بیماران دیابتی از مصرف این مسکن ها خودداری کنند

بیماران دیابتی از مصرف این مسکن ها خودداری کنند

به گزارش گردو دانلود، خراسان رضوی محققان اخطار دادند که برخی مسکن ها، خطر نارسایی قلبی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را می افزایند.


به نقل از هلث، نتایج تحقیق جدید محققان دانمارکی نشان داده است که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در صورت مصرف ایبوپروفن یا نوع دیگری از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) امکان دارد به صورت قابل توجهی با خطر نارسایی قلبی مواجه شوند.
بر مبنای نتایج تحقیقات عرضه شده در نشست سالانه انجمن قلب و عروق اروپا در بارسلون، استفاده کوتاه مدت از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی خطر بستری شدن در بیمارستان به سبب نارسایی قلبی را بین بیشتر از ۳۳۱هزار فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ در دانمارک بدون هیچ مشکل قلبی قبلی ۴۳ درصد افزایش داد. البته چنین تحقیقاتی مقدماتی در نظر گرفته می شود تا وقتی که در نشریه معتبری منتشر شود.
نتایج نشان داد که داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی خطر نارسایی قلبی در افراد دیابتی نوع ۲ با ۸۰ سال سن یا بیشتر (۷۸درصد) همینطور با سطح قند خون بالا (۶۸درصد) را بیشتر می کند. کسانی که قبلا از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی استفاده نکرده بودند بدترین واکنش را نشان دادند و خطر نارسایی قلبی آنان تقریبا سه برابر بود.
دکتر اندرس هولت، متخصص قلب و عروق در بیمارستان دانشگاه کپنهاگ دانمارک و محقق ارشد این مطالعه اظهار داشت: «با توجه به استفاده بسیار مکرر و ارتباطی که حتی با مصرف کوتاه مدت از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی وجود دارد معتقدیم که می توانیم این نگرانی را توجیه کنیم».
دکتر یوجنیا جیانوس، مدیر سلامت قلب زنان در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک اظهار داشت: داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی قبلاً با افزایش اندک خطر نارسایی قلبی در بین جمعیت عمومی بخصوص برای افراد با مشکلات قلبی پیشین مرتبط بوده است.
جیانوس، یکی از اعضای شورای جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی کالج آمریکایی قلب و عروق می گوید: «مسلماً در بیمارانی که قبلاً گرفتار نارسایی قلبی بودند خطر بیشتری وجود دارد».
جیانوس توضیح داد که دیابت نوع ۲ به تنهایی خطر نارسایی قلبی را بیشتر می کند احتمالا به این علت که قند خون بالا سلول های عضلانی قلب را مختل می کند.
جیانوس در مورد دیابت نوع ۲ اظهار داشت: «حتی در صورت عدم انسداد در عروق کرونر یا حتی بدون کاهش عملکرد پمپاژ قلب، این افراد همچنان در معرض خطر مبتلا شدن به نارسایی قلبی هستند».
هولت و گروه وی به جهت اینکه دریابند آیا استفاده از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی خطر نارسایی قلبی را در بین دیابتی ها بیشتر می کند یا خیر، ثبت های پزشکی دانمارک را بررسی کردند تا افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را بین سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۲۱ شناسایی کنند سپس افرادی که قبلاً مبتلا به نارسایی قلبی تشخیص داده شده بودند همینطور افرادی که قبلاً به سبب یک وضعیت پزشکی طولانی مدت از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی استفاده می کردند را از مطالعه حذف کردند.
حدود یک نفر از ۶ بیمار شرکت کننده در این مطالعه، در طول یک سال بعد از تشخیص دیابت نوع ۲ حداقل یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی برای وی تجویز شده بود؛ ایبوپروفن بیشترین استفاده را داشت و در ۱۲ درصد از بیماران دیابتی تجویز شده بود. شایع ترین مورد بعدی دیکلوفناک بود که حدود ۳درصد از بیماران از آن استفاده می کردند.
نتایج این مطالعه نشان داد که هر دوی این داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی با افزایش ریسک بستری شدن در بیمارستان به سبب نارسایی قلبی در بین دیابتی ها مرتبط بودند.
با این وجود، نارسایی قلبی با استفاده از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی در افراد مبتلا به دیابت که بیماری آنان به خوبی کنترل شده و در افراد با سطح قند خون طبیعی مرتبط نبود.
جیانوس اظهار داشت: داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی به طور عمده با ایجاد احتباس مایعات، خطر نارسایی قلبی را می افزایند. این امر حجم خون را بیشتر می کند و نیازهای بیشتری را به قلب تحمیل می کند.
دکتر گرگ فونارو، رئیس موقت قلب و عروق در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) اظهار داشت: این داروها بر پوشش رگ های خونی تاثیر می گذارند که به افزایش فشار خون مشهور است.
به قول پزشکان، بیماران دیابتی نوع ۲ باید پیش از مصرف هر گونه داروی ضد درد با پزشک خود مشورت کنند.
انواع دیگر داروهای ضد درد بخصوص استامینوفن (تیلنول) برای این افراد بی خطر است.
فونارو می گوید: به نظر نمی رسد داروهای حاوی استامینوفن خطر نارسایی قلبی مرتبطی داشته باشند بنابراین برای تسکین درد و کاهش تب، استامینوفن به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ترجیح داده می شود.
منبع:

1401/06/03
22:40:03
5.0 / 5
412
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , متخصص , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳