تشخیص دقیق لطمه ریه با یک ابزار پیشرفته

تشخیص دقیق لطمه ریه با یک ابزار پیشرفته

یک ابزار تشخیصی جدید مبتنی بر کامپیوتر که توسط دانشمندان دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله(KAUST) تولید شده است، می تواند به پزشکان در غلبه بر تعدادی از چالش های نظارت بر سلامت ریه بعد از عفونت ویروسی کمک نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، کووید-۱۹ نیز مانند سایر عفونت های تنفسی، می تواند لطمه دائمی به ریه ها وارد کند، اما پزشکان برای به تصویر کشیدن و درک این لطمه تلاش نموده اند. اسکن های مرسوم قفسه سینه علایم اسکار ریه و سایر ناهنجاری های ریوی را تشخیص نمی دهند و همین مورد ردیابی سلامت و بهبودی افراد مبتلا به مشکلات تنفسی مداوم بعد از مبتلاشدن به کووید-۱۹ را دشوار می کند.
روش جدید توسعه یافته توسط پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله که "DLPE" نام دارد و طی آن الگوریتم های هوش مصنوعی را با داده های تصویربرداری استاندارد قفسه سینه ترکیب می کنند تا خاصیت های بصری غیرقابل تشخیصی را که نشان دهنده اختلال عملکرد ریه است، آشکار کند.
"شین گائو"(Xin Gao) دانشمند کامپیوتر و زیست شناس محاسباتی اظهار داشت: رادیولوژیست ها با کمک DLPE می توانند ضایعات ریوی زیربصری جدید را کشف و تجزیه و تحلیل کنند. تحلیل این ضایعات می تواند به توضیح علایم تنفسی بیماران کمک نماید و امکان مدیریت و درمان بهتر بیماری را فراهم آورد.
این روش ابتدا هرگونه خاصیت آناتومیکی را که با پارانشیم ریه مرتبط نیست از بین می برد. بافت های درگیر در تبادل گاز بعنوان محل اصلی لطمه ناشی از کووید-۱۹ عمل می کنند. این بدان معناست که راه های هوایی و رگ های خونی توسط این ابزار برداشته شده و سپس تصاویر باقیمانده را بهبود می بخشند تا ضایعاتی را که ممکنست بدون کمک کامپیوتر نادیده گرفته شوند، آشکار کند.
پژوهشگران الگوریتم های خودرا با بهره گیری از سی تی اسکن سینه هزاران نفری که به سبب کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، آموزش دادند و اعتبارسنجی کردند. آنها این روش را با نظرات رادیولوژیست های خبره اصلاح کردند و سپس DLPE را به روشی آینده نگر برای ده ها بازمانده از کووید-۱۹ با مشکلات ریوی زیاد به کار بردند.
به این ترتیب، گائو و همکارانش نشان دادند که این ابزار می تواند نشانه های فیبروز ریوی را در بیماران مبتلا به طولانی کووید نشان دهد و به توضیح تنگی نفس، سرفه و سایر مشکلات ریوی کمک نماید.1401/03/11
22:49:35
5.0 / 5
588
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱