سگ ها جهان را چطور می بینند؟

سگ ها جهان را چطور می بینند؟

به گزارش گردو دانلود تاکنون به این فکر کرده اید که سگ ها چگونه محیط اطراف را می بینند؟ تصاویر جذابی که بوسیله ی یک دامپزشک تهیه شده نشان داده است که سگ ها در مقایسه با انسان دنیا را چطور می بینند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، همانطور که در مجموعه ای از تصاویر نقاط محبوب توریستی انگلستان همچون پارک ملی "Peak District"، "اسکله برایتون" و طاق آهکی طبیعی "Durdle Dor" نشان داده شده است، سگ های کوررنگ فقط می توانند رنگ های زرد و آبی را تجسم کنند.


"ریان راچفورد"(Rhian Rochford)، دامپزشک شرکت آنلاین پاکت وت(PocketVet) می گوید: سگ ها بینایی دو رنگی دارند. این بدان معناست که آنها تنها دو رنگ را مشاهده می کنند و آن دو رنگ زرد و آبی است. این در شرایطی است که بینایی انسان ها سه رنگی است. آبی، زرد و قرمز. سگ ها به جای دیدن رنگ قرمز رنگ قهوه ای تیره می بیند. در نگاه آنها سبز به شکل رنگ بژ و بنفش به رنگ آبی دیده می شود.


در پشت چشم انسان ها گیرنده های نوری وجود دارد که به نور تابیده شده پاسخ می دهند و گیرنده هایی که برای تشخیص رنگ استفاده می شوند "مخروطی" نامیده می شوند.
دلیل تفاوت بینایی این حیوان ها با انسان این است که آنها تنها دو نوع گیرنده مخروطی دارند، در حالیکه انسان ها از سه نوع گیرنده مخروطی بهره مند هستند. علاوه بر این، گیرنده های نوری که برای حرکت و دید در شب استفاده می شوند، گیرنده های «میله ای» نامیده می شوند.
شبکیه سگ ها دارای گیرنده های میله ای زیادی است و بنابراین آنها در تاریکی بهتر می بینند و می توانند حرکات را بسیار بهتر از انسان ها تشخیص دهند.


به قول خانم راچفورد، تاری دید سگ هشت برابر بیشتر از انسان است و آنها توانایی درک روشنایی کمتری دارند. چشمان سگ ها در زاویه ۲۰ درجه قرار گرفته که دید محیطی آنها را زیاد می کند. با این وجود، این بدان معناست که آنها دید دوچشمی کمتری نسبت به انسان دارند و اشیا را به صورت سه بعدی نمی بینند ازاین رو توانایی درک عمق یا تعیین فاصله بین اشیاء در آنها کاسته می شود. با همه ی این موارد، سگ ها با وجود بینایی نسبتا ضعیف خود، کیفیت زندگی بالایی دارند.
علت آن این است که سگ ها به شدت به سایر حواس خود متکی هستند، مانند حس بویایی که بین ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار برابر بهتر از حس بویایی ما است.
طبق مطالعه ای از شرکت تحقیقاتی TLF هشتاد و چهار درصد از صاحبان سگ در بریتانیا قصد دارند در آینده با حیوان خانگی خود به تماشای مناظر بریتانیا بنشینند.
"شانون کری"(Shannon Keary) از شرکتی که ایجاد این عکس ها را به عهده داشت، می گوید: فکر کردیم جالب است که ببینیم سگ ها مناظر را در مقایسه با ما چگونه می بینند.


به نظر می آید که سگ ها به جهت اینکه بتوانند صاحب خویش را بشناسند نیازی به بینایی کامل ندارند، چونکه یک مطالعه نشان داده که سگ ها می توانند صاحب خویش را تنها از روی صدا بشناسند.
محققان دانشگاه اوتووش لوراند(Eötvös Loránd) در مجارستان دریافتند که سگ ها به صدای صاحب خود وابستگی دارند و این صدا در مغز آنها پاسخ در رابطه با پاداش را بوجود می آورد.
به صورت شگفت انگیزی، این فعالیت مغزی مشابه فعالیت مغزی یک نوزاد تازه متولد شده است که به صحبت های مادرش گوش می دهد.
برای کشف این موضوع، محققان از ۲۸ سگ و صاحبانشان دعوت نمودند تا یک بازی را در آزمایشگاه انجام دهند. صاحب سگ پشت یک مخفیگاه پنهان شد، در حالیکه یک مرد غریبه پشت مخفیگاه دیگری قرار گرفت. صاحب سگ و فرد غریبه هر دو دستورالعمل هایی را با لحن خنثی خواندند و سگ وظیفه داشت یکی از آنها را از راه دور انتخاب نماید.


برای اطمینان از این که بوها کمکی به سگ نمی کند، در دو دور آخر، محققان صدای صاحب را از جایی که غریبه پنهان شده بود پخش کردند.
نتایج نشان داد که سگ ها در ۸۲ درصد موارد صاحب خویش را پیدا می کنند حتی زمانی که مکان پخش صداها عوض می شود.
به نقل از این تیم، سگ ها از بینی خود در این کار استفاده نمی کردند و در عوض می توانستند صدا را به تنهایی تشخیص دهند.

1401/03/14
13:24:03
5.0 / 5
554
تگهای خبر: آنلاین , دانشگاه , شركت , عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان گردو دانلود