دنباله دار هالی امکان دارد به تلسکوپ جیمز وب صدمه بزند

دنباله دار هالی امکان دارد به تلسکوپ جیمز وب صدمه بزند

گردو دانلود دنباله دار هالی امکان دارد به تلسکوپ جیمز وب صدمه بزند


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، دانشمندان هم اکنون روی چاره هایی برای کاهش زباله های فضایی کار می کنند تا از تکرار آن چه در ماه مه ۲۰۲۲ رخ داد، جلوگیری نمایند. طی این رخداد، تلسکوپ فضایی ۱۰ میلیارد دلاری جیمز وب بوسیله ی یک ریزشهاب سنگ صدمه دید.
در هر حال، جای نگرانی نیست چونکه دنباله دار هالی به تلسکوپ جیمز وب برخورد نخواهد کرد.
باآنکه ابعاد دنباله دار هالی، ۱۵ کیلومتر در عرض هشت کیلومتر است اما هر ۷۵ سال یا بیشتر به دور خورشید می چرخد. بنابراین، انتظار نمی رود که دنباله دار هالی تا سال ۲۰۶۱ به منظومه شمسی بازگردد و از نزدیکی زمین عبور کند.
جیمز وب احیانا تا آن زمان از بین خواهد رفت؛ باآنکه امید است که این رصدخانه فضایی برتر تا اوایل دهه ۲۰۴۰ کار کند.
دنباله دارها از گرد و غبار، سنگ و یخ ساخته شده اند. ازاین رو وقتی به خورشید نزدیک می شوند، ذوب می شوند و موادی از آنها بیرون می ریزد. دنباله دارها در راه ورود و خروج از منظومه شمسی، چه قبل و چه پس از چرخش به دور خورشید، بقایایی به اندازه دانه های شن بر جای می گذارند.
مهندسان جیمز وب پیشبینی می کنند که حدودا یک برخورد با شهاب سنگ در هر ماه رخ دهد اما از آنجائیکه تلسکوپ در امتداد جریان شهاب سنگ حرکت می کند، این میزان می تواند بسیار افزایش یابد.
به قول ناسا، مهندسان جیمز وب حالا درحال محاسبه امکان بارش شهابی هستند. این می تواند به معنای اجرای یک مانور برای جیمز وب باشد تا از ذرات درحال وارد شدن فاصله بگیرد و بدین ترتیب، از برخورد آنها به آینه های تلسکوپ جلوگیری شود. این امر به معنای به حداقل رساندن زمان صرف شده جهت بررسی جهت حرکت مداری است.
این پیشبینی امکان دارد در مه ۲۰۲۳ و در مه ۲۰۲۴، زمانی که جیمز وب در امتداد جریان دنباله دار هالی سفر می کند، به یک مبحث واقعی تبدیل گردد.


جریان دنباله دار هالی، علت اصلی دو بارش شهابی معروف در زمین است؛ بارش شهابی "اتا دلوی"(Eta Aquarids) در ماه مه و "بارش شهابی جباری"(Orionids) در ماه اکتبر. هر دو بارش، حدود ۲۰ ستاره دنباله دار را در هر ساعت تولید می کنند. این ستاره ها، ذرات ریز غبار هستند که به جو زمین برخورد می کنند و سپس انرژی را به صورت نور تخلیه می کنند.
آینه ۶.۵ متری اصلی جیمز وب شامل ۱۸ بخش شش ضلعی بریلیوم-طلا است و کاملا در معرض فضای عمیق قرار دارد. یکی از بخش های آینه به نام "C۳"، بین ۲۳ تا ۲۵ می ۲۰۲۲ مورد برخورد ریزشهاب سنگ ها قرار گرفت. این اتفاق، صدمه دائمی ایجاد کرد که قابل اصلاح نیست؛ باآنکه امید می رود که بر کیفیت تصویر جیمز وب تأثیری نگذارد. آینه اصلی آن هم مورد برخورد چهار ریزشهاب سنگ کوچک تر قرار گرفت؛ باآنکه همه آنها در محدوده قابل پیشبینی قرار داشتند.
برخورد با ریزشهاب سنگ ها، جنبه اجتناب ناپذیری از عملیات در فضا به شمار می روند اما مهندسان جیمز وب حالا درحال ارزیابی مجدد میزان برخورد با آینه اصلی هستند و اینکه چه کاری میتوان در مورد آن انجام داد.
جیمز وب به دور "نقطه لاگرانژ ۲" (L2) می چرخد که حدود ۱.۶ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد.
دنباله دار هالی آخرین بار در سال ۱۹۸۶ در منظومه شمسی دیده شد و سال آینده قبل از چرخش به سمت خورشید، در دورترین فاصله خود از زمین قرار می گیرد. این دنباله دار هم اکنون حدود ۳۵ برابر فاصله خورشید و زمین، از منظومه شمسی فاصله دارد که حدودا معادل فاصله زمین تا سیاره پلوتون است. دنباله دار هالی هم اکنون در صورت فلکی "مار باریک"(Hydra) قرار دارد و به ستاره درخشان "شعرای شامی"(Procyon) در صورت فلکی "سگ کوچک"(Canis Minor) نزدیک است.
هالی، تنها دنباله دار شناخته شده با چشم غیر مسلح است که می تواند دو بار در طول عمر انسان ظاهر شود. این دنباله دار از ۲۴۰ پیش از میلاد، هر ۷۵ سال یک مرتبه مشاهده می شود؛ باآنکه تنها در سال ۱۷۰۵، "ادموند هالی"(Edmund Halley)، ستاره شناس انگلیسی متوجه شد که این جرم درخشان به آسمان شب بازمی گردد. ادموند هالی، ۱۶ سال قبل از ظهور دنباله دار در سال ۱۷۵۸ که دقیقاً آنرا پیشبینی کرده بود، درگذشت.1401/05/04
16:14:37
5.0 / 5
575
تگهای خبر: تولید , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود