افزایش ریسک مبتلاشدن به زوال عقل در مبتلایان به کم کاری تیروئید

افزایش ریسک مبتلاشدن به زوال عقل در مبتلایان به کم کاری تیروئید

گردو دانلود: تحقیقات جدید نشان میدهد که خطر مبتلاشدن به زوال عقل در افراد مبتلا به مشکلات تیروئید بیشتر است و بنظر می رسد این خطر با شدت بیماری نیز ارتباط دارد.به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا، به نقل از تک اکسپلوریست، کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید و ترشح نکند. این بیماری موجب کُند شدن سوخت وساز شده و کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

در برخی موارد، اختلالات تیروئید با علایم زوال عقل همراه بوده است که با درمان قابل برگشت است. تا حالا مطالعات کمی جهت بررسی ارتباط بین اختلالات تیروئید و زوال عقل انجام شده است. مطالعه جدید که به درک بهتر ارتباط میان این دو بیماری کمک می نماید، نشان میدهد که افراد مسن مبتلا به کم کاری تیروئید ممکنست بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به زوال عقل باشند.

برای انجام این مطالعه، پژوهشگران سوابق سلامت و بهداشت ۷۸۴۳ فرد تایوانی مبتلا به زوال عقل که بتازگی بیماری آنها تشخیص داده شده بود را با تعداد مشابهی از افراد که به این بیماری مبتلا نشده بودند، مقایسه کردند. میانگین سنی آنها ۷۵ سال بود.

با بررسی سابقه کم کاری یا پرکاری تیروئید در این افراد مشخص شد که در مجموع ۱۰۲ نفر به کم کاری و ۱۳۳ نفر به پرکاری تیروئید مبتلا بودند. پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که در پیکر شخص میزان بیش از حد ای هورمون تیروئید تولید و ترشح شود. در پرکاری تیروئید برخلاف کم کاری تیروئید سوخت وساز بدن افزایش می یابد.

پژوهشگران هیچ ارتباطی بین پرکاری تیروئید و زوال عقل پیدا نکردند، اما میان کم کاری تیروئید و مبتلاشدن به زوال عقل ارتباطی وجود داشت.

۶۸ نفر یا ۰.۹ درصد از افراد مبتلا به زوال عقل، در مقایسه با ۳۴ نفر یا ۰.۴ درصد از افراد بدون زوال عقل مبتلا به کم کاری تیروئید بودند. تحقیقات نشان داد که احتمال ابتلای افراد بالای ۶۵ سال به زوال عقل که مبتلا به کم کاری تیروئید هستند، ۸۰ درصد بیش از افراد همسن و سالی است که مشکلات تیروئیدی ندارند. این نتایج بعد از تطبیق سایر عوامل مانند جنسیت، سن، فشار خون بالا و دیابت که می توانند بر خطر مبتلاشدن به زوال عقل اثر بگذارند، به دست آمد.

در افراد کمتر از ۶۵ سال، داشتن سابقه کم کاری تیروئید با افزایش ریسک زوال عقل مرتبط نبود.

چی ین سنگ ونگ (Chien-Hsiang Weng) نویسنده این مطالعه از دانشگاه براون در رود آیلند، اظهار داشت: وقتی ما افرادی که برای کم کاری تیروئید دارو مصرف می کردند را بررسی کردیم، متوجه شدیم که این افراد سه برابر بیش از افرادی که دارو مصرف نمی کنند، در معرض خطر مبتلاشدن به زوال عقل هستند. یک توضیح احتمالی برای آن می تواند ارتباط میان شدت بیشتر بیماری و مبتلاشدن به زوال عقل باشد. مطالعه مشاهده ای ثابت نمی کند که کم کاری تیروئید بطور مستقیم موجب بروز زوال عقل می شود، بلکه تنها وجود ارتباط میان این دو را نشان میدهد.

در این مطالعه شدت کم کاری تیروئید افراد در نظر گرفته نشده بود.منبع:

1401/04/19
14:07:52
5.0 / 5
435
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴