رونمایی از دست یاری گر مریخ برای جمع آوری نمونه

رونمایی از دست یاری گر مریخ برای جمع آوری نمونه

گردو دانلود: در ماموریت بازگرداندن نمونه های مریخی به زمین، یک بازوی رباتیک اروپایی به طول 2.5 متر لوله های پر از خاک گرانبهای مریخ را برداشته و آنها را برای یک انتقال بین سیاره ای تاریخی به موشک مورد نظر منتقل می کند.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، به نقل از فیز، این ربات پیچیده که با نام "بازوی انتقال نمونه" (Sample Transfer Arm) یا به اختصار STA شناخته می شود، نقش مهمی در بازگرداندن نمونه از مریخ ایفا خواهدنمود. این ربات همکاری مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپا است که با هدف بازگرداندن نمونه های مریخ به بهترین لابراتوار های سیاره ما تا سال ۲۰۳۳، توسعه خواهد یافت.

بازوی رباتیک برای بازیابی لوله های آزمایش حاوی نمونه خاک مریخ نورد استقامت (Perseverance) ناسا بر روی سیاره سرخ فرود خواهد آمد. این بازوی رباتیک جمع آوری نمونه، قادر به "دیدن"، "احساس" و تصمیم گیری مستقل است و لوله های آزمایش را شناسایی و جمع آوری کرده و به نخستین موشکی که از سطح سیاره ای دیگر به فضا پرتاب خواهد شد، منتقل می کند. بعد از آن، نمونه های مریخی برای انتقال به مدارگرد آژانس فضایی اروپا به مدار پرتاب می شوند و در نهایت به زمین باز می گردند.

دیوید پارکر (David Parker)، مدیر بخش اکتشافات انسان و رباتیک آژانس فضایی اروپا می گوید: بهره برداری از نمونه های گرانبهای مریخ و آماده کردن آنها برای طی یک سفر فوق العاده از مریخ به زمین شاهکاری اعجاب انگیز است. بعد از یک مطالعه موفقیت آمیز و ساخت نمونه اولیه، شرکت هوافضای ایتالیایی لئوناردو، بازوی انتقال نمونه را طراحی، تولید و آزمایش خواهدنمود.

یک ربات کارآمد

بازوی انتقال نمونه همچون جواهری در زمینه رباتیک فضایی است و تصور می شود که مستقل، بسیار قابل اعتماد و قوی باشد. طراحی آن شبیه به بازوی انسان همراه با شانه، آرنج و مچ است و مغز و چشمان مخصوص به خودرا دارد. این ربات می تواند طیف وسیعی از حرکات را انجام دهد.

سطح بالایی از مهارت ها به این بازوی رباتیک اجازه می دهد تا لوله های آزمایش را از مریخ نورد خارج کند، آنها را از روی سطح مریخ بردارد و در ظرفی قرار داده و درب ظرف را قبل از بلند شدن موشک از مریخ ببندد.

دو دوربین و تعداد بی شماری از سنسورهای آن می توانند به انجام بهترین عملکرد کمک کنند و حرکات آنرا هماهنگ کنند. چالش های مربوط به محیط خشن مریخ، مانند گرد و غبار فراوان و دمای بالا (-۱۳۰ درجه سانتی گراد تا + ۷۰ درجه سانتی گراد) هنگام طراحی و ساخت این بازوی رباتیک در نظر گرفته شده است.

روز گذشته آژانس فضایی اروپا در نمایشگاه بین المللی هوایی فارن بورو (Farnborough Airshow)، قراردادی با شرکت لئوناردو برای طراحی و توسعه این بازوی رباتیک امضا کرد.


منبع:

1401/04/31
12:56:22
5.0 / 5
405
تگهای خبر: تولید , رباتیك , سنسور , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴