داده های ماهواره های هواشناسی چین در دسترس جهانیان

داده های ماهواره های هواشناسی چین در دسترس جهانیان

به گزارش گردو دانلود محققان چینی به تازگی اعلام نموده اند داده های ثبت شده توسط دو ماهواره هواشناسی سری ˮفنگیونˮ(Fengyun) این کشور با کاربران جهانی به اشتراک گذاشته خواهد شد.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از چاینا دیلی، "ژوانگ گوتای" (Zhuang Guotai)، رئیس اداره هواشناسی چین در هفتاد و پنجمین اجلاس شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی اعلام نمود که داده های ثبت شده توسط دو ماهواره هواشناسی سری "فنگیون"(Fengyun) این کشور با کاربران جهانی به اشتراک گذاشته خواهد شد.
ماهواره های "فنگیون 3 ای"(Fengyun ۳E) و "فنگیون ۴B" (Fengyun ۴B) جهت کمک به نظارت و پیشبینی آب و هوا و همینطور پیشگیری و کاهش بلایا استفاده می شوند.
فنگیون ۴B که در ژوئن سال قبل میلادی پرتاب شد، می تواند از فاصله ۲۵۰ متر هم تصاویری با وضوح بالا ثبت کند تا به نظارت بهتر بر آب و هوا کمک نماید.
فنگیون ۳E، نخستین ماهواره هواشناسی غیرنظامی جهان هم یک ماه بعد و در ماه ژوئیه سال قبل میلادی به منظور بهبود پیشبینی آب و هوای جهانی و ثبت داده های جهانی در هر شش ساعت، پرتاب شد.
ماهواره هواشناسی Fengyun ۳E سوار بر موشک لانگ مارچ ۴ سی پرتاب شد.
FY-۳E به ۱۱ محموله سنجش از دور مجهز است و نخستین ماهواره هواشناسی جهان در مدار بامداد زود(early morning orbit) برای خدمات شهری بود.
این ماهواره که با عمر هشت ساله طراحی شده است، عموما دمای جو، رطوبت و سایر پارامترهای هواشناسی را برای برنامه های پیشبینی عددی اندازه گیری می کند و با این داده ها وضعیت پیشبینی آب و هوای چین را بهبود می بخشد.
همینطور برای پاسخگویی بهتر به تغییرات آب و هوایی و پیشگیری و کاهش بلایای جوی، بر برف و یخبندان جهانی، دمای سطح دریا، بلایای طبیعی و محیط زیست هم نظارت دارد.
علاوه بر این، ماهواره یاد شده بر محیط خورشید و فضا و تأثیرات آنها و همینطور داده های یونوسفر برای مرتفع ساختن نیازهای چین در زمینه پیشبینی وضعیت هوا و خدمات پشتیبانی نظارت می کند.
ماهواره و موشک مذکور توسط آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای ساخته شده است که این آکادمی هم تحت نظارت شرکت علوم و فناوری هوافضای چین فعالیت می کند.
منبع:

1401/04/03
10:08:53
5.0 / 5
529
تگهای خبر: خدمات , شركت , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲