ساخت نخستین دستگاه نظارت در لحظه روی تومور سرطانی

ساخت نخستین دستگاه نظارت در لحظه روی تومور سرطانی

گردو دانلود: نخستین دستگاه جهان که می تواند بر رشد تومور سرطانی در لحظه نظارت کند، ابداع شده است که ˮFASTˮ نام دارد و برای درمان سریع سرطان به کار گرفته می شود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گروهی از پژوهشگران "گروه Bao" در دانشگاه استنفورد دستگاهی پیشگامانه به نام FAST که مخفف کلماتی به مفهوم "حسگر خودکار منعطف اندازه گیری تومورها" است، ساخته اند. اعتقاد بر این است که این نخستین ابزاری است که قادر به اندازه گیری رشد تومورهای سرطانی و به اشتراک گذاری جزییات آن در تلفن های هوشمند آن هم بصورت زنده و در لحظه است.
این دستگاه به عنوان یک دستگاه پوشیدنی غیرتهاجمی با باتری کار می کند تا سرطان را در بدن انسان و اثربخشی داروها را در بیماران سرطانی بررسی کند.
بااینکه این دستگاه هم اکنون فقط بر روی مدلهای حیوانی آزمایش شده است، اما پژوهشگران برنامه هایی دارند که به زودی این دستگاه را جهت استفاده انسانی آماده کنند.
هم اکنون، یافتن درمان های جدید برای درمان سرطان زمان زیادی طول می کشد، برای اینکه تحلیل و بررسی اثر یک درمان بر تومورهای سلول سرطانی فرآیندی کند است. دانشمندان باید هفته ها و گاهی حتی ماه ها منتظر بمانند تا گزارش های اندازه گیری پسرفت تومور ناشی از یک درمان جدید را دریافت نمایند.
با این وجود، آنها حالا با FAST می توانند تأثیر یک درمان بر تومورهای سرطانی را در لحظه مشاهده و مطالعه کنند.
پروفسور "الکس آبرامسون" نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار مؤسسه فناوری جورجیا می گوید: ما امیدواریم که این دستگاه به ما این امکان را بدهد که اثرات کوتاه مدت داروها بر تومورها را بهتر درک نماییم و به دانشمندان و متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه دهد تا روش ساده تری برای غربالگری داروهای ضد سرطان که می توانند در آینده به درمان تبدیل شوند، داشته باشند.


پتانسیل FAST در تحول تشخیص و درمان سرطان
پژوهشگران پیشنهاد می کنند که روش های فعلی برای تشخیص پیشرفت تومور، مانند اندازه گیری های مبتنی بر کولیس یا تصویربرداری، نیاز به مداخله انسانی قابل توجهی دارند و همین طور دارای محدودیت هایی در ابعاد زمانی و طولی هستند. بعلاوه، این اندازه گیری ها را می توان هر چند روز یک دفعه انجام داد، برای اینکه کار مورد نیاز و هزینه های مربوط به این روش ها زیاد است.
این در حالیست که FAST کل این پروسه اندازه گیری حجم تومور را خودکار می کند، به این معنا که می تواند اندازه گیری ها را بطور مداوم بدون هیچ هزینه یا کار اضافی انجام دهد.
این دستگاه از یک سنسور بهره می برد که از یک لایه نازک طلا که در بالای یک پلیمر الاستیک و یک کوله پشتی الکترونیکی کوچک قرار گرفته، تشکیل شده است. این سنسور، انعطاف پذیر و قابل کشش است و با پیشرفت تومور منبسط یا کوچک می شود. همانطور که سنسور لایه طلا را در داخل منبسط می کند، FAST طول مسیر الکترون ها بوسیله سنسور و در نتیجه مقاومت سنسور را بیشتر می کند.
تغییر مقاومت نشان دهنده رشد و کوچک شدن تومور است. سپس داده هایی که اندازه گیری های تومور را نشان می دهند، مستقیماً بوسیله بلوتوث به یک برنامه در تلفن هوشمند کاربر ارسال می شوند.
پژوهشگران با موفقیت FAST را روی موش ها آزمایش کرده اند و تغییر در اندازه و شکل تومورهای آنها را بدون محدود کردن فعالیت این حیوانات اندازه گیری کرده اند.


محدوده و محدودیت های FAST
FAST نخستین دستگاه اندازه گیری تومور سرطانی است که مستقل و با باتری کار می کند و همین طور غیر تهاجمی و کاملا بی سیم است. بعلاوه، با گوشیهای هوشمند سازگار است و مونتاژی آسان و قابل استفاده مجدد است.
جالب اینجاست که قیمت این دستگاه که برای اندازه گیری تومور در موش ها استفاده شد، تنها حدود ۶۰ دلار از آب درآمد که آنرا به یک فناوری بسیار ارزان تبدیل می کند.
این دستگاه می تواند روش تشخیص سرطان در انسان را بطور کامل تغییر دهد و همین طور می تواند سرعت آزمایش داروهای جدید سرطان و روش های درمانی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. با این وجود، FAST فعلا فقط بر روی حیوانات آزمایش شده است و پیش از این که این فناوری در دسترس انسان قرار گیرد، تحقیقات بیشتری لازم است.
پروفسور "الکس آبرامسون" می گوید: این مطالعه فقط بر روی مدلهای حیوانی و دو نوع تومور مختلف انجام شد. تحقیقات آینده برای درک این که آیا یافته های ما می تواند به انواع بیشتری از سرطان و انسان ها تعمیم داده شود، مورد نیاز است. علاوه بر این، دستگاه ما هم اکنون فقط برای تومورهای روی پوست یا نزدیک آن کار می کند و ما درحال توسعه یک دستگاه قابل کاشت با جراحی هستیم که به ما امکان دهد تومورها را در عمق بدن ردیابی نماییم.
حالا پژوهشگران درحال برنامه ریزی برای آزمایش دستگاه خود بر روی مدلهای سرطانی بیشتری هستند. این کار به آنها کمک می نماید تا رابطه بین پاسخ های کوتاه مدت و بلندمدت تومور به دارو را درک کنند.
این مطالعه در مجله Science Advances انتشار یافته است.
منبع:

1401/06/27
11:24:09
5.0 / 5
543
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود