۲ روز تا اعلام برندگان نوبل

آنچه درباره ی جوایز نوبل ۲۰۲۲ باید بدانید

آنچه درباره ی جوایز نوبل ۲۰۲۲ باید بدانید

گردو دانلود: فصل جوایز نوبل نزدیک است و برندگان جوایز نوبل سال 2022 از روز دوشنبه هفته جاری اعلام خواهد شد. هر سال ماه اکتبر، کمیته هایی در سوئد و نروژ برندگان جوایز نوبل در حوزه های علوم(پزشکی، فیزیک و شیمی)، ادبیات و اقتصاد و همین طور صلح را معرفی می کنند. در مجموع شش جایزه اهدا خواهد شد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، در طول همه گیری کووید-۱۹، در برگزاری مراسم نوبل تغییراتی به وجود آمد و در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، تعدادی از رویدادهای حضوری برای اعلام برندگان لغو و یک مراسم آنلاین جایگزین آن شد و مراسم برگزار شده در اسلو برای جایزه صلح نیز مراسم کوچکی بود و حضار کمی حضور داشتند. برندگان جوایز نوبل سال جاری میلادی، مدال و دیپلم نوبل خودرا در ماه دسامبر سال جاری در استکهلم دریافت خواهند کرد و برندگان جوایز نوبل دو سال قبل نیز در این مراسم دعوت خواهند شد.
هر سال شش جایزه نوبل اعطا می شود که هر کدام به عنوان کمک پیشگامانه یک فرد یا چند فرد در حوزه خاصی به آنها اهدا می شوند. جوایزی برای فیزیولوژی یا پزشکی، فیزیک، شیمی، علوم اقتصادی، ادبیات و صلح اهدا می شود. کمیته نوبل اعلام نمود امسال ۳۴۳ نامزد برای دریافت جایزه صلح نوبل وجود دارد.

جوایز چه زمانی اعلام می شود؟
از دوشنبه(سوم اکتبر) تا ۷ اکتبر و باردیگر در ۱۰ اکتبر بین ساعت ۵ بامداد تا ۷ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی برندگان اعلام خواهند شد. اسامی برندگان جوایز در استکهلم و اسلو اعلام می شوند و افراد علاقمند می توانند این مراسم را بصورت زنده از سایت نوبل تماشا کنند.
جایزه فیزیولوژی یا پزشکی روز دوشنبه سوم اکتبر(۱۱ مهر) در ساعت ۱۱: ۳۰ به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی(۱۳: ۰۰ به وقت تهران) در استکهلم اعلام خواهد شد.
جایزه فیزیک در روز سه شنبه تاریخ چهارم اکتبر(۱۲ مهر) در ساعت ۱۱: ۴۵ به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی(۱۳: ۱۵ به وقت تهران) اعلام خواهد شد.
جایزه شیمی در روز چهارشنبه، پنجم اکتبر(۱۳ مهر) در ساعت ۱۱: ۴۵ به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی(۱۳: ۱۵ به وقت تهران) اعلام خواهد شد.
جایزه ادبیات روز پنجشنبه، جایزه صلح در ۷ اکتبر و جایزه علوم اقتصادی در ۱۰ اکتبر اعلام خواهد شد.

برندگان چه چیزی دریافت می کنند؟
برنده های جایزه نوبل یک دیپلم جایزه نوبل، یک مدال جایزه نوبل و یک سند حاوی جزییات جایزه نوبل دریافت خواهند کرد که امسال مبلغی معادل ۱۰ میلیون کرون سوئد یا حدود ۹۰۰ هزار دلار است.

برندگان سال قبل چه کسانی بودند؟
نوبل پزشکی ۲۰۲۱، به "دیوید جولیوس"(David Julius) و "آردم پاتاپوتیان"(Ardem Patapoutian) اهدا شد. این دو نوبل پزشکی را بطور مشترک برای پژوهش در مورد کشف دسته ی جدیدی از گیرنده های دما و لامسه با بهره گیری از سلول های حساس، دریافت نمودند. آردم پاتاپوتیان از سلول های حساس به فشار برای کشف گروه جدیدی از حسگرها بهره برد که نسبت به تحریک مکانیکی پوست و اندام های داخلی واکنش نشان می دهند.
این کشفیات که برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۱ شده اند، توضیح می دهند که گرما، سرما و لامسه چگونه می توانند سیگنال ها را در سیستم عصبی بدن ما برانگیزند. در این پژوهش، یک دی ان ای مکمل شناسایی شد که یک کانال یونی جدید موسوم به "TRPV۱" را رمزگذاری می کند. نکته مهم این است که TRPV۱ بواسطه دما فعال می شود.
در پی کشف TRPV۱، جولیس و پاتاپوتیان بصورت مستقل به پیشرفت مهمی رسیدند که امکان کشف یک گیرنده سرما موسوم به "TRPM۸" را نیز فراهم نمود. چندین گیرنده دیگر نیز متعاقبا شناسایی شدند که اطلاعات حرارتی را به "سامانه حسی- پیکری"(Somatosensory system) منتقل می کنند.
نوبل فیزیک سال ۲۰۲۱ به "سوکورو مانابه" از آمریکا، "کلاوس هاسلمن" از آلمان و "جورجیو پاریسی" از ایتالیا اهدا شد. "سوکورو مانابه" و "کلاوس هاسلمن" بطور مشترک نوبل فیزیک ۲۰۲۱ را به پاس تلاش هایشان در حوزه مدل سازی فیزیکی آب وهوای زمین و پیش بینی قابل اطمینان گرمایش جهانی دریافت نمودند. نیم دیگری از این جایزه به "جورجیا پاریسی" برای کشف اثر متقابل نابهنجاری و نوسانات در سیستم های فیزیکی در مقیاس اتمی تا سیاره ای رسید.
نوبل شیمی ۲۰۲۱ به دیوید مک میلان و بنجامین فهرست به پاس تلاش هایشان برای توسعه ارگانوکاتالیز نامتقارن اهدا شد. ساختن مولکول ها یک هنر دشوار است. بنجامین فهرست و دیوید مک میلان جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱ را به سبب توسعه یک ابزار دقیق جدید برای ساخت مولکول "ارگانوکاتالیز"(organocatalysis) دریافت نمودند. این کار تاثیر زیادی در حوزه تحقیقات دارویی دارد. پژوهشگران مدت ها معتقد بودند که فقط دو نوع کاتالیزور وجود دارد: فلزات و آنزیم ها. بنجامین فهرست و دیوید مک میلان نوع سوم آن یعنی "ارگانوکاتالیز نامتقارن"(asymmetric organocatalysis) را که برمبنای مولکول های آلی کوچک ایجاد شده، توسعه دادند.1401/07/10
11:08:03
5.0 / 5
539
تگهای خبر: آنلاین , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود