توسط پژوهشگران دانشگاه شریف؛

یکی از دستگاه های کلیدی چاه های نفت و گاز بومی سازی شد

یکی از دستگاه های کلیدی چاه های نفت و گاز بومی سازی شد

گردو دانلود: تعدادی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و تولید یک محصول فناورانه به ارزش تقریبی 500 هزار دلار در زمینه بالادستی صنعت نفت و گاز شدند.به گزارش گردو دانلود به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، یکی از شرکت های مستقر در مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و تولید یک محصول فناورانه در زمینه بالادست نفت و گاز به نام «دستگاه دیسک گردان» شده است. دستگاه دیسک گردان که کاملاً بومی سازی شده است، نقش به سزایی در افزایش بهره دهی چاه های نفت و گاز ایفا می کند.
مهندس امیرحسین ربیعی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباب این محصول فناورانه اظهار داشت: این دستگاه که تمامی مراحل طراحی، ساخت قطعات و مونتاژ آن توسط تیم فنی شرکت انرژی آسا صورت گرفته، برای نخستین بار در کشور تولید شده است. هدف این دستگاه، اندازه گیری نرخ واکنش سنگ و سیال در دما و فشار بالا است که از اهمیت بالایی در مطالعات عملیات تزریق اسید - به عنوان یکی از اصلی ترین روش های التیام لطمه سازندهای نفت خیز - برخوردارست. شایان ذکر است این دستگاه در سالهای اخیر از نیازهای فناورانه صنعت نفت بوده که به سبب تحریم ها امکان واردات آن میسر نبوده است.
وی اضافه کرد: این شرکت همین طور تولید محصولات فناورانه دیگری را به مرحله نهایی رسانده است. دستگاه QCM به عنوان سامانه ای برای مشخصه یابی و اندازه گیری پارامترهای مختلف سیالات و محلول ها بصورت برخط، دستگاه تزریق اسید دوگانه به مغزه برای شبیه سازی اسیدکاری چاه های نفتی و دستگاه آزمون خوردگی همچون محصولات نهایی شده ی شرکت ما هستند. همین طور دستگاه ویسکومتر اسیدی دما و فشار بالا، نرم افزار شبیه سازی اسیدکاری، دستگاه ارزیابی افزایه کف ساز و... از محصولات درحال توسعه شرکت انرژی آسا هستند. شرکت ما در حوزه ی خدمات مشاوره ای درباب بهینه سازی افزایه های شیمیایی اسیدکاری فعال است.
ربیعی اشاره کرد: واردات این محصولات فناورانه که مورد نیاز صنعت نفت هستند، با چالش هایی همچون نوسانات نرخ ارز و عدم امکان سفارش به سبب تحریم ها روبه رو بوده است اما حالا این شرکت با بومی سازی این دو دستگاهها توانسته است صرفه جویی ارزی فراوانی را برای کشور بوجود آورد.
گفتنی است این شرکت دانش بنیان با دورنمای فعالیت در زمینه انرژی به همت تعدادی از اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشکده مهندسی شیمی و نفت شریف شکل گرفته و فعالیت غیررسمی خودرا در سال ۱۳۹۶ آغاز نموده است. این شرکت دانش بنیان که در سال ۱۳۹۸ به ثبت رسمی رسیده، اکنون به عنوان یکی از واحدهای مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف مشغول به فعالیت است.


منبع:

1401/08/03
08:13:02
5.0 / 5
560
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان گردو دانلود