تلاش چین برای ساخت یک نیروگاه خورشیدی در فضا

تلاش چین برای ساخت یک نیروگاه خورشیدی در فضا

به گزارش گردو دانلود چین می خواهد طی سالهای آینده، یک نیروگاه خورشیدی را در فضا راه اندازی کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، چین طی یک پروژه جاه طلبانه که چندین کشور دیگر به دنبال تقلید از آن هستند، طرح هایی را برای ساخت نیروگاه خورشیدی در فضا عرضه کرده است.
پنل های خورشیدی زمینی هم اکنون تفاوتی واقعی را در تولید انرژی ایجاد می کنند چونکه ما تلاش می نماییم تا سوخت های فسیلی را کنار بگذاریم اما گاهی اوقات پوشش ابر سبب می شود که سیستم، کارایی کامل را نداشته باشد.
دانشمندان و مهندسان چینی برای مرتفع ساختن این مشکل، درحال کار کردن روی راهی برای ساختن یک نیروگاه خورشیدی در فضا هستند که می تواند انرژی ذخیره شده را به زمین بفرستد. پژوهشگران این پروژه ادعا می کنند که چنین تاسیساتی می توانند انرژی را تا شش برابر بیشتر از تاسیسات روی زمین تولید کنند.
باآنکه چین قصد داشت اولین فناوری انتقال انرژی خورشیدی خویش را در سال ۲۰۳۰ راه اندازی کند اما دست اندرکاران این پروژه گفتند که پیشرفت های فناوری به این مفهوم است که حالا چین می تواند در سال ۲۰۲۸، تجهیزات خویش را در فضا آزمایش کند.
این فناوری آزمایشی که به قول دانشمندان می تواند انرژی خورشیدی را به ریزموج ها یا لیزر تبدیل کند، به ارتفاع حدود ۴۰۰ کیلومتری خواهد رفت.
اگر تأسیسات آزمایشی به صورت مؤثر کار کنند، تنها حدود ۱۰ کیلووات برق تولید خواهد نمود. سپس، میتوان مقیاس آنرا برای تولید بیشتر افزایش داد.
در هر حال، اگر پژوهشگران چینی بخواهند در تلاش خود برای پرتاب ریزموج های پرقدرت در فواصل گسترده موفق شوند، خیال آنها در مورد اندازه چالشی که پیش رو دارند، باطل نیست.
مسائلی از این قبیل، مانعی برای تحقق یافتن این پروژه به شمار می روند.
سرد کردن مؤثر انواع مولفه های ضروری مونتاژ زیرساخت های بسیار بزرگ در مدار با پرتاب های مختلف نفوذ در جو در همه شرایط آب و هوایی با پرتوهای فرکانس بالا پیشگیری از صدمه سیارک ها، زباله های فضایی یا حمله عمدی چین می خواهد یک نیروگاه فضایی را در مقیاس کامل و در چهار مرحله بسازد و اجزای لازم را طی پرتاب یک مجموعه موشک، به فضا منتقل کند.
مهندسان قصد دارند بعد از اولین پرتاب، نسخه قوی تری از این تکنولوژی را در سال ۲۰۳۰ به مدار زمین بفرستند تا به هدف خود در راه اندازی یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی با قابلیت ارسال نیرو به کاربران نظامی و غیرنظامی در سال ۲۰۳۵ دست یابند.
اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، این نیروگاه تا سال ۲۰۵۰ می تواند تولید برق را به دو گیگاوات افزایش دهد که حدودا دو برابر سطح آن در یک نیروگاه هسته ای است.
چین در چند سال گذشته، ایده نیروگاه های خورشیدی مبتنی بر فضا را به صورت فعال دنبال کرده است. این در شرایطی است که سایر کشورها همچون آمریکا، ژاپن، انگلستان، هند و روسیه هم درحال بررسی این ایده هستند.
ناسا ماه گذشته اعلام نمود که به همراه نیروی هوایی آمریکا، درحال بررسی طرح های مشابه است. انگلستان هم در اوایل سالجاری فاش کرد که درحال بررسی یک پیشنهاد ۲۰ میلیارد دلاری با برخی از پیمانکاران دفاعی اروپا است تا یک نیروگاه خورشیدی را تا سال ۲۰۳۵ در فضا راه اندازی کند.1401/03/18
23:47:07
5.0 / 5
468
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵