های باکتری ها در مبارزه با سرطان هستند، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته اند و نشان داده اند که چگونه اشکال مغناطیسی این میکروارگانیسم ها را میتوان به سمت تومور سوق داد. این به خودی خود یک پیشرفت امیدوارکننده است، اما از راه روشهای فنی مهندسی پیشرفته، محققان این فناوری امیدوار هستند که اثرات ضد توموری آنرا حتی بیشتر از این بالا برند.
این مطالعه اخیر که در مؤسسه فناوری فدرال زوریخ در سوئیس بر مبنای کار قبلی انجام شد، نشان داد باکتری" Magnetospirillum " که به صورت طبیعی حاوی ذرات اکسید آهن است، می تواند توسط میدان های مغناطیسی کنترل شود. در سال ۲۰۲۰، دانشمندان از این روش برای کنترل جریان مایعات اطراف باکتری ها در لابراتوار استفاده کردند و به صورت مؤثر آنها را به میکروپمپ های مغناطیسی تبدیل کردند.
این امر امکان استفاده از آنها را برای رساندن دارو به بدن با هدایت آنها به محل مورد نظر در جریان خون افزایش داد. اما خروج از جریان خون و ورود به بافت تومور مانند پریدن از قطار نیست. دیواره های رگ های خونی موانعی متراکم هستند که از سلول ها تشکیل شده اند و تنها با فشردن فضاهای باریک اما در نوسان بین این سلول ها، مولکول های خاصی می توانند از آن عبور کنند.
دانشمندان باکتری Magnetospirillum را به موش تزریق کردند و با یک میدان مغناطیسی دوار نشان دادند که آنها می توانند توانایی خویش را برای عبور از این شکاف های موقت در دیواره عروق تقویت نمایند. این سبب شد که آنها وارد تومور شوند و از آنجا، باکتری ها به میل خود توانستند به تومور بروند.
"سیمون شورله" (Simone Schürle) سرپرست این مطالعه، اظهار داشت: ما از حرکت طبیعی و خودمختار باکتری هم استفاده می نماییم. هنگامی که باکتری ها از دیواره رگ خونی عبور کنند و در تومور قرار گیرند، می توانند به صورت مستقل به عمق داخل آن حرکت کنند.
در آزمایش های کشت سلولی، این محققان کره های کوچکی از مواد چرب به نام لیپوزوم ها را به باکتری ها متصل کردند. این برای شبیه سازی نحوه عملکرد این فناوری بعنوان یک روش تحویل دارو طراحی شده است که در آن محموله در لیپوزوم ها بارگیری شده و در تومور آزاد می شود. این آزمایش ها نشان داد که باکتری ها با موفقیت این لیپوزوم ها را به بافت سرطانی حمل می کنند.
استفاده از باکتری ها بعنوان وسیله نقلیه برای تحویل داروی سرطان، ایده ای است که در جاهای دیگر مورد بررسی قرار گرفته و نتایج امیدوارکننده ای داشته است.
شورله اضافه کرد: ما معتقدیم که می توانیم از رویکرد مهندسی خود برای افزایش اثربخشی درمان سرطان باکتریایی استفاده نماییم. این احتمالات شامل اشکال مهندسی شده اشریشیا کلی است که مغناطیسی نیست، اما هم اکنون بعنوان یک باکتری درمانی برای درمان سرطان درحال مطالعه است. اگر بتوان آنرا مغناطیسی کرد، میتوان از میدان های مغناطیسی برای فرستادن آن به سمت تومورهای اعماق بدن بهره برد تا اثرات ضد سرطانی ایجاد نماید.
یافته های این تحقیق در مجله Science Robotics انتشار یافته است.
منبع:

1401/08/07
08:55:14
5.0 / 5
562
تگهای خبر: طراحی , فناوری , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود