یك دانشمند سوئیسی ادعا كرد

بشر تا ۲۵ سال آینده احیانا حیات بیگانه را کشف می کند!

بشر تا ۲۵ سال آینده احیانا حیات بیگانه را کشف می کند!

به گزارش گردو دانلود، یک دانشمند سوئیسی در افتتاحیه یک مرکز پژوهشی جدید اظهار داشت که بشر احیانا تا ۲۵ سال آینده می تواند حیات بیگانه را کشف کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فیوچریسم، دانشمندی که برای دولت سوئیس کار می کند، پیشبینی جسورانه ای را در رابطه با کشف حیات بیگانه عرضه کرده است و استدلال او قانع کننده به نظر می آید. دکتر "ساشا کوانز"(Sascha Quanz)، پژوهشگر "مؤسسه فناوری فدرال زوریخ"(ETH Zurich) اظهار داشت که باور دارد انسان ها احیانا در ۲۵ سال آینده، حیات فراتر از سیاره ما را کشف خواهند کرد.
وی ادامه داد: "دیدیه کلاز"(Didier Queloz)، همکار من و برنده جایزه نوبل، در سال ۱۹۹۵ اولین سیاره بیرون از منظومه شمسی را کشف کرد. امروز بیشتر از ۵۰۰۰ سیاره فراخورشیدی شناخته شده اند و ما روزانه درحال کشف آنها هستیم.
مؤسسه فناوری فدرال زوریخ به تازگی مرکز جدید خود معروف به "مرکز بررسی منشاء و نفوذ حیات"(Center for the Origin and Prevalence of Life) را افتتاح کرده که یک مؤسسه میان رشته ای برای تحلیل و بررسی مشاهدات کنونی و آینده زمین و جهان است. ساشا کوانز طی مراسم افتتاحیه این مرکز اظهار داشت که امکان دارد در ۲۵ سال آینده بتوانیم وجود حیات را در بیرون از منظومه شمسی تشخیص دهیم.
این ادعا امکان دارد خیلی بلندپروازانه به نظر برسد؛ بخصوص زمانی که بعد از سال ها کار کردن هنوز مطمئن نیستیم که سیارات داخل منظومه شمسی می توانند حیات را پشتیبانی کنند یا خیر.
اعتقاد بر اینست که از هزاران سیاره فراخورشیدی، حداقل ده ها سیاره احیانا قابل سکونت هستند و شرایط روی سطح آنها برای آب مایع فراهم است. به قول کوانز، این تعداد همیشه در حال افزایش می باشد.
این جهان های جذاب حالا نیازمند بررسی دقیق تر با فناوری های پیشرفته هستند. کوانز افزود: ما باید جو این سیارات را بررسی نماییم. ما به یک روش رصدی نیاز داریم که به ما امکان دهد تا از این سیارات عکس بگیریم.
باآنکه "تلسکوپ فضایی جیمز وب"(JWST) به تازگی تصاویری را از یک سیاره فراخورشیدی غول پیکر گرفته است اما تمرکز اصلی آن روی تصویربرداری از ستارگان است و به قول کوانز، به اندازه کافی قدرتمند نیست تا تصاویری را از سیارات فراخورشیدی کوچک تر بگیرد.
علاوه بر این، تلسکوپ فضایی جیمز وب، ستاره های قدیمی تر کیهان را هم بررسی نموده و دی اکسید کربن و آب را در سیارات فراخورشیدی آنها شناسایی کرده است. باآنکه این یک دستاورد بزرگ است اما جیمز وب جهت بررسی سیارات فراخورشیدی مجهز نیست و در شناسایی سیارات هم اندازه زمین که احیانا نزدیک تر به ستاره خود می چرخند و آب به صورت مایع روی آنها وجود دارد، به شدت ناتوان است.
اینجاست که دو پروژه حوزه اخترفیزیک وارد می شوند؛ یک دستگاه غول پیکر زمینی معروف به "تلسکوپ بسیار بزرگ"(ELT) که هم اکنون در شیلی در دست ساخت است و یک مأموریت "آژانس فضایی اروپا"(ESA) معروف به "تداخل سنج بزرگ برای سیارات فراخورشیدی"(LIFE) که جهت بررسی جو سیارات فراخورشیدی و یافتن نشانه هایی از حیات فرازمینی درحال توسعه است.
کوانز اظهار داشت که کار مشاهده سیارات فراخورشیدی کوچک تر به بهترین وجه توسط تلسکوپ های تخصصی مانند "تصویرگر و طیف نگار ELT فروسرخ میانی"(METIS) صورت می گیرد که هم اکنون بعنوان بخشی از تلسکوپ بسیار بزرگ فعالیت می کند. بعد از تکمیل METIS در انتها دهه، این تلسکوپ دارای یک آینه با عرض ۴۰ متر خواهد بود که بزرگترین تلسکوپ نوری در این سیاره است.
این تلسکوپ به ستاره شناسان کمک خواهد نمود تا نه تنها از سیارات فراخورشیدی مجاور عکس بگیرند، بلکه جو آنها را هم بررسی نمایند. کوانز به خوبی می داند که مشاهدات METIS در مورد زمین، تحت تاثیر جو سیاره قرار می گیرد. بنابراین، یک مأموریت تخصصی برای فرستادن به فضا مورد نیاز است که مانند جیمز وب باشد اما به دنبال سیارات فراخورشیدی قابل سکونت بگردد.
مأموریت LIFE که در سال ۲۰۱۷ طراحی شد، در مرحله مطالعات اولیه به سر می برد و هنوز تاییدیه یا بودجه ای را از آژانس فضایی اروپا دریافت نکرده است. با این حال، کوانز برنامه LIFE را بعنوان یک کاندیدا برای یک مأموریت بزرگ آینده در برنامه علمی آژانس فضایی اروپا توصیف کرد که یک گام بزرگ برای جستجوی زندگی هوشمند به حساب می آید که جامعه علمی در سالهای اخیر کشش بی سابقه ای نسبت به آن داشته است تا بیشتر از هر زمان دیگری به این مفهوم بپردازد که ما در جهان تنها نیستیم.
کوانز به جستجوی خود برای یافتن حیات در بیرون از منظومه شمسی، مهلتی ۲۵ ساله داده است که به قول او غیر واقعی نیست. وی ادامه داد: هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد اما ما در راه تلاش، چیزهای دیگری را یاد خواهیم گرفت.1401/06/24
10:30:00
5.0 / 5
541
تگهای خبر: پروژه , طراحی , عكس , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود