نقش موثر یک واکسن در حفاظت از حیوانات در مقابل کرونا

نقش موثر یک واکسن در حفاظت از حیوانات در مقابل کرونا

به گزارش گردو دانلود، محققان اعلام نمودند واکسن کووید-۱۹ قابل استفاده در داخل بینی(intranasal vaccine) از حیوانات در مقابل انواع سویه های مختلف کرونا محافظت می کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، یک واکسن قابل استفاده در داخل بینی مقابل کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ می تواند به سرعت به دستگاه تنفسی(جایی که ویروس بطور معمول علایم ایجاد می کند) برسد و ایمنی بوجود آورد. یک اسپری یا قطرات واکسن می تواند گزینه دلپذیرتری برای افرادی باشد که از سوزن می ترسند. اما تا حالا تنها چند کشور واکسن بینی کووید را تایید نموده اند. پژوهشگران گزارش داده اند واکسنی را توسعه داده اند که می تواند با ویروس اصلی و دو نوع سویه آن در همسترها مبارزه کند.
دسته فعلی واکسن های تزریقی کووید-۱۹ در مبارزه با عفونت کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در سراسر جهان موثر بوده است. اما این واکسن ها در بافت عضلانی وارد بدن می شوند، در صورتیکه ویروس وارد بدن می شود و خیلی از علایم معمول کووید-۱۹ را در دستگاه تنفسی به وجود می آورد. بنابراین، ایمن سازی بدن با واکسن داخل بینی و اسپری آن در بینی می تواند گزینه بهتری باشد. بااینکه هند و چند کشور دیگر در ماه های اخیر واکسن های داخل بینی کووید را تایید نموده اند، راه برای آماده سازی موفق واکسن های داخل بینی راه آسانی نیست. به عنوان مثال، شرکت آسترازنکا در این ماه اعلام نمود که واکسن قابل استفاده در داخل بینی آن نتوانست پاسخ ایمنی قوی در بافت های بینی بوجود آورد و محافظت سیستمیک کمتری نسبت به نسخه داخل عضلانی ارائه نمود. بدین سبب در این مطالعه "مادهاوان نالانی"(Madhavan Nallani)، "پیر وندپاپلیر"(Pierre Vandepapeliere) و همکارانش می خواستند یک واکسن قابل استفاده در داخل بینی مقابل کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ بسازند که پاسخ ایمنی را هم در سیستم بدن و هم در دستگاه تنفسی تحریک می کند و همین طور مقابل انواع کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ کار می کند.
پژوهشگران واکسن خودرا برمبنای پروتئین میخ مانند سویه بتای کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ تولید کردند که بطور جداگانه آنتی ژن و یک ادجوانت محرک سیستم ایمنی را در نانوذراتی موسوم به پلیمرزوم های غشای سلولی مصنوعی(artificial cell membrane polymersomes) کپسوله می کند. در بیوتکنولوژی، پلیمروزوم ها طبقه ای از وزیکول های مصنوعی، کره های کوچک توخالی هستند که یک محلول را احاطه می کنند. پلیمروزوم ها با بهره گیری از کوپلیمرهای بلوک مصنوعی آمفیفیلیک برای تشکیل غشای وزیکول ساخته می شوند و شعاع آنها از ۵۰ نانومتر تا ۵ میکرومتر یا بیشتر است. بیشتر پلیمروزوم های گزارش شده حاوی محلول آبی در هسته خود هستند و برای احاطه و صیانت از مولکول های حساس مانند داروها، آنزیم ها، پروتئین ها و پپتیدهای دیگر و قطعات دی. ان. ای و آر. ان. ای مفید هستند. غشای پلیمروزوم یک مانع فیزیکی را فراهم می آورد که مواد محصور شده را از مواد خارجی مانند موارد موجود در سیستم های بیولوژیکی جدا می کند.
آنها این دو جزء را بطور جداگانه ایجاد کردند تا در صورت نیاز بتوانند به آسانی جزء میخ مانند را به یک نوع دیگر تغییر دهند. تزریق همزمان داخل عضلانی آنها یک پاسخ ایمنی قوی در موش و همستر ایجاد کرد. با این وجود، زمانی که همسترهای تزریق شده با واکسن جدید در معرض ویروس زنده قرار گرفتند، همچنان عفونت ایجاد کردند. در مقابل، تزریق همزمان داخل بینی در همسترها یک پاسخ ایمنی سیستمیک قوی ایجاد کرد. همین طور ویروس ها را از دستگاه تنفسی پاک کرده و از لطمه ریه ناشی از عفونت جلوگیری می کند. صرف نظر از نحوه تزریق واکسن، این واکسن محافظت در مقابل انواع مختلف از سویه های کرونا جمله اُمیکرون را فراهم نمود. بر طبق این نتایج، پژوهشگران هم اکنون از شرکت کنندگان برای یک کارآزمایی بالینی فاز ۱ استفاده می نمایند.
منبع:

1401/08/05
13:47:40
5.0 / 5
500
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , شركت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳