تولید چوب در آزمایشگاه ممکن می شود!

تولید چوب در آزمایشگاه ممکن می شود!

گردو دانلود: دانشمندان دانشگاه ˮام آی تیˮ تلاش می کنند با پرورش چوب در آزمایشگاه، از قطع کردن درختان جلوگیری نمایند.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، بریدن درختان و پردازش چوب، کارآمدترین و بهترین روش سازگار با محیط زیست برای ساخت مبلمان یا مصالح ساختمانی نیست. دانشمندان دانشگاه "ام آی تی" (MIT) طی فرآیندی، به پیشرفت هایی دست یافته اند که روزی می تواند امکان چاپ سه بعدی و ارائه چوب به شکل مبلمان و اشیای دیگر را فراهم آورد.
چوب ممکنست یک منبع تجدیدپذیر باشد، اما استفاده از آن بسیار سریع تر از روند تجدید صورت می گیرد. جنگل زدایی، تأثیر بسیاری بر حیات وحش دارد و سرعت تغییرات آب و هوایی را تشدید می کند. از آنجائیکه اشتهای انسان جهت استفاده از محصولات چوبی احیانا تغییر نمی کند، روش تهیه آنها باید تغییر کند.
دانشمندان در سالهای اخیر، به پرورش چوب در آزمایشگاه روی آورده اند. این کار شامل پرورش درختان نیست، بلکه فقط پرورش خود چوب را در بر می گیرد و به پرورش سلول های حیوانی برای تهیه گوشت های آزمایشگاهی بجای پرورش حیوانات زنده و ذبح آنها شباهت دارد. دانشمندان دانشگاه ام آی تی، روش جدیدی را ارایه داده اند که پرورش مواد گیاهی مانند چوب را در آزمایشگاه ممکن می کند و امکان تنظیم آسان خاصیت هایی مانند وزن و قدرت را در صورت نیاز فراهم می آورد.
"اشلی بکویث" (Ashley Beckwith)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ایده ما این است که می توان مواد گیاهی را دقیقا به شکل مورد نیاز پرورش داد. بنابراین، نیازی به روش متداول تولید نداریم که به مصرف بالای انرژی و اتلاف آن منجر می شود. احتمال زیادی برای بسط و رشد این ساختارهای سه بعدی وجود دارد.
این گروه پژوهشی ابتدا سلول هایی را از برگ های گیاهانی به نام "گل آهار پیر و جوان" (Zinnia elegans) به دست آوردند. دانشمندان این سلول ها را به مدت دو روز در محیط مایع پرورش دادند و سپس، آنها را به یک ژل غلیظ منتقل کردند. این ماده حاوی مواد مغذی و دو هورمون گیاهی مختلف بود که می توان سطح آنها را برای تنظیم خواص فیزیکی و مکانیکی مواد تغییر داد.
دانشمندان در مرحله بعد، به چاپ سه بعدی این ژل حاوی سلول پرداختند. این همان روشی است که برای چاپ سه بعدی یک شیء پلاستیکی به کار می رود. مواد بعد از سه ماه ماندن در تاریکی، کم آب می شوند و یک نوع ماده گیاهی شبیه به چوب باقی می ماند. دانشمندان طی یک آزمایش، این ماده را به شکل یک مدل درخت درآوردند.
این گروه پژوهشی، سطوح مختلف هورمون ها را آزمایش کردند و دریافتند که سطوح پایین تر آنها، با چگالی کمتر مواد هم راه است. در صورتیکه سطوح بالاتر، ساختارهای کوچکتر و متراکم تری را پدید آوردند که سفت تر بودند. از این تفاوت می توان برای ساخت محصولاتی بهره برد که نرم تر، سبک تر یا در صورت لزوم قوی تر و سفت تر هستند.
در نهایت، هدف این دانشمندان این است که فناوری حاضر را تا حدی توسعه دهند که بجای برش، شکل دهی و اتصال قطعات بزرگ تر چوب به دست آمده از درختان قطع شده، امکان چاپ سه بعدی اشیای چوبی برقرار شود. این پروسه ممکنست با اشیای چوبی کوچک مانند قطعات تزئینی شروع شود و در نهایت به مبلمان یا تخته های مورد نیاز برای ساخت و ساز برسد.
بگفته دانشمندان، گام بعدی این خواهد بود که مشخص شود چطور میتوان این روش را برای گیاهان دیگر اعمال کرد. گل آهار پیر و جوان، چوب تولید نمی کند؛ اما تطبیق این پروسه با گیاهی مانند کاج می تواند یک پیشرفت بزرگ باشد.
این پژوهش در مجله "Materials Today" به چاپ رسید.
منبع:

1401/03/05
16:16:23
5.0 / 5
485
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان گردو دانلود