براساس مطالعه ای جدید

مردان سریع تر از زنان پیر می شوند

مردان سریع تر از زنان پیر می شوند

به گزارش گردو دانلود، کارشناسان ادعا کرده اند که مردان از نظر بیولوژیکی سریع تر از زنان پیر می شوند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل دیلی میل، محققان که بر روی تحقیقات ضد پیری کار می کنند دریافتند که مردان پنجاه ساله از نظر بیولوژیکی به صورت متوسط چهار سال بزرگ تر از همتایان زن خود هستند.
و برپایه نخستین مطالعه از این دست، این شکاف سنی در ۲۰ ساله ها هم وجود دارد.
دانشمندان سن هزاران داوطلب را بر مبنای روز تولدشان با سن بیولوژیکی آنها مقایسه کردند. آنها این کار با استفاده از آزمایش هایی انجام دادند که زوال بدن را بر مبنای نشانگرهای ظریفی متصل به دی ان ای تخمین می زد. باآنکه این مطالعه نشان دهنده اختلافی در میزان پیری افراد بود، اما محققان فنلاندی معتقدند که با گذشت زمان این شکاف کاسته شده است. که احتمالا می تواند علت آن کاهش مصرف سیگار در مردان باشد.
تعداد مردان سیگاری در فنلاند از ۳۷ درصد در دهه ۱۹۷۰ به ۱۷ درصد در دهه کنونی کاسته شده است، این در شرایطی است که مصرف آن بر زنان در حدود ۱۵ درصد ثابت مانده است.
تعدادی از پژوهشگران دانشگاه یووسکوله(Jyväskylä) می گویند که شاخص توده بدنی(BMI) یکی دیگر از عوامل اصلی در ایجاد این تفاوت جنسیتی در افزایش سن است. مردان فنلاندی بیشتر از زنان اضافه وزن دارند.
این یافته ها که در مجله "The Journals of Gerontology: Series A" انتشار یافته است، می تواند به توضیح این که چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند کمک نماید.
امید به زندگی زنان هم در بریتانیا ۸۳ سال است، در حالیکه این رقم برای مردان تنها ۷۹ است. در ایالات متحده، امید به زندگی زنان 80 سال و حدود پنج سال بیشتر از مردان است.
در این تحقیقات سن بیولوژیکی دو هزار و ۲۴۰ دوقلو مورد بررسی قرار گرفت. آنها با عنایت به سن شان به دو گروه جداگانه تقسیم شدند. یک گروه متشکل از داوطلبان بین ۲۱ تا ۴۲ ساله و گروه دیگر متشکل از افراد بین ۵۰ تا ۷۶ ساله بود. حدود ۱۵۱ مورد از دوقلوهای مورد مطالعه، برادر و خواهر بودند که به محققان اجازه می داد تا ژنتیک و سبک زندگی آنها را در زمان رشد تحت کنترل داشته باشند.
آنها سن بیولوژیکی خویش را با استفاده از ساعتهای اپی ژنتیک که به اصطلاح سطوح متیلاسیون دی ان ای را اندازه گیری می کند، تخمین زدند. سطوح متیلاسیون به مقادیر مولکول های خاصی به نام گروههای متیل گفته می شود که به دی ان ای سلول های افراد می چسبند.
در این تحقیق از چهار ساعت اپی ژنتیک مختلف برای به دست آوردن دقیق ترین تخمین ممکن از سن بیولوژیکی افراد استفاده شد.
محققان همینطور سالهای تحصیلات تمام وقت، شاخص توده بدنی، و میزان سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و فعالیت بدنی شرکت کنندگان را اندازه گرفتند تا دریابند که کدام عوامل امکان دارد بر سرعت پیری آنها اثر بگذارد.
نتایج از آن حکایت می کند که مردان در تمام گروه ها هنگام استفاده از تمام ساعت ها، مسن تر از زنان بودند. این تفاوت که در گروه جوان تر مشهود بود با افزایش سن بیشتر شد و از ۱.۲ سال به ۴.۳ رسید. این تحقیقات همینطور نشان داد که عاملی ژنتیکی در زنان سبب جوان تر ماندن آنها می شود.
آنا کانکانپا(Anna Kankaanpää)، محقق دکترا و نویسنده اصلی این مطالعه، می گوید: ما دریافتیم که مردان از نظر بیولوژیکی مسن تر از زنان همسن خود هستند و این تفاوت در شرکت کنندگان مسن تر به صورت قابل توجهی بیشتر است. در این مطالعه ما از یک طرح مطالعاتی کاملاً نادر هم استفاده کردیم و سرعت پیری را در میان دوقلوهایی با جنسیت متفاوت بررسی کردیم.
تفاوت مشابهی در سن در بین این دوقلوها هم مشاهده شد. برادرها از نظر بیولوژیکی حدود یک سال از خواهر خود بزرگتر بودند. این دوقلوها در یک محیط رشد کرده اند و نیمی از ژن های آنها مشترک است. این تفاوت را میتوان با عوامل ژنتیکی و اثرات مفید هورمون استروژن زنانه بر سلامت توضیح داد.
منبع:

1401/07/19
14:59:19
5.0 / 5
631
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود