دیدن نقاط کور با تصویربرداری شبح وار

دیدن نقاط کور با تصویربرداری شبح وار

یک تکنیک جدید معروف به ˮتصویربرداری شبح وارˮ بینایی انسان را با هوش مصنوعی ترکیب می کند تا بتوان نقاط کور و گوشه و کنار را دید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، بینایی با نیروی اشعه ایکس مدت ها است که یک قدرت ماورایی برای ابرقهرمانان بوده است، اما بزودی انسان های عادی هم می توانند اشیاء پنهان را با کمی کمک از هوش مصنوعی ببینند.
محققان دانشگاه "گلاسکو" یک سیستم «تصویربرداری شبح وار» را معرفی کرده اند که امواج مغزی فردی را که به نور پراکنده شده از دیوار نگاه می کند، می خواند تا یک شیء را در گوشه ای شناسایی کند.
این پیشرفت جدید، بخشی از شاخه ای از یک فناوری نوظهور است که به نام "تصویربرداری غیرخط دید"(NLoS) شناخته می شود و امکان مشاهده اشیای پنهان شده توسط موانع را فراهم می آورد. گاهی اوقات، این شامل تابش نور لیزر بر روی سطح، گوشه و کنار و پشت به سنسور دوربین است که بعد از آن از الگوریتم هایی برای رمزگشایی نور برگشتی پراکنده برای شناسایی جسم استفاده می شود.
حالا محققان برای این مطالعه جدید، دوربین خویش را با چشم انسان جایگزین کرده اند.
این آزمایش بگونه ای تنظیم شد که نور یک پروژکتور از میان جسم پنهان که یک برش مقوا منقش به یک حرف لاتین بود، تابیده شود و نور پراکنده ای را روی دیوار بیاندازد. بیننده انسانی فقط می توانست آن نور پراکنده را روی یک دیوار سفید ببیند که به تنهایی برای تشخیص جسم اصلی به اندازه کافی واضح نیست. این همان جایی است که هوش مصنوعی وارد می شود.


بیننده انسانی یک کلاه ثبت نوار مغزی به سر داشت که قادر به خواندن سیگنال های قشر بینایی وی بود. این سیگنال ها به یک لپ تاپ با الگوریتم های هوش مصنوعی وارد می شدند که می توانست نور پراکنده شده را رمزگشایی کند و شیء پنهان را شناسایی کند. قدرت سیگنال نوار مغزی تقریباً با شدت نور در نواحی مختلف دیوار مرتبط بود، ازاین رو الگوریتم توانست از آن برای تجسم کردن تصویری صحیح از آن نور استفاده نماید.
در این آزمایش ها، هر شیء یک تصویر ۱۶×۱۶ پیکسلی بود که الگوهای نور با فرکانس شش هرتز به مدت دو ثانیه از میان آن می تابیدند و بعد از حدود یک دقیقه مشاهده نور، سیستم هوش مصنوعی قادر به بازسازی دقیق بود.
"دانیل فاچیو" محقق ارشد این پروژه اظهار داشت: این یکی از نخستین بارهایی است که تصویربرداری محاسباتی با استفاده از سیستم بینایی انسان در یک حلقه نوروفیدبک انجام می شود که فرایند تصویربرداری را در لحظه انجام می دهد.
وی ادامه داد: باآنکه می توانستیم از یک آشکارساز استاندارد به جای مغز انسان برای تشخیص سیگنال های انتشار یافته از دیوار استفاده نماییم، اما می خواستیم روش هایی را کشف نماییم که امکان دارد روزی برای افزایش توانایی های انسان مورد استفاده قرار گیرند.
محققان می گویند تحقیقات آینده، تصویربرداری از اشیاء را در سه بعد و ترکیب داده های چندین بیننده به صورت همزمان بررسی خواهد نمود.
منبع:

1401/04/09
21:21:54
5.0 / 5
696
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گردو دانلود