معاون علمی و فناوری مطرح كرد؛

همکاری وزارت اقتصاد برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری

همکاری وزارت اقتصاد برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری

معاون علمی وفناوری اظهار داشت: خوشبختانه وزارت اقتصاد و دارایی همراهی خوبی را در توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور داشته است.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری و سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی با حضور در نمایشگاه دائمی فناوری های ایران ساخت از دستاوردهای حوزه فناوری‎های نرم و اقتصاد دیجیتال بازدید و از برنامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان وزارت امور اقتصادی و دارایی رونمایی کردند.
ستاری در این مراسم با تاکید بر اینکه بخشنامه های جهش تولید دانش بنیان یکی از لازمه هایی است که باید مفاد و بدهای آن اجرائی شود، اضافه کرد: موارد و لازمه های مختلفی در قانون جهش تولید دانش بنیان لحاظ شده است که برای تحقق آنها، دستور العمل ها و بخشنامه های اجرائی متناسب با نقش و ماموریت هر وزارتخانه تدوین شده است و به کمک هر دستگاه، اجرائی می شود.
وی با اشاره به نقش کلیدی و راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی در حل چالش های مالی فراروی شرکت های دانش بنیان و خلاق اظهار داشت: بخش های مالی، بیمه ای و مالیاتی جزو مهم ترین دغدغه های اصلی شرکت های دانش بنیان و خلاق هستند و وزارت اقتصاد، با کمک بازوهای اجرائی و عملیاتی سازی قانون جهش تولید دانش بنیان، می تواند ضمن رفع نیازهای خود و استفاده از خدمات این شرکت ها، راه را برای توسعه زیست بوم فناوری و نواوری هموار کند.
ستاری ابراز امیدواری کرد: با حمایت وزارت امور اقتصادی و دارایی از شرکت هایی که حوزه فناوری های نرم و اقتصاد دیجیتال، به توانمندی رسیده اند و به کمک اجرائی شدن بخشنامه های مصوب قانون جهش تولید دانش بنیان، تحولی جدی در اقتصاد کشور رقم بخورد.
نقش وزارت اقتصاد در توسعه اقتصاد دانش بنیان و خلاق
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به همراهی و نقش آفرینی وزارت اقتصاد در توسعه شرکت های دانش بنیان و خلاق کشور اظهار داشت: خوشبختانه وزارت اقتصاد و دارایی همراهی خوبی را در توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور داشته است و درحوزه تسهیلات و پشتیبانی از فعالان این زیست بوم، نقش آفرینی خوبی داشته است.
وی اضافه کرد: وزارت اقتصاد و دارایی در تحقق برنامه معاونت علمی برای توسعه شرکت های دانش بنیان و خلاق، نقشی کلیدی و راهبردی ایفا می کند و همکاری وزارتخانه های بزرگ در تحقق شعار سال بسیار مهم و مهم است. این وزارت خانه در اجرائی سازی قانون جهش تولید دانش بنیان که آینده و مسیر پیش روی فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری را ترسیم می کند، می تواند بسیار راه گشا و اثرگذار عمل کند.
ستاری با اشاره به اجرای بخشنامه های مبتنی بر قانون جهش تولید دانش بنیان اظهار داشت: ۱۰ بخشنامه اجرائی که در زمینه قانون جهش تولید دانش بنیان با وزارتخانه های مختلف تدوین شده است، گام مهمی در توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری به کمک این قانون خواهد بود.
آمادگی قوه مقننه برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و خلاق
سید محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمادگی قوه مقننه در اجرای مفاد قانونی حامی شرکت های دانش بنیان و خلاق اظهار داشت: مجلس آمادگی دارد تسهیل گری های قانونی را در قالب طرح های اولویت دار صورت دهد
وی با اشاره به نقش قانونی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پشتیبانی از زیست بوم فناوری و نوآوری اظهار داشت: بند ص تبصره 6 قانون بودجه، بسیار متقری است و منابعی در ان دیده شده که به رشد و توسعه پایدار کشور منجر می شود. در این بند متولی وزارت اقتصاد است و یکی از اولویت های جدی در اجرای قانون محسوب می شود. نگاه بان مرکزی عمدتاً محدود کننده است که چندان منطقی و مطلوب نمی باشد.
در این رویداد همین طور تفاهم نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت امور اقتصادی و دارایی با رویکرد ایفای نقش فعال این وزارتخانه در جهش تولید دانش بنیان به امضا رسید. باتوجه به تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان، ظرفیت جدیدی برای وزارت امور اقتصادی و دارایی بمنظور ایفای نقشی فعال در توسعه زیست بوم دانش بنیان کشور فراهم گشته است.
به منظور بهره گیری حداکثری از این فرصت در جهت دستیابی به هدف توسعه تولید دانش بنیان، پیش نویس بخشنامه با عنوان «آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان در زمینه اقتصاد» بین این وزارتخانه و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور به امضا رسید.
این تفاهم نامه با هدف توسعه تقاضا برای محصولات فناورانه داخلی، وزارت امور اقتصادی و دارایی معاونت سیاستگذاری اقتصادیتدوین شده و وزارت اقتصاد و دارایی در قالب قوانین و مقررات مربوطه، بسته تسهیل اجرای پروژه های پیشران در زمینه تامین مالی، مالیات، گمرک و سایر سازمان های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی را تهیه و اجرا می کند.
وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر دستگاه های مرتبطه با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلفند ظرف مدت سه ماه از ابلاغ این بخشنامه، نسبت به تعیین پروژه های پیشران اقتصادی متناسب با اهداف اقتصادی کشور با اولویت بندی زمانی مانند افزایش اشتغال، رشد اقتصادی و... سطح توسعه یافتگی و برخورداری از عوامل تولید و قابلیت های تولیدی کشور اقدام و به دستگاههای موضوع این ماده برای تصویب ارائه کنند
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن شناسایی بخش های اقتصادی کشور که از نظر فناوری با ضعف و کمبود مواجه بوده و می توان از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان بمنظور رفع آنها بهره گرفت، اقدام نماید.


منبع:

1401/04/14
10:11:15
5.0 / 5
464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴