برای مشاهده بدن؛

اندوسکوپ های انعطاف پذیر بومی سازی شد

اندوسکوپ های انعطاف پذیر بومی سازی شد

به گزارش گردو دانلود طرح کلان ملی اندوسکوپ های انعطاف پذیر اجرایی شد تا نیاز حوزه سلامت کشور با این محصول ایران ساخت برطرف شود.به گزارش گردو دانلود به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اندوسکوپ دستگاهی است که توسط آن پزشک متخصص می تواند داخل بخش های مختلف بدن را مشاهده و جراحی هایی را انجام دهد. به طورکلی اندوسکوپ ها به دو نوع انعطاف پذیر و ریجید تقسیم می شوند.
دستگاه اندوسکوپی انعطاف پذیر شامل یک لوله قابل انعطاف است و در سری که وارد بدن می شود دارای عدسی است. این عدسی داخلی نامیده می شود و تصویر داخل بدن را ازطریق یک کابل فیبر نوری قابل انعطاف به عدسی خارجی منتقل می کند.
اندوسکوپ های انعطاف پذیر ازجمله تجهیزات پیشرفته پزشکی هستند که تنها تعداد معدودی از کشورها، قادر به تولید آن هستند. نیاز پزشکان متخصص به این محصول پیشرفته در حوزه های مختلف، فراوان است.
در سفر استانی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به استان خراسان رضوی، از طرح کلان ملی اندوسکوپ های انعطاف پذیر یک شرکت دانش بنیان با حمایت مرکز طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی گردید.
این طرح کلان ملی، با هدف احصاء دانش و فناوری طراحی و ساخت اندوسکوپ های انعطاف پذیر اجرا شده است. از اهداف این طرح می توان به بومی سازی محصول، برطرف نمودن نیاز کشور از نظر تامین انواع اندوسکوپ های پزشکی، اشتغال زایی مولد، جلوگیری از خروج ارز، ارزآوری و موارد بسیار دیگر اشاره نمود.
برای این که بدن شکافته نشود و مورد جراحی قرار نگیرد بسیاری از نمونه برداری ها و جراحی ها بصورت عمل های کم تهاجمی انجام می شود، یکی از وسایل کاربردی برای انجام عمل های کم تهاجمی استفاده از اندوسکوپ های انعطاف پذیر است که بوسیله مجاری طبیعی بدن وارد شده و نمونه برداری، معاینه یا جراحی انجام می شود.
این تجهیزات کار را برای پزشک و بیمار ساده تر می کند و دوره نقاهت را نیز کم می کند. اندوسکوپ های انعطاف پذیر بسیار گران هستند و استهلاک بالایی دارند، بدین سبب خدمات بعد از فروش مناسب برای این تجهیزات از موضوعات مهمی است که نمونه های خارجی فاقد این مساله هستند.
محصولات این طرح، تجهیزات پیشرفته پزشکی شامل گاستروسکوپ، کلونوسکوپ، سیستوسکوپ، برونکوسکوپ و دو مدل واحد کنترل و پردازش تصویر هستند. این تجهیزات تمامی استانداردهای بین المللی مربوطه را دریافت کرده و تست های بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند. همچنین، پروانه تولید این محصولات در اسفند ۱۴۰۰ توسط اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی صادر گردیده است.
بیش از ۹۰ درصد قطعات این محصول باکیفیت و فناوری بالا بومی سازی شده است و قیمت پایین تری نسبت به نمونه های خارجی دارد. این طرح کلان ملی هم اکنون برای ۱۰ نفر نیروی متخصص اشتغال به وجود آورده است اما برای تولید انبوه اندوسکوپ های انعطاف پذیر به حدود ۵۰ نفر بطور مستقیم نیاز است.
طبق آمار گمرک بطور متوسط ۵۰۰ دستگاه در سال وارد کشور می شود، برنامه این طرح کلان ملی در فاز اول پوشش نیمی از بازار داخل است و در فازهای بعدی با تحقیق و توسعه، صادرات و پوشش کل بازار نیز انجام می شود.
تولید انبوه اندوسکوپ های انعطاف پذیر حداکثر تا ۶ ماه دیگر تحقق می یابد و باتوجه به اینکه در ۵ سال گذشته، حدود ۱۰ میلیون دلار در سال هزینه خرید این تجهیز بوده، با بومی سازی آن صرفه جویی ارزی بزرگی رخ می دهد.
در شرکت تولید کننده اندوسکوپ های انعطاف پذیر، طرح ملی قیچی جراحی دوقطبی نیز در مرحله اجرائی قرار دارد. این محصول ایران ساخت با حمایت مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله اجرا رسید.


منبع:

1401/03/26
10:17:00
5.0 / 5
427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود