لابراتوار تحقیقاتی چین به فضا پرتاب شد

لابراتوار تحقیقاتی چین به فضا پرتاب شد

گردو دانلود: آژانس فضایی سرنشین دار چین، دقایقی پیش لابراتوار فضایی ونتیان خویش را به فضا پرتاب کرد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، این لابراتوار بوسیله ی یک موشک لانگ مارچ ۵ بی و از یک برج خدمات ساحلی(coastal service tower) در مرکز پرتاب فضایی ونچانگ در استان هاینان پرتاب شد.
این آژانس همینطور روز دوشنبه هفته گذشته از لوگوی این مأموریت رونمایی نمود. "ونتیان" یا "در جستجوی بهشت"(اولین بخش آزمایشگاهی ایستگاه فضایی تیانگونگ) وزنی معادل بیشتر از ۲۰ متریک تن و ارتفاعی معادل یک ساختمان ۶ طبقه دارد.
ونتیان از سه قسمت اصلی شامل یک محفظه کار خدمه، یک ماژول باری بدون فشار و یک ماژول کنترل تشکیل شده است. "لین ژیکیانگ"(Lin Xiqiang) معاون آژانس فضایی سرنشین دار چین اظهار داشت: کابین های علمی داخل لابراتوار ونتیان عموما برای انجام وظایف بیولوژیکی و علوم زیستی مورد استفاده قرار خواهند گرفت و از تحقیقات در مورد رشد، پیری و صفات ژنتیکی گیاهان، حیوانات و میکروب ها در فضا حمایت خواهند کرد.
ونتیان برای انجام مجموعه ای از آزمایش های علمی در مدار طراحی شده است. این ماژول همینطور دارای چند اتاق خواب برای فضانوردان است تا به چین امکان ارسال چندین خدمه را بدهد و این به آن معناست که شش خدمه می توانند موقتاً در تیانگونگ بمانند.
ونتیان یکی از دو ماژولی است که سال جاری به مدار فرستاده شده است. چین مقرر است در ماه اکتبر ماژول آزمایش دیگری به نام منگتیان(Mengtian) را هم پرتاب کند. این دو به ماژول اصلی در مدار تیانه متصل خواهند شد تا یک ایستگاه فضایی T شکل را تشکیل دهند و چین می خواهد حداقل برای یک دهه آنرا اداره کند.
هم اکنون تیانگونگ از ماژول اصلی تیانه، فضاپیمای باری تیانژو ۴ و فضاپیما شنژو ۱۴ تشکیل شده است. چندی قبل سه خدمه این مأموریت به نامهای "چن دونگ"(Chen Dong) فرمانده مأموریت و سرهنگ ارشد، لیو یانگ(Liu Yang) سرهنگ ارشد و کای شوژ(Cai Xuzhe) سرهنگ ارشد به ایستگاه فضایی تیانگونگ فرستاده شدند. مقرر است این فضانوردان شش ماه در آنجا بمانند تا فرآیند مونتاژ این ایستگاه فضایی عظیم را تکمیل کنند. این دومین باری است که چن و لیو به فضا می روند.
دومین لابراتوار به نام منگتیان یا رویای بهشت(dreams of heaven) در ماه اکتبر پرتاب خواهد شد. بعد از اتصال هر دو لابراتوار به تیانگونگ، ایستگاه یک ساختار T شکل خواهد داشت و فضانوردان یک فضای قابل استفاده ای به مساحت ۱۱۰ متر مکعب خواهند داشت. در نیمه دوم دوره مأموریت، فضاپیمای باری تیانژو ۵ و خدمه مأموریت شنژو ۱۵ مقرر است اواخر سالجاری میلادی به این ایستگاه عظیم برسند. به قول مسؤلان، خدمه مأموریت شنژو ۱۴ و شنژو ۱۵ با یکدیگر در ایستگاه فضایی چین ملاقات خواهند کرد.

منبع:

1401/05/02
23:17:50
5.0 / 5
528
تگهای خبر: service , خدمات , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود