تولید ژل دارویی از پروتئین تار عنکبوت

تولید ژل دارویی از پروتئین تار عنکبوت

به گزارش گردو دانلود، پژوهشگران سوئدی در پروژه جدیدی، از پروتئین تار عنکبوت برای ابداع نوعی ژل دارویی بهره برده اند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "موسسه کارولینسکا"(Karolinska Institutet) و "دانشگاه علوم کشاورزی سوئد"(SLU) کشف کرده اند که پروتئین های به دست آمده از تار عنکبوت را میتوان با پروتئین های فعال بیولوژیکی ترکیب کرد و سپس، آنها را در دمای بدن به صورت ژل درآورد.
یکی از اهداف این پژوهش، توسعه یک محلول پروتئینی تزریقی است که نوعی ژل را در بدن تشکیل می دهد. از این ژل نه تنها میتوان در مهندسی بافت و انتشار دارو استفاده کرد، بلکه برپایه آن میتوان ژل هایی را عرضه داد که فرآیندهای شیمیایی را در جایی که آنزیم ها استفاده می شوند، ساده کنند.
"آنا رایزینگ"(Anna Rising)، استاد بخش آناتومی، فیزیولوژی و بیوشیمی دانشگاه علوم کشاورزی سوئد و سرپرست این گروه پژوهشی اظهار داشت: ما روش کاملا جدیدی را برای ابداع یک ژل سه بعدی از تار عنکبوت ابداع کرده ایم که میتوان آنرا برای عرضه پروتئین های مختلفی طراحی کرد. پروتئین های ژل، بسیار نزدیک به هم هستند و این روش آن قدر ملایم است که حتی می تواند برای پروتئین های حساس هم قابل استفاده باشد.

یک محلول پروتئینی قابل تزریق
پژوهشگران امیدوارند که در آینده، یک محلول پروتئینی تزریقی بسازند که ژل را درون بدن تشکیل دهد. توانایی طراحی یک هیدروژل با عملکردهای خاص، راه را برای طیف گسترده ای از کاربردهای احتمالی هموار می کند. برای مثال، از چنین ژلی میتوان برای انتشار کنترل شده داروها در بدن استفاده نمود. در صنایع شیمیایی، میتوان آنرا با آنزیم ها ترکیب کرد که نوعی پروتئین برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای شیمیایی مختلف هستند.


"تینا آرنت"(Tina Arndt)، دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه علوم کشاورزی سوئد و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: من باور دارم که در کوتاه مدت، ژل های تزریقی می توانند در پزشکی ترمیمی بسیار سودمند باشند. ما راه درازی در پیش داریم اما این حقیقت که محلول پروتئین در دمای بدن، به سرعت ژل را تشکیل می دهد و بدن به خوبی پروتئین تار عنکبوت را تحمل می کند، امیدوارکننده است.

تقلید از تار تنیدن عنکبوت
توانایی عنکبوت ها برای تنیدن الیاف فوق العاده قوی متشکل از محلول پروتئین در کسری از ثانیه، علاقه به مکانیسم های مولکولی را برانگیخته است. پژوهشگران بخصوص به توانایی عنکبوت ها در محلول نگه داشتن پروتئین ها بگونه ای که پیش از تنیدن تار روی هم جمع نشوند، علاقمند بوده اند. آنها پیش تر روشی را برای تولید پروتئین های پرارزش توسعه داده اند که از فرایند مورد استفاده عنکبوت برای تولید و ذخیره پروتئین تارهای خود تقلید می کند.
رایزینگ اظهار داشت: ما پیش تر نشان داده ایم که بخش خاصی از پروتئین تار عنکبوت به نام "دامنه پایانهN" (N-terminal domain)، در مقادیر زیادی تولید می شود و می تواند پروتئین های دیگر را محلول نگه دارد. ما می توانیم از این بخش خاص برای کاربردهای پزشکی استفاده نماییم. ما به باکتری ها امکان داده ایم تا این قسمت از پروتئین در رابطه با پروتئین های عملکردی، همچون داروها و آنزیم های مختلف را تولید کنند.
این پژوهش جدید نشان داده است که دامنه پایانه N، توانایی تغییر شکل و تبدیل شدن به رشته های کوچک را دارد که سبب می شود محلول پروتئین در دمای ۳۷ درجه سلسیوس به ژل تبدیل گردد. علاوه بر این، میتوان آنرا با پروتئین های کاربردی که عملکرد خویش را در ژل حفظ می کنند، ترکیب کرد.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1401/05/26
09:25:30
5.0 / 5
483
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴