آستین رباتیک به کمک کودکان فلج مغزی می آید

آستین رباتیک به کمک کودکان فلج مغزی می آید

گردو دانلود: گردو دانلود: مهندسان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید (UC Riverside) درحال تولید لباس های رباتیک ارزان قیمتی هستند که به کودکان مبتلا به فلج مغزی در کنترل حرکات بازوهایشان، کمک می نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دانشگاه کالیفرنیا ریورساید، فلج مغزی شایع ترین علت ناتوانی جسمی جدی در دوران کودکی است و دستگاه هایی که در این پروژه در نظر گرفته شده اند بمنظور ارائه کمک های روزانه طولانی مدت به کسانی که با این عارضه زندگی می کنند، ایجاد می شود.
ربات های سنتی قدیمی سفت و سخت هستند و به انسان ها احساس راحتی نمی دهند. این پروژه با حمایت ۱.۵ میلیون دلاری بنیاد ملی علوم، ساخت دستگاه هایی جدید با بهره گیری از منسوجات نرم را پیش می گیرد که عملکرد طبیعی اندام را نیز تسهیل می کنند.
جاناتان ریلموتو(Jonathan Realmuto)، استادیار مهندسی مکانیک در دانشگاه کالیفرنیا ریورساید و سرپرست این پروژه می گوید: مواد سخت با انسان ها تعامل خوبی ندارند. ما با بهره گیری از موادی همچون نایلون و پارچه های کشسان بدنبال ساخت لباس های رباتیک هستیم.
این لباس ها مجهز به بَست هایی هستند که لباس را در زمان نیاز سفت و مستحکم می کند تا نیروی مورد نیاز برای حرکت فرد، فراهم گردد.


این پروژه تنها بر ساخت ربات تمرکز ندارد، بلکه بر توسعه الگوریتم هایی متمرکز است که به دستگاه آموزش می دهد حرکاتی که کاربر می خواهد انجام دهد را پیش بینی نماید.
ریلموتو می گوید: یکی از چالش های حیاتی در ارائه کمک های حرکتی، تفسیر قصد شخص است. ما یک "کنترل کننده ارادی" می خواهیم، بدین سبب ربات باید برمبنای حرکتی که فرد می خواهد انجام دهد، رفتار کند.
یکی از راه های آن استفاده از انواع سنسورهای کوچک روی آستین ها برای تشخیص ولتاژهای کوچک تولید شده توسط ماهیچه ها هنگام انقباض است. این حسگرها داده های ولتاژ را به یک الگوریتم منتقل می کنند تا برای تفسیر قصد کاربر از آنها استفاده نماید.


استفاده از منسوجات در دسترس، بجای مواد سنتی و سفت و سخت، احیانا هزینه ساخت آستین ها را پایین نگه می دارد. علاوه بر این، این تیم می خواهد استفاده از وسایل الکترونیکی پیشرفته را به حداقل برساند تا به کاهش هزینه های کلی بیماران کمک کنند.
این پروژه با مشارکت بیمارستان کودکان اورنج کانتی به انجام می رسد. در این بیمارستان کودکان مبتلا به اختلالات حرکتی به آزمایش و بررسی نمونه های اولیه این پوشش رباتیک کمک خواهند کرد.
بااینکه این پروژه بر روی کودکان مبتلا به اختلالات حرکتی تمرکز دارد، اما در نهایت می توان از این فنآوری برای سایر کاربردها و جوامع، همچون بیماران سالمند و سایر بزرگسالان با مشکلات حرکتی بهره برد.
منبع:

1401/07/02
14:57:33
5.0 / 5
471
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳