نخستین پیاده روی فضایی چینی ها خارج از ماژول جدید انجام شد

نخستین پیاده روی فضایی چینی ها خارج از ماژول جدید انجام شد

گردو دانلود: فضانوردان ماموریت شنژو 14(Shenzhou 14) چین نخستین پیاده روی فضایی را خارج از ماژول جدید این ایستگاه فضایی انجام دادند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، چن دونگ(Chen Dong) و لیو یانگ(Liu Yang) یک پیاده روی شش ساعته انجام دادند و بر روی ماژول جدید ون تیان (Wentian) این ایستگاه فضایی کار کردند.
چن دونگ، فرمانده ماموریت شنژو ۱۴، و لیو یانگ، دریچه ماژول جدید ون تیان را در ساعت ۶: ۲۶ بامداد روز پنجشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۴: ۵۶ به وقت تهران) باز کردند و هر دو تا ساعت ۷: ۰۹ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵: ۳۹ به وقت تهران) از ایستگاه فضایی تیانگونگ خارج شدند.
چن در صورتیکه دستش را در هوا تکان می داد اظهار داشت: این میزان نزدیک بودن زمین، اعجاب انگیز است. سلام به همه. من از ماژول خارج شدم. حالم خوب است.
چن و لیو مجموعه ای از فعالیت ها همچون نصب پمپ توسعه یافته ماژول آزمایشگاهی ون تیان که در سیستم کنترل حرارتی این ایستگاه نقش دارد را انجام دادند و علاوه بر آن یک دوربین پانوراما متصل به خارج از ماژول ون تیان را برای ایجاد میدان دید وسیع بالاتر بردند.
این دو نفر توسط فضانورد دیگری از داخل ایستگاه فضایی تیانگونگ هدایت شدند. بازوی رباتیک کنترل ازراه دور ون تیان به طول ۱۷ فوت(۵ متر) نیز به عملیات کمک کرد.


فضانوردان تا ساعت ۱۲: ۳۳ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۱: ۰۳ به وقت تهران) کار خودرا به انتها رساندند.
لیو بعد از انجام وظایف برنامه ریزی شده اش اظهار داشت: می خواهم از هم تیمی هایم به خاطر کمکشان، از تمام کادر فنی برای حمایتشان و از همه مردم چین به خاطر همراهی و توجهشان تشکر کنم. این گام رو به جلو نتیجه تلاش مشترک مردم چه در زمین و چه در فضا است.
چین ماژول ون تیان را در ماه ژوئیه راه اندازی نمود. این ماژول به ماژول مرکزی تیان هه متصل شد.
این پیاده روی فضایی نخستین موردی بود که در آن از هوابند جدید و بزرگ ماژول ون تیان مورد استفاده قرار گرفت. قبل از این، پیاده روی های فضایی تیانگونگ که توسط فضانوردان ماموریت های شنژو۱۲ و شنژو ۱۳ انجام شده بود، هوابند تیان هه که ونتیان حالا به آن متصل است انجام می شد.
از دیگر قابلیت های ون تیان می توان به تعدادی قفسه های علمی جهت استفاده توسط فضانوردان برای انجام طیف وسیعی از آزمایش ها در ریزگرانش و ۲۲ درگاه محموله در قسمت بیرونی برای میزبانی از محوله های آزمایشی چینی و بین المللی اشاره نمود.
خدمه شنژو ۱۴ از تاریخ ۵ ژوئن(۱۵ خرداد) در فضا هستند.
چین هم اکنون برای پرتاب ماژول منگتیان(Mengtian) که سومین و آخرین ماژول تیانگونگ است، آماده می شود. این ماژول ۵۸.۷ فوتی(۱۷.۹ متر)، حدودا ۲۲ تن وزن دارد و مقرر است در ماه اکتبر پرتاب شود.
این ماموریت سومین پرتاب ماژول چین در کمتر از ۱۸ ماه خواهد بود و ایستگاه فضایی T شکل تیانگونگ را تکمیل خواهدنمود.
اندازه ایستگاه فضایی تکمیل شده تیانگونگ، به همراه فضاپیماهایی که به آن متصل خواهند شد حدود ۲۰ درصد ایستگاه فضایی بین المللی خواهد بود.
منبع:

1401/06/13
23:27:28
5.0 / 5
447
تگهای خبر: رباتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود