کشف جهشی که می تواند عامل ناباروری برخی مردان باشد

کشف جهشی که می تواند عامل ناباروری برخی مردان باشد

یک گروه بین المللی از پژوهشگران در بررسی مشترکی دریافته اند که بروز جهش در بعضی از ژن های کروموزوم X می تواند عامل ناباروری مردان باشد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، یک پژوهش بین المللی، بیش از ۵۰ ژن را در کروموزوم X شناسایی کرده است که جهش در آنها ممکنست به تولید ضعیف اسپرم منجر شود.
حدودا هیچ توضیح پزشکی برای ناباروری نیمی از مردانی که تعداد اسپرم آنها کم یا صفر است، وجود ندارد. تحقیقات در چند سال گذشته، سه ژن را در کروموزوم X شناسایی کرده اند که می توانند در مشکلات تولید اسپرم نقش داشته باشند اما "سیلا کراوس"(Csilla Krausz)، پژوهشگر "دانشگاه فلورانس"(University of Florence) ایتالیا به این فکر افتاد که آیا ممکنست ژن های دیگری نیز در کروموزوم X وجود داشته باشند که نقشی در این مساله ایفا کنند یا خیر.
کراوس و همکارانش، تحلیل های ژنتیکی را روی ۲۳۵۴ مرد با اسپرم کمتر از حد معمول انجام دادند. سپس، نتایج به دست آمده را با نتایج حاصل از ۲۰۹ مرد دیگر که تعداد اسپرم آنها طبیعی بود، مقایسه کردند. این مردان از سراسر اروپا انتخاب شده بودند و در سنین و قومیت های گوناگونی قرار داشتند. پزشکان قبل از این پژوهش، هیچ دلیلی را برای تعداد کم یا فقدان اسپرم آنها پیدا نکرده بودند.
این پژوهش، صدها ژن جهش یافته را روی کروموزوم X مردان نابارور کشف کرد؛ همچون سه ژنی که در مطالعات پیشین شناسایی شده بودند. پژوهشگران بوسیله تحقیقات بیشتر، ۲۱ ژن جدید را کشف کردند که آنها را یک مقصر قوی برای تولید ضعیف اسپرم می دانستند.
بیشتر جهش های دیده شده در این ژن ها، بر نحوه تقسیم بندی سلول های بیضه مردان و ساخته شدن سلول های اسپرم تأثیر می گذارند و پژوهشگران بطور مکرر آنها را در این مردان و همین طور در بعضی مگس ها و موش های نر نابارور یافتند.
همین طور این گروه پژوهشی، ۳۴ ژن کروموزوم X دیگر را یافتند که بروز جهش در آنها احتمالاً در ناباروری مردان نقش دارد و باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.
کراوس اظهار داشت: از آنجائیکه مردان در بدو تولد، یک کروموزوم X را از مادر و یک کروموزوم Y را از پدر خود به ارث می برند، این بدان معناست که ناباروری ناشی از اسپرم می تواند از مادر به پسران منتقل شود اما این جهش ممکنست خود به خود طی پروسه رشد تخمک یا جنین نیز رخ دهد.
وی ادامه داد: مردم اغلب کروموزوم X را یک کروموزوم ماده تصور می کنند برای اینکه زنان دارای دو کروموزوم X هستند. بدین سبب در ابتدا، هیچکس واقعا فکر نمی کرد که کروموزوم X می تواند در تناسب اندام مردانه دخیل باشد اما یافته های ما، با این نظریه مطابقت دارند که کروموزوم X برای تولید مثل مرد مهمست.
جهش های ژنتیکی در بیشتر موارد، به کاهش تعداد اسپرم منجر می شوند. بنابراین، هنوز هم امکان دارد که این مردان بچه دار شوند و جهش را به دختران خود منتقل کنند. سپس، دختران باتوجه به اینکه کدام کروموزوم X را منتقل کنند، شانس ۵۰/۵۰ برای انتقال جهش به پسران خود خواهند داشت.
کراوس افزود: مواردی داشته ایم که دو برادر در چنین شرایطی بوده اند. یکی از برادران، بدشانس بود برای اینکه ژن جهش یافته را دریافت کرد و برادر دیگر، کروموزوم X خوب و بدون جهش را گرفت.
پزشکان با درک بهتر جهش هایی که موجب ناباروری می شوند، ممکنست بتوانند از آزمایش ژنتیک برای تشخیص علل کاهش تعداد اسپرم و انتخاب مناسب ترین درمان ها استفاده کنند.
این پژوهش، در "The American Journal of Human Genetics" به چاپ رسید.1401/04/20
07:31:58
5.0 / 5
387
تگهای خبر: تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود