میکروژل های ترمیم کننده صدمه های مغزی

میکروژل های ترمیم کننده صدمه های مغزی

به گزارش گردو دانلود، پژوهشگران دانشگاه ملی تسینگ هوآ تایوان در مطالعه جدیدشان از توسعه میکروژل هایی که قابلیت ترمیم صدمه های مغزی را دارند، اطلاع داده اند.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، صدمه مغزی (Brain injury) نوعی صدمه است که در مغز یک موجود زنده رخ می دهد. صدمه های مغزی را میتوان به چند طریق طبقه بندی کرد. صدمه مغزی اولیه و ثانویه اشاره به فرایندهای صدمه و صدمه مغزی متمرکز و پراکنده اشاره به دامنه یا موقعیت صدمه مغزی دارند. ترمیم صدمه مغزی یکی از دلهره آورترین چالش های پزشکی است. افرادی که گرفتار صدمه های مغزی تروماتیک/ ضربه مغزی شده اند، امکان دارد در طول زندگی عواقب ناشی از این ضربه را تجربه کنند.

اما آیا میتوان بافت صدمه دیده مغز را ترمیم کرد؟ بافت مغز به صورت باورنکردنی انعطاف پذیر است و می تواند ترمیم شود، اما التهاب و زخمی که در اثر صدمه ایجاد می شود، می تواند مانع از این امر شود.

در یک مطالعه جدید، پژوهشگران دانشگاه ملی تسینگ هوآ تایوان به سرپرستی "شانگ هو هو"، میکروژلی را توسعه داده اند که از روند از بین رفتن بافت مغز بعد از صدمه شدید محافظت می کند و ترمیم عملکرد عصب ها را بهبود می بخشد. پژوهشگران این مطالعه با استفاده از آزمایش ها روی مدلهای موش نشان دادند که این میکروژل تزریقی در عرض ۲ هفته تشکیل رگ های خونی را ۲۵۰ درصد بهبود می بخشد. این میکروژل ها می توانند در کلینیک ها در بخش عصب درمانی استفاده شوند.

در این تصویر میکرو هیدروژل متخلخل رسانا (دایره های سبز) و ناحیه پوشیده شده توسط ذرات رسانا (اشکال چند رنگ) نشان داده شده است.نتایج این پژوهش در مجله" Nature Communications "منتشر شده است.
1401/06/30
09:47:12
5.0 / 5
454
تگهای خبر: دانشگاه , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳