یک ترکیب دارویی که ممکنست فرزندآوری را برای زوج های ناامید امکان پذیر کند

یک ترکیب دارویی که ممکنست فرزندآوری را برای زوج های ناامید امکان پذیر کند

گردو دانلود: پژوهشگران ˮدانشگاه چینهواˮ، نوعی ترکیب دارویی ابداع نموده اند که ممکنست با تبدیل کردن سلول ها به ˮسلول های بنیادی همه توانˮ بتواند در آینده امکان فرزندآوری را برای زوج هایی که از داشتن فرزند ناامید شده اند، فراهم آورد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، پژوهشگران "دانشگاه چینهوا" (Tsinghua University)، ترکیب دارویی جدیدی ابداع نموده اند که می تواند سلول ها را به "سلول های بنیادی همه توان" (Totipotent stem cells) تبدیل کند که اساس زندگی هستند. این سلول ها می توانند به هر سلولی در بدن تبدیل شوند.
همه سلول های بنیادی بصورت یکسان ایجاد نمی شوند؛ بلکه آنها در یک سلسله مراتب قرار دارند. "سلول های بنیادی چندتوان" (Multipotent stem cells)، در خیلی از بافت های بزرگسالان وجود دارند؛ جایی که می توانند به چند نوع سلول در رابطه با آن بافت یا اندام تبدیل شوند تا به بهبودی کمک کنند. "سلول های بنیادی پرتوان" (Pluripotent stem cells) در بدن جنین وجود دارند و می توانند حدودا به هر نوع سلولی در بدن تبدیل شوند.
در بالای این زنجیره، سلول هایی قرار دارند که به سلول های بنیادی همه توان معروف هستند و می توانند به هر کدام از سلول های بدن و همین طور به بافت هایی مانند جفت تبدیل شوند. این سلول ها، شروع رشد را نشان می دهند و از زمان تشکیل اولین سلول منفرد تا چند اولین مرحله رشد باقی می مانند. بعد از آن، سلول ها به سلول های بنیادی پرتوان تبدیل می شوند.
در سالهای اخیر دانشمندان توانسته اند سلول های بالغ را مورد بررسی قرار دهند و حالت پرتوانی را به آنها القا کنند که اساس تحقیقات حوزه پزشکی در حوزه بازسازی سلول های بنیادی را تشکیل می دهد، اما پژوهشگران دانشگاه چینهوا در این پژوهش جدید، بررسی ها را یک گام فراتر بردند و برای اولین بار، سلول های بنیادی پرتوان را به حالت همه توان بازگرداندند.
پژوهشگران کار خودرا با بررسی هزاران ترکیب از مولکول های کوچک شروع کردند و توانستند ترکیب خاصی از سه مولکول را شناسایی کنند که به نظر می رسید در سلول های بنیادی پرتوان موش ها، قدرت کامل را به وجود می آورد. آنها نام ترکیب خودرا "TAW" گذاشتند؛ برای اینکه در آن، سه مولکول "TTNPB"، "1-Azakenpaullone" و "WS6" وجود داشت.
آزمایش های مولکولی نشان داد سلول هایی که در معرض ترکیب TAW قرار می گیرند، از نظر اپی ژنوم و متابولوم کاملا قدرتمند هستند. صدها ژن یافت شده در سلول های همه توان روشن شدند. این در حالی بود که ژن های در رابطه با پرتوانی خاموش شدند.
پژوهشگران جهت بررسی تبدیل شدن این سلول ها، آنها را در ظروف آزمایشگاهی و در بدن جنین زنده موش کشت کردند. در هر دو مورد، سلول ها مانند سلول های بنیادی قدرتمند عمل کردند.
پژوهشگران باور دارند که این پیشرفت می تواند فرصت های بزرگ جدیدی را بوجود آورد. شاید دانشمندان در بلندمدت بتوانند یک موجود زنده را مستقیما از یک سلول بالغ به وجود بیاورند. این امر می تواند به انسان ها کمک نماید تا فرزندانی داشته باشند که در غیر این صورت داشتن آنها ممکن نخواهد بود. همچنین، این روش می تواند به صیانت از گونه های در معرض خطر کمک نماید.
با این وجود، پژوهشگران اذعان کردند که نگرانی های اخلاقی نیز بدون شک دراین زمینه وجود خواهند داشت.
این پژوهش در مجله "Nature" به چاپ رسید.
منبع:

1401/04/03
17:34:01
5.0 / 5
485
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود