مصاحبه با مدیرعامل شرکت رقیب اسپیس ایکس درباره ماموریت خصوصی به مریخ

مصاحبه با مدیرعامل شرکت رقیب اسپیس ایکس درباره ماموریت خصوصی به مریخ

دو شرکت حوزه هوافضا قصد دارند طی یک همکاری، اولین ماموریت خصوصی خودرا به مریخ پرتاب کنند. در این راستا، مصاحبه ای با مدیرعامل یکی از این شرکتها انجام شده است.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فست کمپانی، استارتاپ های "رلتیویتی اسپیس"(Relativity Space) و "ایمپالس اسپیس"(Impulse Space)، بتازگی همکاری خودرا برای پرتاب اولین ماموریت خصوصی به مریخ اعلام نمودند. این دو استارتاپ گفتند که اهتمام خواهند کرد تا اوایل سال ۲۰۲۴، یک فرودگر را به سیاره سرخ پرتاب کنند.
بر طبق این توافق، رلتیویتی اسپیس، کاوشگر و فرودگر مریخی "ایمپالس اسپیس" را روی موشک چاپ سه بعدی "ترن آر" (Terran R) از پایگاه کیپ کاناورال پرتاب خواهدنمود. مشارکت رلتیویتی اسپیس و ایمپالس اسپیس تا سال ۲۰۲۹ ادامه دارد.
جدول زمانی ۲۰۲۴-۲۰۲۵، جای شک و تردید دارد اما همانطور که وب سایت "ارس تکنیکا"(Ars Technica) بتازگی نوشت، این کار هر چند جسورانه است اما به سبب حضور شرکتها و افرادی که در آن دخیل هستند، ارزش جدی گرفتن را دارد.
رلتیویتی اسپیس درحال پیشرفت به سمت اولین تلاش پرتاب مداری خود با موشک "ترن۱"(Terran 1) است. "تیم الیس"(Tim Ellis)، مدیرعامل رلتیویتی اسپیس بتازگی طی مصاحبه با وب سایت "پِیلود"(Payload) گفته است که احتمالاً تاریخ راه اندازی را طی هفته های آتی اعلام می کند.
ایمپالس اسپیس توسط "تام مولر"(Tom Mueller) هدایت می شود که پیش تر در گروه موسس شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) بوده است. تمرکز کوتاه مدت این استارتاپ، خدمات تحویل همراه با سرویس دهی در مدار، خارج کردن زباله های فضایی، و نگهداری مدار ایستگاه فضایی است.


مصاحبه وب سایت پِی لود با تیم الیس، پرسش هایی را درباره ماموریت، افزایش تولید در تأسیسات جدید رلتیویتی اسپیس و موشک ترن۱ شامل می شود. این مصاحبه برای افزایش وضوح و همین طور به خاطر طولانی بودن آن، کمی ویرایش شده است.
پِی لود: این مشارکت و معامله طی ماموریت بلندمدت رلتیویتی اسپیس، چه چیزی را نشان می دهد؟
الیس: این اولین گام ملموس ما به سمت ایجاد یک پایگاه صنعتی در مریخ است که از روز نخست، هدف ماموریت ما بوده است. رلتیویتی اسپیس با هدف ساختن یک آینده چند سیاره ای برای انسان ها به وجود آمد و این مشارکت می تواند ما را به سرعت به سمت تحقق آن سوق دهد.
پِی لود: دو پرتاب موشک ترن آر یکسان نخواهند بود اما ماموریت مریخ چقدر متفاوت است؟
الیس: آنچه این ماموریت را متفاوت می کند، این است که بر حمل و نقل چند سیاره ای متمرکز است، نه خدمات پرتاب ماهواره. در هر حال، همان قابلیت های اصلی موشک ترن آر برای هر دو ماموریت مورد نیاز هستند. به همین دلیل، ما ترن آر را طوری طراحی کردیم که کاملا قابل استفاده مجدد باشد. یقینا این یک چالش منحصربه فرد بشمار می رود اما چالش مهمی است که ما برای مقابله با آن مطمئن هستیم.
پِیلود: رلتیویتی اسپیس هنوز اقدامی برای پرتاب مداری انجام نداده است؛ بااینکه می دانیم که به زودی انجام می شود. آیا نگران این هستید که ماموریت مریخ، شرکت را از مسیر افزایش تولید منحرف کند؟
الیس: ماموریت ما همیشه مریخ بوده است. بنابراین، ما این ماموریت را به عنوان یک عامل حواس پرتی در نظر نمی گیریم. این مربوط به ارائه کاری است که در زمان راه اندازی شرکت انجام می دهیم. ما روی پرتاب ترن۱ تمرکز کرده ایم که اولین موشک چاپ سه بعدی بشمار می رود برای اینکه این مساله بسیار اهمیت دارد و به ما کمک می نماید تا به سمت ترن آر و این ماموریت حرکت نماییم.
پِیلود: همانطور که قبلا شنیده ام، ساختن اولین موشک، قسمت سخت ماجرا نیست؛ بلکه ساختن ۱۰ موشک بعدی، بخش دشوار است. در مورد این مساله چه فکری می کنید؟
الیس: از نظر مقیاس تولید، ما به پایان چاپ وسیله نقلیه بعدی ترن۱ برای ماموریت "VCLS 2" ناسا نزدیک شده ایم و هم اکنون، نصب نسل چهارم چاپگرهای سه بعدی فلزی "استارگیت" (Stargate) را در کارخانه خود در "لانگ بیچ"(Long Beach) آغاز نموده ایم که به چاپ وسایل نقلیه ترن آر اختصاص داده شده است. همچنین، ما قراردادهایی را با پنج مشتری برای ترن آر امضا کرده ایم؛ همچون یک قرارداد با شرکت "وان وب"(OneWeb) که ارزش آن به بالای ۱.۲ میلیارد دلار می رسد.
پِیلود: گروههای رلتیویتی اسپیس و ایمپالس اسپیس چقدر روی ساخت پنجره پرتاب بعدی مریخ متمرکز هستند؟ بدیهی است که یک لغزش و سپس منتظر ماندن برای چند سال دیگر، ایده آل نخواهد بود.
الیس: پنجره پرتاب ما تهاجمی است اما ما مطمئن هستیم که شانس خوبی برای تحقق آن داریم. قرارداد مشارکت نیز یک توافق نامه انحصاری تا سال ۲۰۲۹ همراه با ارائه پنجره های پرتاب در هر دو سال یک دفعه است؛ بدین سبب ما گزینه های پرتاب گوناگون و همین طور فرصت هایی برای ماموریت های تجاری تکرارشونده به مریخ خواهیم داشت که یک تجارت جدی را برای محموله های برنامه ریزی شده به مریخ ایجاد می کنند.1401/05/09
20:06:07
5.0 / 5
584
تگهای خبر: تولید , خدمات , سایت , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود