تولید همزمان داروی سرطان و حفظ چندین تن گل با ابداع یک مخمر!

تولید همزمان داروی سرطان و حفظ چندین تن گل با ابداع یک مخمر!

گردو دانلود: مهندسی یک مخمر جدید توسط دانشمندان می تواند داروهای پیچیده مقابله با سرطان را تولید نماید و بدین ترتیب سبب صرفه جویی در مصرف گل های ˮپریوشˮ شود که از آنها برای تولید این دارو استفاده می شود.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، گل های پریوش منبعی از تولید داروهای سرطان موسوم به "وین بلاستین"(vinblastine) هستند که هر ساله چندین تن از این گل برای تولید این دارو مصرف می شود، اما یک مطالعه جدید نشان میدهد که یک مخمر مهندسی شده جدید می تواند منبعی آسان تر و در دسترس تر باشد.
این داروی رایج برای مقابله با بیماری سرطان از گل های خاصی تهیه می شود، اما متأسفانه برای تولید هر گرم از این دارو به چندین تن گیاه پریوش لازم است. دانشمندان حالا برای یافتن یک منبع جایگزین، یک مخمر را برای تولید پیش سازهای وین بلاستین مهندسی کرده اند که می تواند به در دسترس تر و مقرون به صرفه تر شدن این داروی حیاتی کمک نماید.
گل پریوش(C. roseus) هزاران سال است در طب سنتی استفاده می شود و از دهه ۱۹۵۰ به عنوان منبع داروهای شیمی درمانی موسوم به "وین بلاستین" و "وین کریستین" استفاده می شود. "وین بلاستین" در تقسیم سلولی مداخله می کند و برای درمان سرطان های لنفوم، پستان، مثانه، ریه و غیره استفاده می شود، در صورتیکه "وین کریستین" به سبب توانایی در مهار تولید گلبول های سفید خون می تواند برای درمان سرطان خون استفاده گردد.
هر دو در لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی ذکر شده اند، اما به طرز ناامیدکننده ای ممکنست در معرض کمبود قرار گیرند. این امر به سبب مقادیر بسیار زیاد گیاه مورد نیاز برای تولید مقادیر قابل استفاده از این دارو است.
بطور دقیق، برای تهیه یک گرم وین بلاستین به ۵۰۰ کیلوگرم برگ خشک و برای وین کریستین به ۲ تن از آن نیاز است.
ساختن نسخه های مصنوعی در لابراتوار ممکنست چاره ای بدیهی به نظر برسد، اما پیچیدگی این مولکول ها به حدی است که دانشمندان تا حالا از ساخت نوع مصنوعی آنها فرار کرده اند.
حالا پژوهشگران لابراتوار های برکلی و دانشگاه فنی دانمارک(DTU) برای این مطالعه جدید از میکروب ها کمک گرفته اند و مخمر معمولی که در نانوایی استفاده می شود را برای تولید پیش سازهای این دارو مهندسی کرده اند.
این تیم در مجموع ۵۶ ویرایش ژنتیکی را در ژنوم مخمر انجام داد، همچون افزودن ۳۴ ژن گیاهی، در صورتیکه سایر ژن های بومی میکروب را حذف، سرکوب و بیش از اندازه بیان نمودند.
در مجموع ۳۰ مرحله تا تولید دو مولکول "کاتارانتین"(catharanthine) و "ویندولین"(vindoline) که پیش سازهای "وین بلاستین" هستند، طول می کشد و سی و یکمین و آخرین مرحله این پروسه این است که دانشمندان این مولکول ها را برای ساخت دارو ترکیب کنند.
در صورتیکه این تیم تحقیقاتی مشخص نکرده است که این مخمر چه مقدار از دارو را می تواند تولید نماید، اما اساسا به کاهش قابل توجه نیاز به استفاده از مقادیر زیادی از گل پریوش منجر خواهد شد.
"جی کیسلینگ" یکی از پژوهشگران ارشد این مطالعه اظهار داشت: پلتفرم مخمری که ما توسعه دادیم امکان تولید سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه وین بلاستین و بیش از ۳۰۰۰ مولکول دیگر را که در این خانواده از محصولات طبیعی هستند، فراهم می آورد.
وی ادامه داد: این پلت فرم علاوه بر وین بلاستین، تولید درمان های ضد اعتیاد و مالاریا و همین طور درمان خیلی از بیماریهای دیگر را ممکن می سازد.
این مطالعه در مجله Nature انتشار یافته است.1401/06/12
10:19:20
5.0 / 5
531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴