سنسور جدید گازهای سمی با کارآیی 9 برابر نسبت به سایر حسگرها

سنسور جدید گازهای سمی با کارآیی 9 برابر نسبت به سایر حسگرها

گردو دانلود: پژوهشگران روسیه و بلاروس، نوعی ماده سنسور گاز ابداع نموده اند که در تشخیص گازهای سمی، تا 9 برابر موثرتر از سایر سنسورهای موجود عمل می کند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، گروهی از پژوهشگران روسیه و بلاروس، یک ماده جدید سنسور گاز مبتنی بر اکسید تنگستن ابداع نموده اند که حساسیت بالایی را نسبت به مونوکسید کربن، دی اکسید نیتروژن و استون نشان میدهد. توانایی حس کردن گاز در این ماده جدید، ۹ برابر بیشتر از سنسورهای موجود بود.
کنترل کیفیت هوای داخل ساختمان و شناسایی گازهای سمی و ترکیبات آلی فرار برای بهبود زندگی و شرایط کاری، مهم بشمار می رود و در انواع کاربردهای صنعتی، کشاورزی و محیطی مورد نیاز است. این امر مستلزم توسعه مواد سنسور گاز ویژه ای است که واکنش حسی بالایی به انواع گازها با ماهیت های شیمیایی مختلف داشته باشند.
دانشمندان "دانشگاه ملی علم و صنعت میسیس"(NUST MISIS) روسیه، "دانشگاه دولتی بلاروس" (BSU) و "آکادمی ملی علوم بلاروس"(NASB)، یک ماده نانوکامپوزیت جدید را ساخته اند که حساسیت بالایی را نسبت به انواع متفاوت گازهای سمی در تراکم مختلف نشان میدهد. این ماده از نانوپودر اکسید تنگستن به دست آمد که گرافین و نانوکامپوزیت مس نیز بعنوان اصلاح کننده به آن اضافه شده بودند.
اکسید تنگستن بوسیله روش "سل-ژل"(sol–gel) به دست آمد که با عنوان روش "رسوب دهی محلول شیمیایی" نیز شناخته می شود. سپس، نانوپودر مس و گرافین به ژل پیش ساز اضافه شدند تا یک ساختار در تعامل داشته باشند.
"دیمیتری موسکوسکیچ"(Dmitry Moskovskih)، رییس مرکز پژوهش نانومواد در دانشگاه ملی علم و صنعت میسیس اظهار داشت: خاصیت های این ماده سنسور گاز، با بهره گیری از مونوکسید کربن، دی اکسید نیتروژن و استون آزمایش شد. آزمایش ها نشان داد که ارائه یک درصد از اصلاح کننده، افزایش ۹ برابری حساسیت ماده نسبت به دی اکسید کربن و افزایش ۶ برابری حساسیت آن به استون را به همراه دارد. بیشترین واکنش نسبت به استون در نمونه های با دو درصد اصلاح کننده به دست آمد.
بگفته پژوهشگران، نانوکامپوزیت های به دست آمده به سبب سادگی روش تولید پیشنهادی، پتانسیل زیادی برای کاربرد عملی در سنسورهای گازی بسیار حساس تجاری دارند.
این پژوهش، در مجله "Nano-Structures & Nano-Objects" به چاپ رسید.
منبع:

1401/03/09
13:12:14
5.0 / 5
585
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , سنسور , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان گردو دانلود