این پاستاها ربات هستند!

این پاستاها ربات هستند!

گردو دانلود: پژوهشگران دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی در یافته های اخیرشان از ساخت یک ربات نرم بدون قطعات متحرک همانند پاستا آگاهی داده اند که می تواند به آسانی در مسیرهای پر پیچ و خم حرکت نماید.


به گزارش گردو دانلود به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، یک ربات نرم بدون موتور، باتری یا کامپیوتر چیزی است که اخیرا محققان آمریکایی توسعه داده اند. این ربات می تواند بر روی طیف وسیعی از سطوح بچرخد و با استخراج انرژی گرمایی و تبدیل آن به انرژی حرکتی، از پیچ و خم های ساده فرار کند.
"جی یین"(Jie Yin) از دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و همکارانش به تازگی از مستطیل باریکی از مواد لاستیک مانند آغشته به کریستال های مایع یک ربات مارپیچی شکل ساختند.
هنگامی که این ربات روی سطحی قرار می گیرد که حداقل تا دمای ۵۵ درجه سانتیگراد گرم شده است، بخش هایی از ربات که سطح را لمس می کنند گرم شده و منبسط می شوند و این در شرایطی است که بخش های دیگر ساکن می مانند. این سبب یک حرکت چرخشی می شود که ربات را با سرعت ۳.۸ میلی متر در ثانیه می چرخاند.
باآنکه این ربات هیچ توانایی محاسباتی ندارد اما می تواند به کارهای نسبتا پیچیده ای مانند پیمایش در پیچ و خم ها برسد. هنگامی که این ربات نرم به مانعی می رسد، جهت آن کمی تغییر می کند و کمی بعد می تواند به حرکت خود ادامه دهد. در صورت عدم موفقیت هم به فشار خود بر روی مانع ادامه می دهد تا وقتی که کشش دستگاه تغییر کند.
این دو توانایی به این مفهوم است که وقتی این گونه ربات ها در یک مسیر پیچ و خم قرار می گیرند، هنگام برخورد با موانع، به صورت مداوم تغییر جهت می دهند، از سطحی به سطح دیگر برخورد می کنند و در نهایت با وجود نداشتن کنترل هوشمند راه خویش را پیدا می کنند.
در آزمایشاتی که محققان انجام دادند این ربات نرم قادر به غلتیدن بر روی سطوح صاف و همینطور شن و سنگریزه بود. این ربات حتی می تواند بر روی شیب های ملایم مانند تپه های شنی با زاویه ۱۵ درجه نسبت به افقی هم حرکت نماید. علاوه بر این در آزمایشات این ربات ۱۲ سانتی متری و ۰.۳۶ گرمی همینطور قادر بود یک استوانه آلومینیومی ۰.۳ گرمی را هم در یک جهت مستقیم فشار دهد.
یین اعتقاد دارد که میتوان با در نظر گرفتن فناوری به کار گرفته شده در این ربات، ربات های ارزان قیمتی ایجاد کرد که می توانند محیط ها را جستجو کنند و حتی میتوان آنها را در مقیاس میکروسکوپی توسعه داد تا جهت استفاده در بدن انسان مناسب باشند.
منبع:

1401/03/03
15:03:14
5.0 / 5
669
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲