بازسازی احساس لامسه با دستکش هوشمند

بازسازی احساس لامسه با دستکش هوشمند

گردو دانلود: پژوهشگران دانشگاه سیتی هنگ کنگ از توسعه سیستم رندرینگ لمسی پوشیدنی جدید آگاهی داده اند که می تواند حس های لمسی را با وضوح فضایی بالا و نرخ پاسخ سریع تقلید کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی دانشگاه سیتی هنگ کنگ(CityU) یک سیستم رندرینگ لمسی پوشیدنی به وجود آورده اند که می تواند حس لمس را با وضوح فضایی بالا و نرخ پاسخ سریع تقلید کند. پرداز یا پرداز زدن یا ارائه ماشینی تصاویر یا نمایان سازی یا رندرینگ (Rendering) پروسه تولید ماشینی تصاویر بر پایهٔ مدلهای محاسباتی و سپس نمایاندن کامپیوتری آنها بر روی نمایشگر را شامل می گردد.
این تیم پتانسیل فناوری خودرا در یک صفحه نمایش بریل نشان داد و حس لامسه را در متاورس برای عملکردهایی مانند خرید و بازی واقعیت مجازی اضافه کرد و بطور بالقوه کار فضانوردان، غواصان در اعماق دریا و افراد دیگری را که نیاز به پوشیدن دستکش های ضخیم دارند، تسهیل کرد.
دکتر یانگ ژنگبائو(Yang Zhengbao) رهبر این مطالعه اظهار داشت: ما می توانیم خانواده هایمان را ازراه دور بوسیله تلفن و دوربین بشنویم و ببینیم، اما هنوز نمی توانیم آنها را حس نماییم یا در آغوش بگیریم. ما از نظر مکان و زمان خصوصاً در طول این همه گیری طولانی مدت منزوی شده ایم. بااینکه پیشرفت زیادی در توسعه حسگرهایی که بصورت دیجیتالی خاصیت های لمسی را با وضوح بالا و حساسیت بالا ثبت می کنند، انجام شده است، اما ما هنوز سیستمی نداریم که بتواند حس لامسه را بطور مؤثر مجازی کند و بتواند حس لامسه را در فضا و زمان ضبط و پخش کند.
پژوهشگران این مطالعه با همکاری غول فناوری چینی Tencent's Robotics X Laboratory، یک سیستم رندرینگ الکترولمسی جدید برای نمایش احساسات مختلف لمسی با وضوح فضایی بالا و نرخ پاسخ سریع ایجاد کردند. یافته های آنها در مجله علمی Science Advances منتشر گردید.
مهارتهای موجود برای بازتولید محرک های لمسی را می توان بطور کلی به دو دسته تقسیم کرد: تحریک مکانیکی و الکتریکی. با اعمال یک نیروی مکانیکی یا ارتعاش موضعی بر روی پوست، محرک های مکانیکی می توانند احساسات لمسی پایدار و مداوم را برانگیزند. با این وجود، آنها به طور معمول حجیم هستند و وضوح فضایی را در هنگام ادغام در یک دستگاه قابل حمل یا پوشیدنی محدود می کنند. در مقابل، محرک های الکترولمسی که با عبور جریان الکتریکی از پوست، حس لمس را در پوست در محل الکترود برمی انگیزند، می توانند سبک و انعطاف پذیر باشند در صورتیکه وضوح بالاتر و پاسخ سریع تری ارائه می دهند. اما بیشتر آنها به پالس های جریان مستقیم ولتاژ بالا(تا صدها ولت) برای نفوذ به لایه شاخی پوست، خارجی ترین لایه پوست، برای تحریک گیرنده ها و اعصاب، که یک نگرانی ایمنی است، متکی هستند. همچنین، وضوح رندرینگ لمسی نیاز به بهبود داشت.
تازه ترین محرک الکترولمسی که توسط این تیم تولید شده است بسیار نازک و انعطاف پذیر است و به آسانی می توان آنرا در یک انگشت پوش ادغام کرد. انگشت پوش(Finger cot) یا کُلاهک انگشت، یک ابزار پزشکی است که برای پوشاندن یک یا چند انگشت در شرایطی که دستکش کامل غیرضروری به نظر می آید، استفاده می شود. مانند دستکش های پزشکی و لاستیکی، انگشت پوش ها ممکنست از انواع مواد ضدآب مانند لاتکس، لاستیک نیتریل و وینیل ساخته شوند.
سیستم جدید برای برنامه ها و بازی های واقعیت مجازی/واقعیت افزوده مناسب می باشد و حس لامسه را به متاورس اضافه می کند. الکترودها را می توان بسیار انعطاف پذیر و مقیاس پذیر ساخت تا نواحی بزرگ تر مانند کف دست را بپوشاند. این تیم نشان داد که کاربر می تواند بافت لباس را در یک فروشگاه مجازی بصورت مجازی حس کند. کاربران همین طور هنگام لیسیده شدن توسط گربه در واقعیت مجازی، احساس خارش در نوک انگشتان خودرا تجربه می کنند. هنگام نوازش خز یک گربه نیز کاربر می تواند زبری احساس کند.
منبع:

1401/08/02
21:17:25
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵